Tłok, cylinder, pierścienie i olej...

Witam... Siedzę tak sobie wieczorową porą i myślę... Mam zajeżdżony silnik 2T od tych dodatków do benzyny i utlenionych paliw. Nie działa idealnie - przyznaję. Dusi się, zwłaszcza zimny. Leję mixol, bo na nim chodzi najlepiej - ten olej uszczelnił mi silnik i jest najtańszy więc go stosuję. Tak myślę - czy warto zmieniać teraz tłok i cylinder, czy opłaca się teraz robić remont silnika według Was? Planowałem zmienić mixol na docelowy olej (Mobil 2T Racing z BP w Stojadłach za 48 zł - full syntetyk albo Shell Advance Ultra za 48 zł), wlać ze dwa razy V-power żeby usunąć syfy z mixolu, przejść na normalną 95 i wtedy zmienić elementy silnika... Czy jeździć na mixolu do końca życia mojego chinola? Robię dziennie kilka kilometrów, raz na dwa miesiące jakaś trasa i to wszystko. Mixol nie zawali mi wydechu syfem?

Co mi radzicie?

P.S.: Nie zamierzam się pozbywać skutera przez co najmniej rok.

Możesz dać cylinder do szlifu, zmienić tłok i pierścienie i wtedy przejść na full syntetyk. Albo, puki chodzi jako tako, lać np. Orlenowski 2t semisintetic, zawsze to półsyntetyczny (choć syntetyka tam jest z 5-10% pewnie) :wink:

Planuję Mobil albo Shell - full syntetyk. Będę miał zestaw tłok-pierścienie-cylek za 100 zł jakości 6/10 za niecałe 200 zł więc nie opłaca mi się planować. Tylko dylemat czy czyścić silnik (dół) utlenionym paliwem po mixolu przed remontem? Czy zostawić jak jest?

Dół - pewnie chodzi o skrzynię korbową (miejsce gdzie jest wał korbowy)... ? Możesz przed wymianą nalać tego paliwa, ale wątpię czy to coś da...

Jak robić remont, to pasowałoby rozkręcić cały silnik, skontrolować wał, wymienić łożyska wału i simery. Kartery rozebranego silnika wyczyścić benzyną.

A co do olejów to jeśli ktoś nie chce przepłacać polecam olej szwajcarskiej firmy Midland. Pełen syntetyk za ok. 10 zł - http://www.midland.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=31&category_id=3&option=com_virtuemart&Itemid=4

damgad napisał:

A co do olejów to jeśli ktoś nie chce przepłacać polecam olej szwajcarskiej firmy Midland. Pełen syntetyk za ok. 10 zł - http://www.midland.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=31&category_id=3&option=com_virtuemart&Itemid=4

To jest semisyntetic ;)

"Motorcycle 2-Cycle „LOW SMOKE“ jest olejem syntetycznym"

czyli producent nie wie co produkuje i sprzedaje? 8)

W każdym bądź razie na S9 śmigałem tylko na nim i zero nagaru i bardzo rzadko zdarzało się kopcenie z wydechu. Wg mnie najlepszy stosunek jakość/cena.

UWAGA - cena ok. 10 zł jaką podałem jest za butelkę 0,6 litra

U mnie nie ma tego oleju, a nie chcę zamawiać przez internet. I zastanawiam się czy jest sens lania syntetyku do zwykłego skuterowego silniczka. Przecież on ma 4,3 konia. To nie jest jakaś wyżyłowana krosówka co ma 6 koni. Jeśli zwykły półsyntetyk by starczył to mogę kupić Valvoline, Platinum lub Low Smoke ze Statoila (używałem już go) - każdy po 27 zł za litr.

Owszem, przydałoby się zrobić totalną rozbiórkę silnika tylko z czasem trochę gorzej. Mam 5000 przejechne i wiem, że powinienem skontrolować.

Jak masz tylko przejechane 5000, to raczej nic nie musisz robić.. Lałbym Platinum.

Dużo osób mi go poleca. Mam go na Orlenie niedaleko pracy. I wydaje mi się, że trzeba będzie rzeczywiście niedługo wymienić ten tłok, bo zaczyna mi się nawet na mixolu już dusić i obawiam się, że to długo już nie popracuje.

A co do nalania paliwa utlenionego to chodziło mi o usunięcie syfu z dna silnika i z wydechu ale czy jest sens?

Tak sobie dziś jeździłem w pracy i potem sprawy załatwiać i zauważyłem, że coraz gorzej zapala. A spalanie - 4,23 na setkę. Mam ochotę zmienić tłok z cylindrem. Czy miałaby sens wymiana samych pierścieni - wie ktoś z Was? Czy można kupić same pierścienie do minarelki? W Skuterlandzie nie ma, zobaczę jeszcze w Motorlandzie. Czy nie paprać się i robić całość?

A jeśli zmienię cały zestaw to na jakim oleju docierać? 300 km na Mixolu, a potem olej docelowy? Czy robić inaczej?

Heh, dziś odkryłem, że mam częściowo rozbieralny tłumik, a skuter mam już rok :lol:

Odświeżam i ponawiam pytania.