Po co nam ubezpieczenie OC motocykla? Moto Doradca wyjaśnia

Skuterowo.com natrafiło na dość ciekawy, rzeczowy film mówiący właściwie wszystko o obowiązkowym ubezpieczeniu OC (odpowiedzialności cywilnej). Już wcześniej wyjaśnialiśmy wielokrotnie kwestię obowiązkowych polis. Jest to jednak temat na tyle ważny, że chyba warto w ten nietypowy sposób spojrzeć na niego jeszcze raz.

Po co nam ubezpieczenie OC? Wyobraźmy sobie sytuację, że nikt nie ma obowiązku jego posiadania. Co wówczas się dzieje?
1. W sytuacji kiedy ktoś uszkodzi w wyniku kolizji nasz skuter/motocykl, wówczas ciężko by było dochodzić odszkodowania od sprawcy zdarzenia. Nie każdego będzie stać kupić nam nowy jednoślad, albo go wyremontować.

2. Analogicznie jest kiedy to my spowodujemy szkody. Dzięki OC śpimy spokojnie. Nie będziemy musieli inwestować własnych środków w usuwanie skutków wypadku/kolizji.

3. Najważniejsze – nie odpowiadamy finansowo w przypadku szkód na cudzym zdrowiu i życiu. Tutaj tak naprawdę koszty mogą iść nawet w miliony. Rehabilitacja, odszkodowanie, dożywotnie renty – to wszystko pokrywa poszkodowanym nasz ubezpieczyciel.

4. OC nie chroni nas przed konsekwencjami prawnymi, a jedynie finansowymi. W przypadku spowodowania czyjeś śmierci/kalectwa możemy trafić nawet do więzienia.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

5. O tym warto pamiętać – OC nie działa kiedy poruszamy się pojazdem bez uprawnień, w stanie nietrzeźwości albo bez badań technicznych. Wiele czynników daje furtkę ubezpieczycielowi do zastosowania regresu i przerzucenia całej odpowiedzialności na kierowcę.

Czytaj dalej

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. (…)4. OC nie chroni nas przed konsekwencjami prawnymi, a jedynie prawnymi.(…)

    Poprawcie to zdanie, bo nie wiadomo o co chodzi 🙂

  2. Ubezpieczenie naprawdę warto wykupić, niestety miałem okazję się o tym przekonać, co prawda zapłaciłem mandat i miałem pewne problemy, ale już odszkodowaniem nie musiałem się martwić, dobrze, że miałem OC Zabrze http://silesiaubezpieczenia.pl/, bo wypłacili bez problemu wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button