Opinie: Gaźnik czy wtrysk elektroniczny paliwa: Wady i zalety

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Wasze Opinie Opinie: Gaźnik czy wtrysk elektroniczny paliwa: Wady i zalety

Ten temat zawiera 20 odpowiedzi, ma 10 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe PC_user_out PC_user_out 4 lata, 1 miesięcy temu.

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 21 łącznie)
  • Autor
    Wpisy
    Zdjęcie profilowe
    Anonimowy

Oczywiście, że WTRYSKIWACZE. Gaźnik – Jak słyszę te słowo, od razu przypominają mi się wszystkie awarie. Większość z nich zaczyna się od gaźnika… „Była sobie zbyt uboga mieszanka…” „Silnik przez byt ubogą mieszankę się grzał jak w diabli…”

Zdjęcie profilowe Andrzej Zaborowski
    Andrzej Zaborowski
    Użytkownik

wtrysk tylko wtrysk a nie ten pierdolony gaźnik co go ustawiasz ze trzy razu do roku. Wtrysk i chłodzony cieczą musi być.

Zdjęcie profilowe HugoBoss
    HugoBoss
    Użytkownik

A ja tam nie narzekam na gaźnik,nic z nim nie robię i działa ciągle wyśmienicie.

Czytaj
    REKLAMA

TRIUMPH DOBRY MOTOCYKL W DOBREJ CENIE

Wybierz swój fabrycznie nowy motocykl Triumph i kup go za okazyjnie niską cenę. Oferta ograniczona. Pozostały ostatnie sztuki z rocznika 2018!
    Zdjęcie profilowe Andy
    Andy
    Użytkownik

Ja przez 8 lat w keewayu ani razu gaźnika nie tknąłem, przeganiawszy 10 000 km. Obecnie w Kymco po roku eksploatacji i 3,5 tys. km też bez problemów. U mnie z gaźnikami nigdy nie było kłopotów.

Andy
    Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

To wcale nie jest takie proste. Bardziej atrakcyjny wydaje się wtrysk (w wersji działającej długo i bezawaryjnie – co w wypadku jednośladów wcale nie jest takie oczywiste, pozdrawiamy Peugeota). Ma zalety:
    – o skład mieszanki martwi się komputer
    – adaptuje sie do warunków (temperatura, obciążenie) wiec nie potrzebuje regulacji i jest efektywniejszy
    – łatwiej uzyskać niższe spalanie i lepsze normy czystości spalin
    Ale.
    – wzrasta stopień komplikacji układu
    – diagnostyka elektroniki wymaga zaplecza odpowiedniego wiec koszt obsługi naprawy jest wyższy
    – jest droższy i cięższy (pompa, komputer, lepsze filtry, prawie zawsze katalizator)
    – jesteśmy pozbawieni możliwości odpalenia z kopniaka, trzeba codziennie jeździć albo szalenie dbać o akumulator bo przy małej pojemności skuterowych aku 5-6 dni postoju przy niskich temperaturach i nigdzie nie pojedziemy.
    – tuning oznacza zmiane map wtrysku i grzebanie w komputerze odpowiednim oprogramowaniem z odpowiednią wiedzą a nie wymiany dyszy i pokręcenia śrubką

ziuuummmm….
    Zdjęcie profilowe H2SO4
    H2SO4
    Użytkownik
    Zdjęcie profilowe Evert
    Evert
    Użytkownik

„jesteśmy pozbawieni możliwości odpalenia z kopniaka” Wombat – i tak, i nie. Właściwie wynika to z lenistwa producentów lub szukania oszczędności gdzie popadnie. Faktycznie, zdecydowana większość skuterów i motocykli na wtrysku nie ma startera nożnego. Są jednak pewne wyjątki: – skutery 50 cm3 Yamaha (np. Neos 4T na wtrysku) mają rozrusznik elektryczny i nożny; – rozrusznik nożny ma również wtryskowa YBR 125 (w wersji europejskiej do 2010 r.) oraz YBR 125 Custom. Z większych motocykli starter nożny ma klasyczna Yamaha SR 400 oraz większość wtryskowych wersji innych klasyków – Royal Enfield. Mają go również m.in. wtryskowe Kawasaki i Yamahy z serii enduro i cross. Można dokupić „kickstarter kit” np. do skutera Honda Vision (w wersji 110), są też zestawy do Harleyów. Ale w motocyklach zwłaszcza takie przeróbki to drogi interes.

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

No nie do końca.
    Poprzyglądaj sie tym „kickstarter kit”- om. Zawierają kopniak i sprzęgło kopniaka – a to za mało żeby zadziałał wtrysk. To tylko zestaw żeby zakręcić wałem.
    Owszem – są alternatywą gdy mechanicznie padnie rozrusznik.
    Ale wtrysk benzyny potrzebuje jeszcze wysokiego ciśnienia na wtryskiwaczach. A te zrobi w większości tylko elektryczna pompa paliwa. Bez akumulatora na tyle mocnego żeby zagrała pompa nic ci nie da dołożony kopniak.
    Alternatywą w biegówkach jest odpalanie na pych ale trzeba mieć miejsce, moto musi być na kołach..itd.
    Do tego spadek napięcia podczas pracy pompy nie może być tak duży że zwariuje komputerek EFI a musi też zasilać/odczytywać czujniki (MAF/MAP sensor i temperatura powietrza to minimum).
    Tutaj opadowe (grawitacyjne) zasilanie gaźnika i jego prostota jest przewagą.

ziuuummmm….
    Zdjęcie profilowe Evert
    Evert
    Użytkownik

No tak, ale rozrusznik mimo wszystko potrzebuje więcej prądu niż pompka paliwa. Przy słabym, ale wciąż działającym akumulatorze jest ona jednak w stanie czasem zadziałać. Oczywiście, że nie będzie to tak jak przy gaźniku, ale zawsze starter nożny daje szansę w takiej sytuacji uruchomić sprzęt. Zaobserwowałem jeszcze jedno ciekawe zjawisko przy odpalaniu wtrysku z kopniaka (tak jest przynajmniej w Yamaha YBR Custom): jeśli silnik jest nagrzany i odpalimy go rozrusznikiem elektrycznym, to po starcie od razu wchodzi na właściwe obroty. Natomiast jeśli „kopniemy” go starterem nożnym, to wchodzi najpierw na wysokie obroty jakby był zimny, a po 2-3 sekundach schodzi już na normalne. Dodatkowo „kickstarter” w YBR-ce działa tylko na jałowym biegu.

Zdjęcie profilowe Jam
    Jam
    Użytkownik

ja jakos nie widze roznicy w odpalanieu miedzy wtryskiem a kopka
    tak czy siak silnik powinien odpalic
    magneto gdzie jest zamontowane ze niby nie dziala gdy kopiemy w nozny starter?
    Jesli samopchod da sie odpalic na pych to i motor musi sie dac odpalic z kopa ewentualnie na pych jesli jest normlana skryznia biegow z manualnym sprzeglem

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 21 łącznie)

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie