Wózek do skutera

Witam :P
zaczyna się pora gdy owoce rosną a jak urosną trzeba sprzedać :) Wymyśliłem sobie aby dorobić se wózek do skutera ale nie wiem czy to jest wogóle legalne jenoślad z wózkiem podczepionym. Oczywiście jak robić to robić ze światłami :)
Pozdrawiam

Wózek w motorowerze/motocyklu nie może przekraczać 100 kg, a jeśli pojazd jest lżejszy od 100 kg nie może przekraczać jego masy. Rejstracja powinna być zdjęta z pojazdu i powieszona na wózku. Wózek nie może chyba przekraczać 2m. Światła powinny być taki jak na pojeździe.

pawwia - te wytyczne dotyczą WÓZKA BOCZNEGO motocykla!
Ustawodawcy nawet do głowy nie przyszło, by motorower wyposażać w takie cudo... Żadna pięćdziesiątka by sobie z takim wózkiem nie poradziła :-)

to jednak niemozna mieć wózka??

Wózek do wożenia...? Osób czy bagażu? Kiedyś widziałem dziewczynę na Vespie z doczepioną przyczepką z tyłu ale z wózkiem bocznym to tylko motocykle.

no do worzenia rzeczy.

Przy motorowerze możesz mieć tylko przyczepkę.

Do tego to możesz sobie przyczepkę zamówić (droga sprawa) lub zrobić samemu zrobić jeżeli masz wiedzę, narzędzia i umiejętności. Zobacz sobie

http://www.kfk-hamster.pl/index.html

dobra ok. źle to ujolem :-P chodziło mi o przyczepke w której mógł bym wozić towar na rynek takiej na dwóch kołach. narzędzia i materiały mam zdolności majserkowicza też jakieś posiadam ;-) pozdrawiam
a tak wracając do tej przyczepki to ile może mieć długości i szerokosci

Prawo o ruchu drogowym...

Art. 62. Ciągnięcie przyczep
1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:
1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;
2) samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40%;
3) motocykl lub motorower - nie może przekraczać masy własnej motocykla lub motoroweru, jednak nie może przekraczać 100 kg.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy naczep.
3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej.
4. Zespół pojazdów może składać się najwyżej z 3 pojazdów, a zespół ciągnięty przez pojazd silnikowy inny niż ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny - z 2 pojazdów.
4a. Długość zespołu 2 pojazdów nie może przekraczać 18,75 m, a 3 pojazdów - 22 m, z wyjątkiem zespołu pojazdów złożonego z:
1) pojazdu samochodowego i naczepy, których długość nie może przekraczać 16,5 m;
2) motocykla i przyczepy, motoroweru i przyczepy, roweru i przyczepy, wózka rowerowego i przyczepy, którego długość nie może przekraczać 4 m.
4b. Przejazd zespołu pojazdów złożonego z liczby pojazdów większej niż określona w ust. 4 lub o długości większej niż określona w ust. 4a wymaga zezwolenia, o którym mowa w art. 64d zezwolenie kategorii VIIna przejazd pojazdu nienormatywnego.
5. Długości zespołów pojazdów określone w ust. 4a nie dotyczą tramwajów.

Taka przyczepa nie musi być zarejestrowana przypadkiem? Podobnie jak przyczepa samochodowa? A co ze światłami w takiej przyczepie?

motocyklowej/motorowerowej się nie rejestruje z tego co się orientuje, przekłada się tylko tablicę na przyczepkę. Światła musi oczywiście mieć, włącznie z oświetleniem tablicy.

to masa Przyczepki i ładunku nie może przekraczać 100kg??

ręce mi opadają... wygoogluj sobie rzeczywistą masę całkowitą to będziesz wiedział...

Jeśli konstrukcyjnie taka przyczepa zasłania wszystkie światła motoroweru (czego wykluczyć nie można...), to musi chyba być ona w nie wyposażona...tzn. światła stopu, podświetlania tablicy, światła mijania, kierunkowskazy... Chyba powinny być jakieś przepisy to normujące. przecież taki młody konstruktor musi wiedzieć jakie światła ma zabudować do swojej przyczepy...nie wydaje mi się żeby to było takie proste... w końcu po drodze publicznej nią będzie jeździł...
Takie światła powinny spełniać jakieś normy, prawda?
A sama przyczepka powinna też spełniać jakieś normy bezpieczeństwa...
A kwestia samego mocowania? Też jest chyba istotna... Skoro w autach montuje się haki z homologacją, to w motorowerze pewnie nie można takiej przyczepki przywiązać sznurowadłem, albo przymocować byle jakim drutem...
To wszystko nie jest chyba takie proste jak się nam wydaje...

Bez wątpienia musi mieć światła z homologacją, co do reszty to nie wiem. Zdrowy rozsądek podpowiada, że cała przyczepa powinna być homologowana oraz posiadać oc i swoją tablicę, ale co do dwóch ostatnich to nie obowiązuje. Przypadki ciągnięcia przyczepek przez jednoślady to odosobnione przypadki, więc nik sobie tym głowy nie zawraca.

W świecie motocykli czytalem artykuł o takich przyczepkach..

Niby można ale jednak nie można...

Jutro go poszukam i zeskanuje , ale wg niego

W teorii można lecz w praktyce niekoniecznie ponieważ :

- Musi byc wyposazona w odpowiednie swiatla ( da sie zrobic)

-Przyczepka NIE MOZE zaslaniac tablicy rejestracyjnej poniewaz nie wolno przelozyc tablicy z pizdzika na przyczepke gdyz wg prawa bedziesz poruszal sie niezarejestrowanym pizdzikiem ( wkoncu blacha bd na przyczepce )

Nie mozna takze zrobic takiego jakby duplikatu blachy i zamontowac go na przyczepce gdyz tezlgo tez zakazuje prawo...

W skrócie, nasze prawo teoretycznie pozwala miec przyczepke , lecz w praktyce daje nam inne przepisy ktore zabraniaja nam zrobic to w sposob legalny ;/

Oczywiscie moze.okazac sie ze plote glupoty 3 po 3 lecz odwoluje sie do artykulu z gazety , dlatego zanim zacznie sie dyskusja poczekajcie az jutro po pracy znajde ŚM z tym artykułem i wrzuce na forum :-)

Sorki za bledy ale pisze z tel

Oki poczekam :P Bo już jutro mam zamiar zrobić ramy i pójść na złom po koła :d

Przy dwóch kołach będziesz musiał zrobić skrętny przegub (lub analogicznie jak w samochodach kulowy), bo skuter pochyla się na zakrętach. Tu trochę widać o co chodzi
http://www.targetmedia.pl/images/galeria/galeria_08_big.jpg

art. 71 Prawo o ruchu drogowym

1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

3. Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66.

http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-20-czerwca-1997-r-prawo-o-ruchu-drogowym/dzial-iii_rozdzial-1_warunki-techniczne-pojazdow/?on=19.01.2013

art. 81 Prawo o ruchu drogowym

10. Przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym. W przypadku pojazdu zabytkowego, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym.