Ustawa o motocyklach 125 cm3 na prawo jazdy B wchodzi w życie od dn. 24 sierpnia br

Nowa ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami przed chwilą została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją 214/970. Skuterowo.com doniosło o tym jako pierwsze. Rzeczona nowelizacja wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Czyli jeszcze w sierpniu.

W jaki sposób obliczyć konkretny dzień od którego Ustawa o motocyklach 125 ccm na prawo jazdy B wchodzi w życie? To proste, jednak nie dla wszystkich momentalnie zrozumiałe. Po pierwsze nie powinno się uwzględniać dnia ogłoszenia ustawy. Istotne jest podkreślone "od":

Warszawa, dnia 24 lipca 2014 r.
Poz. 970
USTAWA
z dnia 26 czerwca 2014 r.
o zmianie ustawy o kierujących pojazdami

(...)

REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Art. 15. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia

Na tej podstawie liczymy 30 dni od jutra. Przesuwając palcem po kalendarzu odliczamy następnie wyczekiwane 30 nocy i dni. Stąd pojawia się data, którą należy głośno powtórzyć: 24.08.2014 wraz z pierwszą sekundą dnia.

Odliczaj razem ze Skuterowo.com czas do wejścia ustawy o 125 ccm w życie. Dzięki temu sprawdzisz kiedy będziesz mógł wsiąść na motocykl 125 ccm posiadając wyłącznie prawo jazdy kat. B.

Inne publikacje na ten temat:

12 opinii

  1. Dokładnie tak, natomiast nie wiem do końca, jak wygląda sytuacja w Czechach z prawami jazdy wydanymi przed styczniem 2013 r. Zanim wdrożono dyrektywę z 2006 r. obowiązywały trochę inne zasady i mieściły się tam manuale, chociaż uprawnienia nie były sformułowane wprost. Teoretycznie prawo nie powinno działać wstecz. Tu masz zestawienie tabelaryczne:

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Skupiny_%C5%99idi%C4%8Dsk%C3%BDch_opr%C3%A1vn%C4%9Bn%C3%AD

    Jeśli Cię to interesuje, możesz ewentualnie kontaktować się z polskim konsulatem albo ambasadą w Pradze. Może będą coś więcej wiedzieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button