Oślepianie światłami mijania: Dlaczego warto je wyregulować w jednośladzie?

Wczoraj mówiliśmy na Skuterowo.com o jeździe motocyklem czy też skuterem na długich. Dzisiaj w ramach Bloga Skuterowo.com temat prawidłowego ustawiania świateł. Temat często ignorowany nie tylko przez puszkarzy, również przez jednośladowców, niestety.

Macie czasami wrażenie, że co drugi pojazd na naszych drogach Was oślepia? Każdy chyba wie jak bardzo jest to irytujące zjawisko. Jednak nie o komfort podróżowania tutaj chodzi, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Jadąc jednośladem, gdy zostaniecie przez kogoś oślepieni na moment Wasze oko traci możliwość oceny odległości, prędkości pojazdów oraz ciężko jest Wam dostrzec zagrożenia w Waszym otoczeniu. To właśnie dlatego prawidłowe ustawienie reflektorów jest obowiązkowym punktem każdego badania technicznego, również motorowerów i motocykli. Sporo na ten temat mówi też Leszek ze Skuterowo.com na swoim motoryzacyjnym vlogu.

Musicie też pamiętać o tym, że Policja może zatrzymać Wasz dowód rejestracyjny. Nie muszą mieć przy tym przy sobie specjalistycznej aparatury. Na podstawie samych podejrzeń funkcjonariusz jest uprawniony do zakazania dalszej jazdy ze względu na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Sprawdzenie ustawienia świateł nie jest kosztowne i można zrobić to na każdej stacji diagnostycznej za dosłownie kilka złotych. Jeśli wkurza Cię oślepianie przez innych to zacznij od zweryfikowania stanu swoich świateł.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

 

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

5 opinii

  1. i możesz oberwać mandat albo jak wydzwonisz to beda kłopoty bo to nie są światła z homologacją. Masz jeździć na mijania lub specjalnych dziennych (jak masz fabrycznie)

  2. Dobra będę wiedział lecz gdy miałem wczoraj awarię przednich świateł to na wypadek je użyłem bo nie wiem czy jeśli nie świecą mi z przodu a chciałem zajechać do naprawy to czy nie dostaje mandatu?

  3. Mam motorower nowy od kilku tygodni i zdecydowałem się na montaż świateł led lecz nie chcąc grzebać w elektronice bo motorower jest na gwarancji to wpadłem na nieco trochę dziwny lecz w 90% dobry pomysł że kupiłem 2 światła led Rowerowe i zamontowałem tak aby nie oślepiać kierowców. I teraz jeżdżąc włączam led i postojówkę w dzień ( gdy jest mgła to świecą Ledy i światła mijania).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button