Pogoda: Takiego maja jeszcze nie było

Początek sezonu 2010 dla wszystkich skuteromaniaków jest wyjątkowo trudny. Wczorajsze, liczne opady na terenie niemal całego kraju skutecznie utrudniają jazdę. Według synoptyków to jest najbardziej mokry maj od dziesięcioleci. Na znaczącą poprawę aury możemy liczyć najwcześniej za dwa tygodnie. Najbliższa, krótkotrwała poprawa spodziewana jest w połowie przyszłego tygodnia. Zza chmur wreszcie wyjrzy słońce.
Przy tej okazji warto przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że droga hamowania na mokrej nawierzchni wydłuża się nawet dwukrotnie. Ważne jest, aby wszystkie manewry wykonywać z dużym wyprzedzeniem. Omijajmy malowania na asfaltach, pamiętajmy, że zwłaszcza przy przechyle skutera może dość do uślizgu kół. Najbardziej niebezpieczna jednak jest jazda po zachodzie słońca, podczas opadów. Krople deszczu skutecznie ograniczają widoczność osadzając się na kasku i lusterkach, przez co widoczność jest ograniczona. Takie warunki pogodowe również bardzo negatywnie wpływają na ocenę odległości. Dotyczy to zwłaszcza zmian pasów.
Podczas najbliższych dni Skuterowo.com rekomenduje nieprzemakalne stroje, zwłaszcza na większych dystansach. Przemoczona odzież połączona z wiatrem i niską temperaturą może prowadzić do wyziębienia.

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button