125 ccm
Aktualnie czytasz:
Motocykle 125: Po 5 latach automatycznie otrzymasz prawo jazdy kategorii A

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowy projekt ustawy liberalizujący Ustawę o Kierujących Pojazdami. "Uprawniony do poruszania się motocyklami o pojemności skokowej silnika 125 ccm, posiadający uprawnienia kategorii B po 5 latach otrzyma rozszerzenie uprawnień A, A1 oraz A2" - informuje biuro prasowe urzędu.

Druk Sejmowy GF3622/17/KI zawiera kolejny projekt nowelizacji Ustawy o Kierujących Pojazdami. W punkcie czwartym zawarto dokładne wytyczne

4) prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

(...)

 
Czytaj
REKLAMA

SUZUKI TRAVEL PACK EDYCJA SPECJALNA

Wybierz wymarzony motocykl Suzuki. Teraz ze specjalnym pakietem wyposażenia Travel Pack.Advertisement

d. Kierowca poruszający się motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 po 5 latach zdobywa uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych zawartych w ramach kategorii A, A1 oraz A2. Warunkiem uzyskania nowych uprawnień jest łączna liczba zgromadzonych w tym okresie punktów karnych w ramach rejestru kierowców CEPiK, ograniczona do 3 łącznie.

(…)

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Ustawa wchodzi w życie po 12 miesiącach od dnia jej ogłoszenia.

Jak przyznaje Sergiusz Domagała z sejmowej Komisji Infrastruktury takie rozwiązanie ma na celu premiowanie kierowców motocykli, których domeną jest poszanowanie przepisów ruchu drogowego.

Nie każdy otrzyma rozszerzenie uprawnień po 5 latach jazdy na motocyklach o pojemności 125 ccm. Nowelizacja zakłada, że dany kandydat otrzyma prawo jazdy A bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu jedynie w sytuacji, kiedy przez ten okres nie zgromadzi więcej, niż łącznie 3 punkty karne. Aktualnie trwa proces legislacyjny, uzyskano kompromisy niezbędne do otrzymania większości w Sejmie. Wierzymy, że to rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na statystyki wypadkowości. Z racji stażu za kierownicą w naturalny sposób dojdzie do selekcji wiekowej.

Niestety chęć uzyskania dodatkowych kategorii będzie się wiązała z koniecznością rejestracji karty kandydata na kierowcę oraz uzyskania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań. Kolejnym krokiem jest fizyczna wymiana dokumentu prawa jazdy w którym zostanie zawarta informacja o dacie oraz rodzaju nowych uprawnień. Będzie się to także wiązało z wniesieniem urzędowych opłat manipulacyjnych.

Prima Aprilis!

Jaka jest Twoja reakcja?
63%
4%
7%
21 Komentarze
1 2
 • Piotr
  7 grudnia 2017 at 22:40

  Można już chyba wycofać …

 • Piotr
  7 grudnia 2017 at 22:43

  A jak ktoś ma B przez 12 lat to dostanie C, jak B+ E to C+E . Chyba tylko dzieci się na to nabierają. Czas wycofać artykuł.

  • Mua
   17 czerwca 2018 at 15:14

   “Polactwo” w czystej postaci, rząd coś chce zrobić dla obywatela to źle. Niemcy ustawę o tym że można jeździć na motorach o pojemności 250 cm przyjęli w okolicach lat 30 czy 40 i żyja. W Polsce zaraz si e znajdzie jakaś maruda która musi byc przez panstwo biczowana, bo inaczej nie może egzystować. ech…

   • Jakub
    4 maja 2020 at 02:30

    Niemcy w latach 30/40 to mordowali Polaków. A przykładem „polactwa” jak to nazywasz jest Twoja wypowiedź. Drażni mnie ostatnia moda na narzekanie na swój własny kraj i naród, a przy tym uważanie samego siebie za lepszego.

 • Kamil
  15 listopada 2018 at 22:58

  Czy ktoś tu jest w temacie i wyjaśni wszystkim co z tą całą sprawą ?!

 • Mirosław
  20 listopada 2018 at 20:11

  Wieku 18 lat robisz prawojazdy ktB I po trzeh latach mozesz prowadzic motocykl o pojemnosci 125cm.TO masz prawie 21 lat TO po jakiego grzyba placic jesze raz za egzamin praktyczny na KAT A2 skoro mozna smigac 125 która ma 15 km yamaha YZF osioga 120km.

  • Mirosław
   20 listopada 2018 at 20:19

   W wieku 18 lat prawo jazdy kat B i po trzech latach możesz prowadzić motocykl o pojemności 125 cm sześciennych. To masz prawie 21 lat i po co płacić jeszcze raz za egzamin praktyczny na kat A 2 skoro można jeździć 125 która ma 15 koni mechanicznych Yamaha YZF osiąga 120 km.

 • Jacek
  29 lipca 2019 at 18:01

  W zasadzie kierowcy zawodowi cięzkich kategorii C i D lub posiadający te kategorie szczególnie D mogą jeździć motocyklem do 150 cm, mogą przewozić ciężkie ładunki lub dziesiątki ludzi co wymaga i rozwagi i myślenia za innych, muszą dziś robić prawo jazdy kat. A na motocykle powyżej 150 km to jest paranoja. Do kategorii ciężarowych i autobusów kat. A powinna być gratis bez egzaminu. Do kategorii B jak najbardziej wiek i udokumentowane doświadczenie (np. zarejsetrowany samochód) powinien być kryteruim i po 10 latach bez punktów karnych również gratis i bez egzaminu (to zmotywuje młodych do bezpiecznej jazdy). Na kursie nikt oleju do łba nie naleje a bezpieczna jazda motocyklem czy innymi pojazdami to doświadczenie i rozwaga a nie kurs. Jak ktoś nie spełnia tych kryteriów to wtedy kurs i egzamin.

 • Ib
  18 czerwca 2020 at 13:56

  Jakim trzeba być debilem zeby taki artykuł napisać ?