Jakie są przepisy ruchu drogowego w czechach odnosnie skuterów

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Prawo i Przepisy Ruchu Drogowego Jakie są przepisy ruchu drogowego w czechach odnosnie skuterów

Ten temat zawiera 44 odpowiedzi, ma 10 głosów i był aktualizowany ostatnio przez  Marcin Kowalczyk 2 lata, 9 miesiące temu.

Oglądasz 10 postów - 31 przez 40 (z 45 łącznie)
  • Autor
    Wpisy
    Zdjęcie profilowe Rugbyman
    Rugbyman
    Użytkownik

A to ci informacja od ejacka! Kiedyś w wydziałach komunikacji wydawali międzynarodowe prawo jazdy na podstawie krajowego prawka, ale było to przed wejściem Polski do EU. Myślę, że jako Czechy i my jesteśmy w EU to nie ma wymogu posiadania takiego prawka, bo przecież miało być łatwiej i uniwersalnie. Jak mam mieć odpowiednik kategorii AM, kiedy w Polsce go jeszcze nie ma, a mogę śmigać skutem.

Drążymy Panowie temat dalej, bo lato idzie i trzeba pojeździć u pepików naszymi skutami.

P. S. Napisałem pytanie via email do tej wypożyczalni skuterów w Pradze opisując problem, jak czegoś dowiem się to dam znać.

Zdjęcie profilowe kanarek
    kanarek
    Użytkownik

Widzę spore zainteresowanie tematem. Trzeba przyznać ze taka wyprawa do naszych czeskich sąsiadów była by bardzo interesująca szczególnie dla kogoś kto mieszka dziesięć minut od granicy polsko-czeskiej. 😀
    Chyba jednak narazie zostanie mi podróżowanie rowerem tylko trzeba mieć kask !

Adam
    Zdjęcie profilowe Pietro
    Pietro
    Użytkownik

ejacek napisał:

Witam ,zadzwoniłem do ambasady Czeskiej w Warszawie ,no i niestety Pani odpowiedziała mi zeby jezdzić motorowerem po Czechach jest wymagane prawo jazdy tagże dla cudzoziemców.

Ciekawy jestem, jak brzmiało twoje pytanie? Jeździć po Republice Czeskiej, skuterem zarejestrowanym w Polsce jako motorower? który wg. polskich przepisów ma ograniczoną prędkość do 45km/h.i po skończeniu 18 roku życia nie jest wymagane prawo jazdy? Czy czeskim skuterem-motorowerem, które z racji górzystego terenu Czech, z pewnością ustawowo nie są blokowane i w związku z tym Czesi od swoich obywateli wymagają prawa jazdy? W takiej sytuacji nawet w Polsce chcąc uczciwie jeździć, skuterem bez blokad, również wymagane jest prawko i nikogo to nie dziwi.

Czytaj
    REKLAMA

Weź udział w konkursie Junaka. Wygraj zegarek o wartości 2000 PLN

Chcesz zdobyć wyjątkowy zegarek Davosa z logo Junak? Nakręć film o swoim Junaku i opublikuj na Facebooku.
    Zdjęcie profilowe ejacek
    ejacek
    Użytkownik

Pietro napisał:

ejacek napisał:
    Witam ,zadzwoniłem do ambasady Czeskiej w Warszawie ,no i niestety Pani odpowiedziała mi zeby jezdzić motorowerem po Czechach jest wymagane prawo jazdy tagże dla cudzoziemców.

Ciekawy jestem, jak brzmiało twoje pytanie? Jeździć po Republice Czeskiej, skuterem zarejestrowanym w Polsce jako motorower? który wg. polskich przepisów ma ograniczoną prędkość do 45km/h.i po skończeniu 18 roku życia nie jest wymagane prawo jazdy? Czy czeskim skuterem-motorowerem, które z racji górzystego terenu Czech, z pewnością ustawowo nie są blokowane i w związku z tym Czesi od swoich obywateli wymagają prawa jazdy? W takiej sytuacji nawet w Polsce chcąc uczciwie jeździć, skuterem bez blokad, również wymagane jest prawko i nikogo to nie dziwi.

Mniejwięcej brzmiało tak:”W Polsce osoba pełnoletnia może prowadzić motorower na podstawie dowodu osobistego , w Czechach wymagane do tego jest prawo jazdy, z związku z tym moje pytanie jest następujące: jeżeli chciałbym wybrać się swoim skuterem na wycieczke do Czeech to czy wystarczy mi dowód osobisty?”

Zdjęcie profilowe Pietro
    Pietro
    Użytkownik

Dzwoniąc z pytaniami do ambasady Czeskiej, należałoby się w pierwszej kolejności pytać jaki jest statut prawny czeskiego motorowera? i w związku z tym, czy nasze blokowane skutery i motorowery, podlegają pod ich definicji skutera motorowera? Bo z tego co wiem, w Czechach, motorower nie jest blokowany, (moped Babetta 50ccm, 70km/h). Gdyby ich 50-tki, prawnie ograniczone byłyby blokadami, nie dałoby się tam normalnie jeździć z powodu górzystego terenu.

ragaz
    Użytkownik

MINISTERSTVO DOPRAVY
    nábřeží Ludvíka Svobody 12
    P. O. BOX 9
    110 15 PRAHA

Oni pewnie będą wiedzieć ale się z nimi dogadać to problem
    a co do blokad to znalazłem w czeskiej szkole takie coś

Skupina AM

opravňuje držitele k řízení mopedů a malých motocyklů s maximální konstrukční rychlostí 45km.h-1

W/g Google

prawko AM

uprawnia do prowadzenia motorowerów i małych motocyklach o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej 45km.h -1

czyli chyba są ograniczenia

Kanarek a zapytaj się policjantów tam u siebie oni musza wiedzieć przecież to rejon przygraniczny , a do teamu skuterowo może pomożecie w rozgryzieniu tematu bo stal się gorący

Zdjęcie profilowe Pietro
    Pietro
    Użytkownik

Czyli wygląda na to, że jednak mają ograniczenia prędkości do 45km/h.
    W takim razie pozostaje kwestia praw jazdy AM, których w Polsce jeszcze nie ma i nie będzie do 2013 roku, a do tego czasu nasz krajan, który legalnie śmiga skuterem w Polsce, byłby dyskryminowany w Czechach, a tak nie może być.

Zdjęcie profilowe CzechuXX
    CzechuXX
    Użytkownik

Z moich pierwszych informacji wychodzi na to, że karta motorowerowa jest honorowana w Czechach jako uprawnienie do kierowania skuterem na ich terytorium…

Nasz krajan nie jest dyskryminowany… Po prostu wjeżdżając na ich terytorium deklarujemy się na przestrzeganie ich prawa… Dyskryminacją byłoby wymaganie dużo wyższego prawa jazdy[nr. min A], a nie jakiegokolwiek dokumentu…

Zdjęcie profilowe Pietro
    Pietro
    Użytkownik

CzechuXX napisał:

Z moich pierwszych informacji wychodzi na to, że karta motorowerowa jest honorowana w Czechach jako uprawnienie do kierowania skuterem na ich terytorium…
    Nasz krajan nie jest dyskryminowany… Po prostu wjeżdżając na ich terytorium deklarujemy się na przestrzeganie ich prawa… Dyskryminacją byłoby wymaganie dużo wyższego prawa jazdy[nr. min A], a nie jakiegokolwiek dokumentu…

Jeśli krajan ma więcej niż 18 lat, to jest dyskryminowany, bo w kraju śmiga na dowód osobisty, a Czesi wymagają prawa jazdy.

Zdjęcie profilowe CzechuXX
    CzechuXX
    Użytkownik

To nie jest dyskryminacja. Dyskryminacją byłoby dla Czechów gdyby były od nich wymagane uprawnienia, a dla cudzoziemców by te uprawnienia nei były wymagane…

Art. 32.
    1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

Czyli niezależnie czy jest się białym czy żółtym… Słowakiem czy Palestyńczykiem… Każdego z nich obowiązuje to samo prawo w danym państwie… Prawo wymaga uprawnień to dana osoba je musi mieć lub jakieś inne honorowane…

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie