Kraków: Zanieczyszczenie powietrza sprawdzisz na przystanku i w autobusie

Na przystankach tramwajowych i w autobusach można sprawdzić stan jakości powietrza. W Krakowie ruszył system informowania mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza.

Komunikaty o smogu są wyświetlane na ponad 300 elektronicznych tablicach z rozkładem jazdy tramwajów oraz na monitorach w 200 autobusach MPK. Oprócz oceny jakości powietrza w sześciostopniowej
skali, na tablicach pojawią się odpowiednie zalecenia dla mieszkańców.

W letnie dni będzie pojawia się także informacja o ozonie. Gaz w trakcie upałów stanowi spore zagrożenie dla osób starszych, dzieci, alergików i astmatyków. Stan powietrza prezentowany na tablicach jest oceniany w sześciostopniowej skali od bardzo dobrego, po bardzo zły. Na razie komunikaty prezentowane są tylko w języku polskim, wkrótce z myślą o turystach będą prezentowane również po angielsku.

Kraków jest trzecim, najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie. Normy stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych przekraczane są przez większość dni w roku. Gorszym powietrzem oddychają tylko mieszkańcy dwóch bułgarskich miast: Pernik i Płowdiw.

Fot.: www.krakow.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button