Zimny rozruch: Wariator Odc. 11

Najtrudniejszy moment dla każdego silnika to zimny rozruch. Niektórzy twierdzą, że gdyby nie to, to nasze jednostki przejeżdżałyby trzy razy więcej. Jak zminimalizować niemal o połowę szkody powstające przez pierwsze sekundy? Co zyska na tym nasz silnik? Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na te pytania w dzisiejszym Wariatorze Skuterowo.com.
[display_podcast]

Fot.: SXC

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

10 opinii

 1. Brawo, krótko i na temat, bardzo ważne i bardzo przydatne ;D I być może dzięki temu, że ja swojego rozgrzewam, to mimo 11 tysięcy cylek, tłok i pierścienie są cacy mimo, że to chinol 😀

 2. Temat bardzo ważno, choć często bagatelizowany przez użytkowników.

  Nie ma nic gorszego dla silniku niż wysokie obroty przy zimnym oleju i podzespołach.

 3. W instrukcji obsługi Inki Street jest napisane, że nie wolno ruszyć manetki gazu przez dziesięć minet od odpalenia silnika. Tyle to przesada, uważam. Ja czekam minetę – dwie. Silnik musi złapać trochę temperatury. A w czterosuwach olej musi na wolnych obrotach dotrzeć do wszystkich kanalików żeby mieć maksymalnie sprawne smarowanie. A gdyby tak Was obudzić z głębokiego snu (po przepiciu mniejszym lub większym) i kazać Wam od razu biec na 1000 m to co byście powiedzieli??

 4. “nie wolno ruszyć manetki gazu przez dziesięć minet od odpalenia silnika. (…) Ja czekam minetę – dwie.”
  A ile trwa się robi taką statystyczną minetkę, bo w moim świecie to 5 minut ;P. Patrzcie co piszecie ludzie.

 5. To była taka mała literówka celowa. Chciałem zobaczyć kto to zauważy;)
  Hiroshima – jeśli nie dziesięć minet to może dziesięć milionów? Kiedyś tak mówili w Eremefie Efemie:)

 6. qazwsxedc teraz akurat się żaliłem :).

  Kisiu1981 jak celowo to no-offence Y.

  A co do rozgrzewania to najlepiej uruchomić silnik i dopiero wtedy się ubrać, założyć kask, rękawice, torbę, zamknąć garaż i akurat mija chwilka, aby silnik trochę się rozgrzał. Notabene silnik w 4T wolno się rozgrzewa, bo chłodzi go olej. Najszybciej za to rozgrzewa się wydech i kolanko, kilka sekund na wolnych obrotach i można się poparzyć ;).

 7. Zgadzam się z tym co napisał wyżej hiroshima- najpierw odpalić- potem zacząć się ubierać itp.
  To jest bardzo dobry sposób!

 8. Tak, ja tylko Bzyczka odpinam i odpalam, bo stoi pod blokiem. Wsiadam na niego i nie ruszam, czekam z jakieś dwie minuty z zegarkiem. Sprawdzam działanie świateł w tym czasie. I Gdy dwie – dwie i pół minutki miną wsiadam i powolutku, 15 – 20 na godzinę do końca mojej ulicy i potem już szybciej przez miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button