Temperatura płynu chłodzącego a temp silnika

Wyświetla 1 wpisy z $
 • Autor
  Wpisy
 • #649889
  ixion
  Uczestnik
  • Postów: 274

  Czy na podstawie temp plynu jestem w stanie określić temp silnika? Maksymalnie, po ostrzejszej jeździe temp plynu osiagała chyba pod 80 stopni a przy normalnej jeździe okolo 70 stopni, czy te temperatury są poprawne dla prawidłowo dzialającego silnika?

  #649891
  Wombat
  Moderator
  • Postów: 20 965

  tak

  REKLAMA

  RZUĆ WYZWANIE MIASTU Z BMW G 310 R

  Obudź się z uśmiechem na twarzy bo każdy dzień z BMW G 310 R to szansa na spróbowanie czegoś nowego. Kompletny pakiet ma wszystko, czego potrzebujesz – w tym nowoczesne światło do jazdy dziennej. Dzięki zoptymalizowanemu silnikowi z Ride by Wire i sprzęgłem z funkcją Anti-Hopping pojazdem jeździ się intuicyjnie i zwinnie, niezależnie od tego, czy wybierasz się do pracy, na randkę czy poza miasto. Przekonaj się o zwrotności, łatwości obsługi i sportowym charakterze G 310 R i każdego dnia stawiaj sobie nowe, większe wyzwania.

  #649899
  ixion
  Uczestnik
  • Postów: 274

  A jaka jest górna granica temperatury plynu? Żeby nie przegrzać silnika? I czy to się jakoś przekłada na temp silnika? Np 70stopni plynu to 90 stopni na cylindrze, to tylko zmyślony przykład podaję.

  #649901
  Wombat
  Moderator
  • Postów: 20 965

  zasadniczo około 90 stopni masz pełne otwarcie termostatu wiec to jest jakby górna granica temperatury płynu którą silnik chce utrzymać.
  Wiadomo że woda wrze przy 100 stopniach no i chodzi o to żeby ta ciecz w układzie chłodzenia nie zaczęła się gazować bo przestanie być to skuteczne.
  Dlatego układ pracuje pod ciśnieniem około 0.9 do 1.2bar – co pozwala podnieść tą temperature wrzenia a po drugie najcześciej to nie jest czysta woda tylko płyn chłodniczy (czyli woda ale z dodatkiem glicolu albo innych wynalazków) co powoduje że temperatura wrzenia jest jeszcze wyższa – tak 120-140 stopni.
  Ale wrzenie to jedno a temperatura krytyczna to drugie. Lepiej żeby sie trzymała tych bezpiecznych 90 stopni.
  No i to tylko temperatura płynu. 90 stopni płynu nie oznacza całkowitego bezpieczeństwa bo w komorze spalania masz z 800 stopni – wiec nawet 90 stopni „na płynie” nie oznacza że masz superbezpieczną mieszankę i sobie np nie stopisz świecy lub nie poupalasz zaworów..itd – jednak płyn reaguje wolniej niż elementy bezpośrednio w komorze spalania

Wyświetla 1 wpisy z $
 • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button