Wymiana karty motorowerowej muszę się upewnić

Witajcie! Miałem dziś kontrolę policyjną i po okazaniu karty motorowerowej policjant zapytał się mnie czemu jej nie wymieniłem, na AM. Założyłem ten temat by się upewnić, bo jak już czytałem do momentu kiedy nie ukończę 18 lat moja karta jest nadal ważna, dopiero po ukończeniu 18 lat chcąc dalej jeździć muszę zmienić kartę motorowerową na AM ( co pewnie zrobię za jednym zamachem wyrabiając prawo jazdy kat. B.

http://www.jednoslad.pl/koniec-karty-motorowerowej-prawo-jazdy-am-i-a2/

Trochę to jest zagmatwane. W jednej części artykułu pisze:

Zatem kogo nie będą dotyczyć zapisy nowelizacji prawa o kierujących pojazdami?

Każdego kto przed 19 stycznia 2013 zdążył zdobyć kartę motorowerową (konieczna płatna wymiana na prawo jazdy AM bez konieczności zdawania egzaminu).

Z tego wynika, że muszę wymienić kartę motorowerową, ale pojawia się pytanie po co mam ją wymieniać skoro w dalszej części artykułu pisze:
Tak. Jednak karta motorowerowa będzie ważnym dokumentem do poruszania się skuterem/motorowerem do ukończenia 18 roku życia.[...] Nieprawdą jest, że od dziś posiadacz karty nie może poruszać się jednośladem.

Skoro karta upoważnia mnie do jazdy motorowerem aż do 18 lat to dlaczego muszę ją wymieniać ?

jest zalecenie żeby wymieniać a nie obowiązek
natomiast jeżeli nie wymienisz przed 18tką to stracisz te uprawnienia na tak długo aż nie zrobisz jakiejś kategorii

Czyli jak nie wymienię karty przed 18 to potem stracę uprawnienia do kierowania motorowerami do czasu aż nie zrobię kat B lub AM ?