Yamaha Tmax 500 słabsze osiągi i wibracje.

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Grupy Dyskusyjne Skutery, Motorowery i Motocykle Yamaha Yamaha Tmax 500 słabsze osiągi i wibracje.

Ten temat zawiera 12 odpowiedzi, ma 3 głosy i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe Grzesiek Grzesiek 1 lat, 1 miesięcy temu.

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 13 łącznie)
  • Autor
    Wpisy
  • #672206 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Grzesiek
    Grzesiek
    Użytkownik

Jestem posiadaczem Tmaxa 500 z 2007(wtrysk). Miesiąc temu kupiłem nowszego – 2011r. Ten sam silnik, napęd, tylko różnica w ‘nadwoziu’. Ten pierwszy zamyka licznik(180) na odcinku ok. 1000m, a ten nowszy na tym samym dystansie tylko 160. Przekładałem wariator, pasek, tylny talerz ze starego do nowszego i nic to nie pomogło. Co może być powodem? Czy regulacja zaworów może mieć wpływ? Dodatkowo w całym zakresie obrotów wyczuwalne są wibracje, czuć je na manetkach i na kanapie. Nie są bardzo upierdliwe, ale są. Czy miał ktoś podobny problem? Będę wdzięczny za podpowiedzi.

grzesiek
    #672212 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

a to zamykanie licznika weryfikowałes z GPS bo może jadą podobnie tylko pokazują inaczej. DO tego inny dzwięk i wibracje, wiatr inaczej odbity i możesz mieć wrażenie że prędkość jest inna

ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)

Czytaj
    REKLAMA

NOWY MOTOCYKL BMW R 18.

Nowy R 18 sięga do naszej historii oraz ikonicznych cech, które konsekwentnie rozwijaliśmy przez lata. Rezultat: pełen charakteru z cruiser z największym silnikiem typu bokser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy i ponadczasowymi elementami designu, takimi jak np. biała podwójna linia w R 18 First Edition.
    #672234 Odpowiedź
    Grzesiek
    Użytkownik

Prędkości nie weryfikowałem na podstawie GPS, ale to się “czuje”, a co do wibracji to są wyczuwalne na manetkach, pod stopami i na kanapie – wiatr tego nie powoduje.Pozdrawiam.

grzesiek
    #672237 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

wiesz, na temat tego co się “czuje” i jak bardzo bywa to mylne to można książkę napisać.
    Ja widziałem bardzo wiele razy jak ludzie sobie pozakładali stożki do samochodów i “ale teraz ma kopa!” po tej operacji – a potem jechaliśmy na hamownie i sie okazywało że silnik jest 5-7km ogólnie słabszy niż na seryjnym dolocie.
    Tylko większy hałas, mniej równomiernie rozwijana moc ale za to z dość skokową zmianą kiedy obroty wchodziły na wyższe i ludzie znający świetnie swoje samochody byli święcie przekonani że są mocniejsze po tym modzie.
    Wiec ja po prostu o “odczuciach” popartych czyms takim jak prędkościomierz to ja sie nie podejmuje dyskutować bo to może być ślepa uliczka.

Natomiast wibracje to zupełnie inna kwestia. Tylko tu powodów może być cała czapka – zawieszenie silnika (tuleje met-gum), koła z oponami, luzy na wale albo coś nie tak z wałkiem wyrównoważającym a nawet luz na głowce ramy czy nierówno pracujące lagi przedniego zawieszenia albo nawet zwichrowana tarcza hamulcowa

#672268 Odpowiedź
    Grzesiek
    Użytkownik

Przyjmuję z pokorą Twoje uwagi i sprawdzę prędkość GPS-em. Natomiast sprawa wibracji ciągle pozostaje nie wyjaśniona. Dam znać po teście prędkości.

grzesiek

Czytaj
    REKLAMA

KUFER MOTOCYKLOWY VBOX ZA 172,51 PLN. Ekspresowa wysyłka.

Uniwersalny kufer motocyklowy 29L ze zintegrowanym odblaskiem. Komplet wraz z podstawą do łatwej instalacji.

#672270 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

podnieś go na centralnej, odpal i wtedy identyfikuj wibracje. Gdzie jest źródło, jak sie mają do obrotów, czy mita całą dupą góra-doł czy raczej na boki…itd. Albo czy są tylko jak jedzie a jak stoi podniesiony to nie.
    Inna sprawa że silnikw tym nowszym może być po prostu słabszy – nowy nie jest i swoją historie ma. Zmierz kompresje na cylindrach i porównaj. Bo to wiesz “identyczne” to one są na papierze a rózni je wiek, stopień zużycia, historia naprawa i eksploatacja

#672276 Odpowiedź
    Grzesiek
    Użytkownik

Zastosuję się do Twoich wskazówek. Jutro będziemy wiedzieć więcej. Co do przebiegów, to mają niemal identyczne – 42 tys. Ten nowszy to import ze Szwecji, miał tylko jednego właściciela od którego ja go kupiłem – całkiem spoko Gość, nie wydaje mi się żeby przy nim coś grzebał, tym bardziej że to Jego pierwszy Tmax(nie miał skali porównawczej).

grzesiek
    #672279 Odpowiedź

Przemysław
    Użytkownik

Wibracje w skuterach Yamahy spowodowane są zawieszeniem przednim- przy hamowaniu. Jeśli są cały czas to winne może być zawieszenie z tyłu- mocowanie silnika na tzw. tulejach. Oryginalne są dosyć drogie. Dodatkowo T-Max z tego co pamiętam miał problem z łańcuchem rozrządu. Ale to chyba w starszych rocznikach. Warto to również sprawdzić przy okazji regulacji zaworów.

#672378 Odpowiedź
    Grzesiek
    Użytkownik

Test prędkości z GPS to 160. Ponieważ on dobrze przyspiesza, mam wrażenie, jakby był jakoś ograniczony. Czy jest możliwe ograniczenie prędkości na sterowniku komputerowo? Sprawdzałem czy manetką otwieram całkowicie przepustnicę – tak. Co do wibracji, to test na centralnej potwierdził, że nie ma bicia na kole, tylko wibracje pochodzą z silnika.
    Prawdopodobnie przyczyną będą wybite tuleje met-gum na zawieszeniu silnika. Nie są to wibracje, które dają w kość, ale są wyczuwalne – coś w rodzaju “mrowienia”.

grzesiek
    #672379 Odpowiedź
    Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

raczej 500 sie nie ogranicza. zrób jeszcze pomiar kompresji na garach.

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 13 łącznie)
Odpowiedz do: Yamaha Tmax 500 słabsze osiągi i wibracje.
Informacje o Tobie: