Prawo Jazdy AM: Nowe Szczegóły

Ostatnia rozmowa z Janem Szumiałem z Praskiej Auto Szkoły w Skuterowo.com wywołała lawinę maili, pytań, komentarzy. Zainteresowani przygotowywaną rewolucją w kwestii prawa jazdy na skuter dzisiaj mogą liczyć na nowe szczegóły.

Skuterowo.com: Czy przyszłym roku, po wejściu ustawy w życie właściciele karty motorowerowej będą mogli ją wymienić na prawo jazdy AM?

Jan Szumiał: Osoby mające w dniu wejścia w życie ustawy ważną kartę motorowerową będą mogły wymienić ją na prawo jazdy kat. AM. Warunkiem będzie zdanie jej w odpowiednim Urzędzie ze względu na miejsce zamieszkania/zameldowania, dostarczenie aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych (od lekarza upoważnionego do badań kierowców i kandydatów na kierowców), aktualnego zdjęcia i wniesienie opłaty za wydanie prawa jazdy. Urząd przed wydaniem uprawnień dokona sprawdzenia czy osoba ubiegająca się o wydanie dokumentu nie ma zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Skuterowo.com:  A co z wiekiem. Czy prawo jazdy AM będzie obowiązywać każdego? A może tylko czternastolatków? Prawo przecież nie działa wstecz…

Jan Szumiał: Osoby, które w chwili wejścia w życie ustawy będą miały ukończone 18 lat nie będą musiały posiadać uprawnień do kierowania motorowerem (prawa jazdy kat. AM). Minimalny wiek – 14 lat. Osoby ubiegające się o prawo jazdy tej kategorii, które nie będą miały ukończonych lat 18, będą musiały mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Skuterowo.com: Jakie pojazdy będzie mógł prowadzić nastolatek?

Jan Szumiał (Praska Auto Szkoła). Wieloletny instruktor, konsultant i autor licznych publikacji z zakresu przepisów i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Jan Szumiał (Praska Auto Szkoła). Wieloletni instruktor, konsultant i autor licznych publikacji z zakresu przepisów i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jan Szumiał: Prawo jazdy kat. AM uprawniać będzie do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim. Przypomnijmy:
Motorower to pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm sześciennych lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h.

Czterokołowiec lekki to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h.

Jak widać zmieni się definicja motoroweru i uprawnień do kierowania przez osoby posiadające prawo jazdy kat: AM w stosunku do uprawnień dotychczasowej karty motorowerowej.
Ponieważ część z tych przepisów nie jest zawarta w samej ustawie tylko w  projektach rozporządzeń do tej ustawy, może (co nie jest wykluczone) ulec zmianom. Mowa tutaj również o samym zakresie szkolenia i egzaminowania.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Materiał jest uzupełnieniem do publikacji Skuterowo.com Prawo Jazdy AM: Kogo będzie dotyczyć?
Czytaj więcej o prawie jazdy na skuter (AM).

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button