Wyrejestrowanie motoroweru / skutera

Witam, posiadam skuter romet o poj.49. Od dwóch lat nim nie jeżdżę i tylko stoi w garażu. Właścicielem jego jest kuzynka, ale mój tata płaci OC za niego (ponieważ gdy ja go dostałem to byłem niepełnoletni). I chciałem go wyrejestrować. Czy da się tak zrobić? Jeśli tak to w jaki sposób?

nie można wyrejestrować pojazdu.
tylko na podstawie złomowania, sprzedaży lub kradzieży otrzymasz papier o wyrejestrowaniu

Aha czyli kuzynka musi sprzedać np. mi ten skuter i wtedy nie płacę za niego nic?
I jak ona mi sprzeda go to on automatycznie się wyrejestruje?
A potem mogę go na siebie zarejestrować kiedy chce tak?

Jak Ci go sprzeda to masz obowiązek płacić OC. Nie można wyrejestrować pojazdu już od dawna. JAk nie chcesz za niego nic płacić to możesz go komuś sprzedać lub zezłomować. Jeżeli właścicielem na tą chwilę jest kuzynka to ona ma obowiązek płacić OC.

pojazd mechaniczny zawsze ma właściciela i ten właściciel ma obowiązek płacić OC.
Czy ty czy kuzynka - zawsze któreś z was ma obowiązek zarejestrowac w ciągu 30 dni a OD DNIA sprzedaży płacić OC.
Musiał bys go sprzedac komuś obcemu (i wtedy ten ktoś ma płacić OC), zezłomować na stacji Autokasacji lub zgłosić kradzież i jak dostaniesz po 2 miesiącach papier o umorzeniu śledztwa - to wyrejestrować. ALe już nie zarejestrujesz potem na siebie bo trzeba by mieć jaja ze stali żeby zrobić taki gruby numer że “cudownie go odnalazłes u siebie po tym jak ci go ukradli”.
Jaśniej sie nie da

Wombacie nie wprowadzaj w błąd :wink: Nie ma obowiązku przerejestrowania pojazdu. Jest obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu w ciągu 30 dni w WK. Nie ma obowiązku przerejestrowania na siebie. Konsultowałem to z prawnikiem

od stycznia 2021 jest przepis o tym że masz na rejestracje 30 dni które z racji na koronawirusa wydłużono w 2020 do 180 dni ale teraz chyba jest do 60 wydłużone.
Podpisane przez Prezia
https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1145

a to jest głosowany projekt tej ustawy
https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-szczegolnych-rozwiazaniach-zwiazanych-z-zapobieganiem-przeciwdzialaniem-i-zwalczaniem-covid-19-innych-chorob-zakaznych-oraz-wywolanych-nimi-sytuacji?fbclid=IwAR1xZmvw0_NhreFgrvTZC4H8G2ZLZ4lCrjpQLH4dyZH6tqC84XVNCejZw04

w każdym bądź razie: WYREJESTROWAĆ TAK SOBIE - NIE MOŻNA

Ja go chce poprostu mieć u siebie cały czas. A jak go zezłomuje to bym sobie go zostawił, to potem nie mogę go zarejestrować już nigdzie?

jak go zezłomujesz to go oddasz na stacje złomowania. inaczej go nie zezłomujesz.
Jeżeli ten pojazd zostanie wykreslony z ewidencji jako zezłomowany to formalnie przestaje istnieć - już go nie zarejestrujesz.
I nie masz co kombinowac - nie ma innych metod.

ok dzięki, to trzeba płacić i tyle żeby go mieć

Otóż Wombacie musisz przrejestrować pojazd sprowadzony w ciągu 30dni. CO do pojazdu kupionego w PL "Kupując pojazd zarejestrowany w Polsce, będziemy mieć obowiązek zawiadomić urząd o jego nabyciu. Podobnie kiedy pojazd sprzedamy - o tym fakcie także trzeba urząd powiadomić. Co ważne - znowelizowane przepisy w tym przypadku nie nakładają obowiązku przerejestrowania pojazdu.

Obowiązek rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni dotyczyć będzie pojazdów sprowadzonych z terytorium UE. Jeśli pojazd zostanie sprzedany przed upływem miesiąca od daty sprowadzenia, nabywca będzie musiał z rejestracją zmieścić się w 30-dniowym terminie."

A tu Wombacie znowelizowana ustawa, której dodano 2 punkty : 1) będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

  1. będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 pojazdu ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu – podlega karze pieniężnej

możliwe. to sie tak zmieniało ostatnie 2 lata że nie jestem na bieżąco. na jakimś tam stanie prawnym się zawiesiłem i potem już nie śledziłem.
oni tam coś jeszcze kombinowali z szerszą możliwością “zawieszenia OC” i wspólnego OC na kilka pojazdów…itd

co i tak nie zmienia podstawy tego tematu - czyli że każdy pojazd ma właściciela i ten właściciel jest zobowiązany przez cały czas posiadania tego pojazdu bulić OC i miec jego ciągłośc a jak nie - to teoretycznie może go brać za pysk Fundusz Gwarancyjny. I nie bardzo można ten stan zmienić.

Ja jak sprzedałem skutera to następnego dnia poszedłem do urzędu i wypełniłem druk potwierdzam zbycie pojazdu tylko to

ja tam nigdy nie zgłaszałem “zbycia” pojazdu bo mi na to było szkoda czasu - brać numerek i stać w Wydziale Komunikacji “po coś”… ale kiedyś sprzedałem któregoś tam z kolei Accorda i mnie dopadła taka ciągota legalistyczna.
Wiec zabrałem umowę K-S i poszedłem do urzędu. Odstałem swoje i pani przybiła mi stempelek. NIGDZIE nie rejestrowała mojej umowy, nie wpisywała, nie ewidencjonowała.
Wiec sie wkurzyłem że tyle stania po taka głupotę a i tak nigdzie nie jest odnotowane że już sprzedałem.

A potem słyszałem opowieści o tym samochodzie (charakterystyczny był) że gdzieś stoi w komisie chyba rok…itd a potem przyszła policja i powiedziała że jestem ostatnim zarejestrowanym właścicielem tego pojazdu (no bo WK nie odnotowywal wtey - teraz nie wiem - sprzedaży i danych nowego właściciela potencjalnego) i że ja kilka miesięcy temu potrąciłem nim kogoś i się oddaliłem.
A ja wtedy Policmanom sruuu umowe sprzed półtora roku na blat, stempelek z Wydziału Komunikacji pokazuje że pojazd sprzedałem, fakt ten zgłosiłem i że mnie moga w pompę cmoknąć bo to nie ja.
No i od tego czasu zgłaszam :smiley:

Znajomy policjant ostatnio mówił, że po zgłoszeniu w cepik to Ty widniejesz jako właściciel i to podobno od stycznia tego roku. Także obowiązku rejestracji na siebie nie ma, zgłosić musisz bo inaczej dostaniesz karę 1000zł :smiley: Polecam założyć profil zaufany i wtedy zgłaszasz on line, nie musisz stać w kolejkach :smiley: Przerejestrować musisz auto z zagranicy :slight_smile: Gruubo się ktoś twoją byłą furką rozbijał :smiley: :smiley: