Przeglądy techniczne w SKP: Kolejne zmiany. Dla kogo i czy na lepsze?

Obowiązek odczytu wskazań drogomierza ma zapobiegać licznikowym przekrętom. Czy jednak jest na pewno niezbędny we wszystkich pojazdach objętych nim przez obecną ustawę?
18 listopada 2020 08:56
Obowiązek odczytu wskazań drogomierza ma zapobiegać licznikowym przekrętom. Czy jednak jest na pewno niezbędny we wszystkich pojazdach objętych nim przez obecną ustawę? Obecnie obowiązek odczytu wskazania drogomierza podczas przeglądu technicznego obejmuje "środki transportu przeznaczone do poruszania się po drodze oraz maszyny lub urządzenia do tego przystosowane". Co to oznacza? Tyle, że jeśli dokonasz wymiany drogomierza w wózku widłowym, lub maszynie budowlanej, czyli w urządzeniach, w których przebieg nie ma właściwie żadnego znaczenia przy odsprzedaży, to i tak musisz się udac z tym sprzętem do SKP celem wniesienia stosownej adnotacji w dokumentacji. Zasadnośc sprawdzania liczników w tego typu maszynach to jedno. Drugą sprawą jest fakt, że diagności SKP ani kompetencji a ni uprawnień do badania tego typu pojazdów, więc przepis jest po prostu kuriozalny. Ale idzie ku lepszemu dla wszystkich operujących, zawiadujących i opiekujących się tego typu sprzętem. Resort infrastruktury przygotowuje projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drgoowym. Projekt ów uwzględnia zmiany w tej materii, co ma sprawić, że kontroli drogomierza będą podlegać tylko pojazdy, które podlegają rejestracji, tj. służą głównie, lub przynajmniej częściowo do poruszania się w ruchu ulicznym. Procedura ma nie obejmować także pojazdów wolnobieżnych, z wyjątkiem takie pojazdu wchodzącego w skład kolejki turystycznej (traktor udający ciuchcię z wagonikami?). Projekt jest obecnie na etapie legislacji, termin wejścia w życie jest jeszcze nieznany.

Zaktualizowano 18 listopada 2020 23:22

Przemysław Borkowski

10 od lat po Warszawie na dwóch kołkach. Piórem od lat po kartce. Przemysław Borkowski jest absolwentem dziennikarstwa na UW. Od najmłodszych lat pasjonuje się motoryzacją, zwłaszcza jednośladami. W swojej pracy łączy umiejętności zdobyte przez lata doświadczenia w prasie wraz ze swoją pasją. | Redakcja | Google+

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*

Ostatnie doniesienia

Harley-Davidson Street Bob 114 2021: Nowy bobber z charakterem

Harley-Davidson Street Bob w najnowszej wersji z rozwierconym silnikiem wygląda jeszcze bardziej niepokornie niż poprzednio.…

autor

Honda CBX 1000 (1978–1982). Sześciocylindrowy rarytas. Opinie, historia, dane techniczne

Gdybym miał wskazać jeden motocykl, który szczególnie chciałbym mieć i którego zakup byłby (prawdopodobnie…

autor
Tematy: Heromotocykle

Sprzedali 100 mln motocykli, a w Europie prawie nikt o nich nie słyszał...

Kiedy myślicie o największych producentach motocyklowych, to na pewno przed oczami macie Hondę, Yamahę…

autor

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka Prywatnosci