Uprawnienia na AM czy A1 - pytania

Witam, w tym roku miałem 16 urodziny i zbliża się lato kolega namówił mnie żebym sobie kupił skuter, i był to szczerze mówiąc dobry pomysł bo przydał by mi się do załatwiania różnych spraw na mieście ale teraz pytanie w wieku 16 lat opłaca mi się robić AM czy już lepiej A1? nie miałem nigdy do czynienia z skuterem/motorowerem więc nie chce się od razu pchać na A1 też nie jestem jakoś ciężki jak na swój wzrost jest to około 60kg na 178cm. Jak uważacie opłaca się robić na ten początek AM czy od razu sobie poradzę z A1?

oczywiście że robić A1

No dobrze, nawet jeśli zrobię A1 to trochę szkodą będzie kupić do 50 cm3 a nie chce wydać na skuter więcej niż 2500 zł ponieważ głownie będę jeździł po mieście i z powrotem.

powiem ci tak - jazda po mieście (no jeszcze zależy od miasta) z prędkością 60 czy 70 (czyli tak jak fala samochodów) wymaga znacznie mniej koncentracji i uwagi niż jazda 45km/h i bycie wolniejszym od wszystkiego.
Nawet taki głupi manewr jak przejechanie od prawej krawędzi jezdni do lewej (bo chcesz skręcać w lewo) to i tak potencjalnie przecinanie drogi pojazdom szybszym. Jadąc 60-70 jedziesz po prostu zajmując pas jak samochód i dojeżdżasz sobie do lewej lub prawej jak chcesz. Jadąc 50tką 90% zagrożenia jest za tobą i zaskoczy cię od tyłu.

Zależy też od ceny, ja mam 16 i kat. AM bo A1 mi i tak nie potrzebne pozatym skuterek mozna zawsze odblokowac i jechac wiecej niz 45 km/h, mozna takze jechac srodkiem pasa co ja tez czynie poniewaz denerwuja mnie ludzie wyprzedzajacy na trzeciego :slight_smile:

Niby tak, właściwie to nie mieszkam w dużym mieście ale często widzę policje która zatrzymuje na “dmuchanko” i jak złapią z AM i powyżej tych 45 no to lipa troszkę raczej. Ale dzięki za rady i chyba faktycznie się zdecyduje na to A1, i jeszcze jedno pytanie na AM albo A1 potrzebuje testy psychologiczne? bo na WORDZ’ie nie widziałem tego w wymaganiach.

Ja mialem wymagane, kosztowaly 50zl i to byly testy na reakcje czy cos takiego