Ustawa o motocyklach 125 cm3 na prawo jazdy B wchodzi w życie od dn. 24 sierpnia br

Nowa ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami przed chwilą została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją 214/970. Skuterowo.com doniosło o tym jako pierwsze. Rzeczona nowelizacja wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Czyli jeszcze w sierpniu.

W jaki sposób obliczyć konkretny dzień od którego Ustawa o motocyklach 125 ccm na prawo jazdy B wchodzi w życie? To proste, jednak nie dla wszystkich momentalnie zrozumiałe. Po pierwsze nie powinno się uwzględniać dnia ogłoszenia ustawy. Istotne jest podkreślone “od”:

Warszawa, dnia 24 lipca 2014 r.
Poz. 970
USTAWA
z dnia 26 czerwca 2014 r.
o zmianie ustawy o kierujących pojazdami

(…)

Art. 15. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia

Na tej podstawie liczymy 30 dni od jutra. Przesuwając palcem po kalendarzu odliczamy następnie wyczekiwane 30 nocy i dni. Stąd pojawia się data, którą należy głośno powtórzyć: 24.08.2014 wraz z pierwszą sekundą dnia.

Odliczaj razem ze Skuterowo.com czas do wejścia ustawy o 125 ccm w życie. Dzięki temu sprawdzisz kiedy będziesz mógł wsiąść na motocykl 125 ccm posiadając wyłącznie prawo jazdy kat. B.

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

12 opinii

  1. Witam jestem tu nowy mam pytanie czy jeżeli posiadam możliwość jeżdżenia motocyklem do poj. 125cm³ to posiadam kat A1 również.??? A jeśli posiadam A1 to czy zdając na A2 bądź A to muszę też zdawać egzamin teoretyczny czy tylko praktyczny???????
    Czy wie ktoś odpowiedzi na moje pytanie.????
    A moze skuterowo.com napisze coś więcej o tym??????

  2. Grzesiek Kalinowski tak w Czechach, Włoszech, Niemczech Francji, Hiszpani tak ale czy w innych to nie wiem.

  3. @Grzegorz Kalinowski,
    możesz poruszać się w Czechach motocyklem z grupy A1 na kat.B, ale wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów. Jeżeli jest to trójkołówka symetryczna (jak np. Piaggio MP3), to nie ma tu ograniczeń pojemności i mocy czy skrzyni biegów, ale trzeba mieć ukończone 21 lat. Tak jest przynajmniej od stycznia 2013 r.

    @Andrzej311
    te uprawnienia na kat. B to nie to samo co A1. Nie otrzymujesz wpisu A1 w prawie jazdy, a uprawnienia na 125-tki ważne są jedynie na terenie Polski. Chcąc jeździć za granicą, musisz udać się do takiego kraju, którym obowiązują podobne prawa (np. Włochy, Hiszpania itp.)
    Druga sprawa, że kat. A1 obejmuje również motocykle trójkołowe do 15 kW bez ograniczeń pojemności, a tego z kolei nowe uprawnienia dla kat. B nie dotyczą.

  4. Tak tylko mi chodziło czy mając B powyżej 3 lat i chcąc zdawać na A2 bądź A to czy musze też teorie zdawać w WORDzie czy tylko samą praktyke.??
    Grzegorz Kalinowski tak jak napisał wyżej Evert. Coś słyszałem, ale nie wiem czy to do końca prawda to w Francji bądź Hiszpani można do 150cm³. A w Czechach z automatyczną skrzynią.

  5. @Andrzej311
    Będziesz musiał zdawać teorię, ponieważ nie posiadając żadnej kategorii motocyklowej, to bez względu na to, czy zdajesz na A1, A2 czy A – rozpoczynasz od nowa. Te 125-tki są tylko dodatkowym uprawnieniem dla kat. B, ale obowiązują wyłącznie w Polsce i nijak się mają do zdawania na kategorie motocykli. Nie należy tego ze sobą łączyć.

    W żadnym z wymienionych przez Ciebie krajów nie wolno też na B jeździć pojemnością 150 cm3. Dyrektywa unijna dopuszcza jedynie do 125 cm3. 150 cm3 być może jest dopuszczalne w niektórych stanach USA, ale nie znam szczegółów.

    @bartkaminski
    Ten zapis jest na samym początku art. 1 pkt 1) b)

  6. @Evert dwa tygodnie temu kupiłem Hondę CBF 125 właśnie z myślą o tej ustawie – z manualną skrzynią….czyli poruszanie się tym motocyklem po drogach w Czechach będzie karalne?

  7. Dokładnie tak, natomiast nie wiem do końca, jak wygląda sytuacja w Czechach z prawami jazdy wydanymi przed styczniem 2013 r. Zanim wdrożono dyrektywę z 2006 r. obowiązywały trochę inne zasady i mieściły się tam manuale, chociaż uprawnienia nie były sformułowane wprost. Teoretycznie prawo nie powinno działać wstecz. Tu masz zestawienie tabelaryczne:

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Skupiny_%C5%99idi%C4%8Dsk%C3%BDch_opr%C3%A1vn%C4%9Bn%C3%AD

    Jeśli Cię to interesuje, możesz ewentualnie kontaktować się z polskim konsulatem albo ambasadą w Pradze. Może będą coś więcej wiedzieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button