Podwyżki OC 2017: Kto zapłaci najwięcej za ubezpieczenie?

Podwyżki ubezpieczeń OC 2016/2017 dotyczą wszystkich. Jednakże tabele poszczególnych towarzystw zawierają wiele zmiennych za sprawą których jedni znajdują się w na uprzywilejowanej pozycji, a inni wręcz przeciwnie.

Najbardziej po kieszeni dostaniesz za swój młody wiek. Kierowcy poniżej 30 roku życia znajdują się w grupie największego ryzyka. Dane statystyczne wskazują także, że młodzi są w największej mierze odpowiedzialni za powodowanie największych szkód nie tylko na pojazdach, ale także osobach. Podczas ustalania wysokości składki OC 2016/2017 ubezpieczyciel podejrzliwie patrzy na osoby z niewielkim stażem za kierownicą. Najgorzej jest w przypadku osób, które posiadają prawo jazdy krócej, niż 3 lata. Sposobem na obniżenie składki jest zatem rejestracja pojazdu “na współwłaściciela”, którym może zostać ojciec, dziadek czy starszy brat.

Ubezpieczyciel w momencie wyliczania składki bierze pod uwagę także twoją historię. Procentowo największe podwyżki dotyczą kierowców, którzy w przeszłości powodowali szkody. Nawet jedno zdarzenie drastycznie wpłynie na koszty przedłużenia polisy.

Nie od dziś wiadomo także, że mieszkańcy dużych miast płacą więcej zarówno za OC jak i AC. Statystycznie w mieście dochodzi do największej ilości kolizji i wypadków, które angażują finansowo ubezpieczyciela. Tutaj z pomocą także może przyjść rodzina posiadająca bardziej “korzystny” kod pocztowy.

Teoretycznie najgorszym połączeniem dla ubezpieczyciela jest kierowca pojazdu o dużej pojemności silnika, z niewielkim doświadczeniem za kierownicą oraz mieszkającym w dużym mieście. Nierzadko wówczas składka OC przekracza wartość samochodu czy motocykla.

 

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button