Nowe oznakowania policyjnych radiowozów. Będzie bardziej zachodnio?

Polska policja zmienia swój wizerunek i zaczyna podążać z duchem czasu. Pierwsze zmiany dotyczą umaszczenia radiowozów oraz napisu, który już niedługo będzie widnieć na każdym policyjnym aucie.

„Pomagamy i Chronimy”, ta sentencja już niedługo znajdzie się na każdym policyjnym radiowozie i w bardzo dobry sposób komunikuje, to czym powinni zajmować się stróże prawa. Kolejną zmianą będzie dodanie koloru do „umaszczenia” policyjnych samochodów. Do koloru niebieskiego oraz srebrnego dołączy kolor żółty, a właściwie jaskrawożółty. Kolejną zmianą będzie napis „POLICJA” na masce samochodu. Nad napisem będzie znajdować się policyjna gwiazda. Zmiany są spowodowane, jak tłumaczy resort, zwiększeniem rozpoznawalności pojazdów policji, a to z kolei ma wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach. Poza tym jaskrawożółty kolor będzie dużo lepiej widoczny w słabych warunkach atmosferycznych.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo, także nie spodziewajmy się, że od razu wszystkie policyjne auta będą posiadać nowe oznaczenia:

Zmianę przeprowadzimy stopniowo, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.  Po prostu wszystkie kupowane przez nas pojazdy będą już w nowym malowaniu

– mówił cytowany przez TVN24 rzecznik komendanta głównego policji, inspektor Mariusz Ciarka.

 

Kolejną nowością, którą już niebawem zobaczymy na policyjnych wozach będzie numer taktyczny. Będzie to indywidualny (w skali całego kraju) ciąg cyfr. W oznaczeniu znajdziemy:

  • Symbol literowy, określający jednostkę, do której przyporządkowany jest konkretny samochód,
  • wyróżnik cyfrowy –  będzie to indywidualny numer radiowozu.

Dzięki nowemu systemowi oznaczeń oraz dzięki nadaniu niepowtarzalnego numeru taktycznego, łatwiejsze będzie współdziałanie funkcjonariuszy policji oraz wykonywanie zadań należących do funkcjonariuszy.

– Oznaczenie pojazdu niepowtarzalnym w skali kraju numerem taktycznym usprawnia współdziałanie oraz identyfikację pojazdu podczas wykonywania zadań służbowych – twierdzą przedstawiciele strony rządowej.

Nowe oznaczenia otrzymają również motocykle polskiej drogówki. Tak samo jak klasyczne radiowozy będą posiadać jaskrawożółte wstawki, ale nie znajdziemy na nich hasła „Pomagamy i Chronimy”. W tym przypadku minimalizm przekazu najprawdopodobniej wynika z braku wolnej przestrzeli do oklejenia…

 

 

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button