Jaki skuter dla nastolatka z prawem jazdy A1 ?

Witam wszystkich, od kilku dni czytuję tematy na forum i nie znalazłem odpowiedzi satysfakcjonującej mnie. Poszukuję dla syna z prawem jazdy A1 skutera nowego do 15 tysięcy, o pojemności do 125 cm3, który nie wyglądałby jak rower z silnikiem i był zgodny z przepisami, czyli moc max 11kW i stosunek masy własnej to 0,1 kW na 1 kg. Czyli realnie skuter nie może ważyć więcej niż 100 kg. Co moglibyście polecić? Czy 50 cm3 rzeczywiście tak słabo/ wolno jeżdżą?

wszystkie 50cm sa ogarniczone do 45km/h ustawowo.
Na A1 jest 99% 125cm. Wiec za tą kase to do wyboru do koloru

Dziękuję, ale co to znaczy 99% ? Z tego co zdążyłem zauważyć, większość skuterów 125 cm3 z powodu stosunku masy/mocy nie może być użytkowane przez posiadaczy prawa jazdy A1. Czy mógłbyś polecić skuter?

a tu urywek art. 6 Ustawy o kierujących pojazdami :
kategorii A1:a)motocyklem opojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125cm3, mocy nieprzekraczającej 11kW istosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1kW/kg,b)motocyklem trójkołowym omocy nieprzekraczającej 15kW,c)pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM

Jeżeli moc pojazdu wynosi przykładowo 6 kW (8,16 KM) to stosunek masy własnej do mocy pojazdu wyrażonej w kW wynosi 0,1 kW/ 1 kg. Masa skutera mogłaby wynosić maksymalnie 60 kg Odpowiednio wyższa masa wiązałaby się z wyższą mocą pojazdu. W związku z tym oferta skuterów 125 cm3 dramatycznie się zmniejsza.

Wszystkie skutery na których posiadacze prawka B mogą jeździć to własnie te z A1.
Wiec oprócz peugeota Satelis Compressor i kilku starszych silników 2T wszystkie obecne 125cm w zasadzie są A1.
Wiec zarówno XMax 125, Nmax 125, Kymco Downtown 125, SYM Joymax 125, Burgman 125, Sym Fiddle 125, Kymco agility 125, wszystkie chińczyki typu Romet, Junak, Barton…itd…itp…
DO sprzęta jak do bieliżny i kasku - trzeba się przymierzyć wiec ja ci polecac nie bede. Ale mając 15 koła omijaj chińczyki

Jadodek- a powiedzmi jak ty to wyliczasz?

Na stronach producentow pojazdow mzoesz sobie zaznaczyc filtry na jaka kategorie prwka ma byc pojazdi pokazuje Ci co jest legalne a co nie.

Inna sprawa, ze wiekszosc 125 jest stosunkowo lekka wiec te 0,1 kW/kg nie stanowi raczej problemu.

Dla przykladu spis sprzetow romete na a1:
https://www.romet.pl/Katalog_motoryzacja,Motocykle,101,635,2015.html?engine=all&document=A1

Moze zatem honda:
https://www.honda.pl/motorcycles/range/scooter/sh125i/offers.html
Przekracza zakladany budget o 200zl :wink:

@Wombat, dziękuję za odpowiedź, lecz posłużę się przykładem Yamahy X max :
masa pojazdu :175 kg
moc silnika: 10,5 kW ( dane z yamaha motor.eu)
stosunek masy do mocy kW wynosić będzie dla prawa jazdy A1 : 105 kg, a więc przy masie 175 kg nie jest możliwe prowadzenie pojazdu przez posiadacza prawa jazdy A1
@Freeb, dzięki za odpowiedź. Rzeczywiście na stronie Rometa jest możliwość zaznaczenia opcji, lecz wyskakują 3 modele. który wybrać?

bredzisz.

chodzi o to żeby na każy 1kg nie przypadło więcej jak 0,1KW

10,5kW podzilić na 175kg to jest 0,06kW na 1kg. Mieści się poniżej 0.1kW na 1 kg. Tak. Wiec o co piane bijesz?

Z Twoim budzetem- lepiej popatrz na Honde lub Kymco. Tam nzjadziesz cos dla syna na 100%- patrz sprzet podany przezemnei wyzej:
https://www.honda.pl/motorcycles/range/scooter/sh125i/offers.html

Możliwe, ale Ty niezbyt fajnie się odzywasz i na dodatek nie odróżniasz prawa jazdy A1 z jego ograniczeniami w stosunku do prawa jazdy A, czy B. Podałem Ci przepisy, a Ty swoje.

honda, suzuki, sym, kymco, aprilla, yamaha - wszystko ma w zasiegu

Możliwe, ale Ty niezbyt fajnie się odzywasz i na dodatek nie odróżniasz prawa jazdy A1 z jego ograniczeniami w stosunku do prawa jazdy A, czy B. Podałem Ci przepisy, a Ty swoje.

Nie rozumiesz przepisu, nie przyjmujesz do wiadomości. To na co liczysz? Dostałes odpowiedź w pierwszym oście i już naprodukowaliśmy 2 strone wątku bo ty wciąż nie wierzysz i swoje tłuczesz.
No to jak ci napiasałem że bredzisz - to może w końcu dotrze