zmniejszenie przedniej zębatki o 5 zębów, kilka pytań odnośnie

Cześć, mam motocykl enduro 125ccm (ok. 14km) przełożenia w nim to 17z z przodu i 44z z tyłu. W przyszły weekend wybieram sie w góry gdzie jest dużo stromych podjazdów dlatego chce zmniejszyć przednią zębatke do 12 zębów i moje pytanie jest takie, jak bardzo zmieni się przyśpieszenie i czy będzie dało się na 1/2 biegu postawić go na koło z gazu (aktualnie to niemożliwe)?
O ile km/h mniej więcej zmniejszy się vmax (aktualnie wynosi 90km/h ale 50/60kmh w teren mi wystarczy)?
I czy biegi nie będą za krótkie? tzn ruszam na 1 biegu i po sekundzie już musze wbijać dwójke bo się obroty kończą. Jeśli zmiana o 5z to za dużo to ile zębów proponujecie?
Dodam że próbowałem obliczyć to w różnych kalkulatorach do przełożeń ale nie zabardzo je ogarniam także gdyby znalazł się ktoś miły na forum kto mógłby mi w tym pomóc to też będe wdzięczny :).

44:17 to 2,588
44:12 to 3,666
bardzo duża zmiana - blisko 30%.

Czyli jak na przód dam 13z to zmiana będzie o 20,4%? Dobrze myśle czy w jaki sposób to policzyłeś?

bez znacznego podniesienia mocy silnika nie zmieniał bym przełożenie głównego o więcej niż 10-15%