Zmiany w prawie o ruchu drogowym dot. rowerów i motorowerów

Koledzy i koleżanki skuterzyści/motorowerzyści. W ostatnich dniach, jak pewnie zauważyliście, weszło w życie prawo pozwalające rowerzystom korzystać z dodatkowej powierzchni skrzyżowania (m. in. śluzy rowerowe). Przy okazji tych zmian pojawiły się dwa (teoretycznie) korzystne dla motorowerzystów zapisy:

[quote]Art. 16
7. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 1.
[/quote]

[quote]Art. 33
3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.[/quote]

I teraz pytanie za 100 punktów: Skoro dopuszcza się jazdę roweru obok motoroweru, to czy można jechać motorowerem obok rowerzysty? :D Jeśli rozumieć zapis ust. 3a dosłownie (a tylko tak powinny brzmieć przepisy), to nie można.
Jeżeli jednak można, to by znaczyło także, że dozwolona jest również jazda dwóch motorowerów jeden obok drugiego, gdy nie stwarza to zagrożenia lub utrudnień ruchu. Na początku zdania wymieniony jest tylko rower, ale można jechać odwrotnie choć tego nie napisano, więc "innego roweru lub motoroweru" można stosować zamiennie rower lub motorower czyli otrzymujemy "innego motoroweru". To dość pokrętne, ale chyba logiczne. Co o tym sądzicie? Niby pada precyzujący zwrot "kierującego rowerem".

Oczywiście wiem, że przepisy sobie a my i tak już w ten sposób czasem jeździmy, ale ciekaw jestem jak wy to rozumiecie :)

W prawie o ruchu drogowym, jest mnóstwo niedoprecyzowanych zapisów, ten jest dodatkowy.

Pietro, a jak ty rozumiesz ustęp 3a?

Rozumiem dosłownie, ale inni mogą różnie to interpretować..

Nie ma to jak polskie prawo... Wydaję mi się, że może tam być błąd. Chociaż w sumie przecież to trochę niebezpieczne. A słyszeliście o czymś takim, że motocyklem można wyprzedzać z prawej strony? Siora mi mówiła, że gdzieś słyszała chyba w radiu. Chociaż nie wiem czy mi to dobrze przekazała :P :mrgreen:

Ryglos, z prawej strony można wyprzedzać nawet autem, pod warunkiem że jest to droga dwupasmowa lub jednokierunkowa, z conajmniej dwoma pasami ruchu ;)

Pietro, dwupasmowa w terenie zabudowanym. W niezabudowanym 3 pasmowa. Mamy w ogóle w naszym kraju takie? Nawet autostrady robią 2 pasmowe :>

Ryglos, to raczej dotyczy tylko rowerów i o tym w mediach radośnie ostatnio trąbili.

[quote]Art. 24 ust. 12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.[/quote]

Whistler, skąd jesteś że nie wiesz że mamy? poza tym kto mówił o 3 pasmowych? takie są na niemieckich autobahnach ;)

Są , nieraz jak podróżuje A4 to widzę :mrgreen:

Pietro, jestem z Jeleniej Góry, w okolicach poza zabudowanym nie ma więcej niż dwóch pasów w jednym kierunku. A gdzie indziej nawet jak jechałem taką drogą to już takiej sytuacji nie pamiętam dlatego, że jeżdżę głównie swoimi przetartymi ścieżkami :)

W wawie jest masa 3 pasmowych dróg... I nie tylko, we Wrocku, na Śląsku...