taki sam olej do silnika i przekładni ?

witam

wymieniłem wczoraj olej w silniku i w przekładni w mojej Yamaha Cygnus 4T , i tu i tu wlałem olej Motol 10w40 do silnikow 4T , w instrukcji było napisane by do silnika lać SAE 20W-40 a do przekładni SAE 10W-30 type SE , nie znam się na skutach ani na symbolach tych olejów wiec prosze o pomoc znawców tematu :) dodam że od wczoraj przejechałem ze 40km i wszystko ładnie pracuje,bynajmniej tak mi się wydaje ;)

Czemu wlałeś inaczej niż instrukcja nakazuje?

Do swojej maszyny każdy może lać co chce (nawet słonecznikowy z pierwszego tłoczenia). Jednak instrukcja jest po to, aby informować olej o jakich właściwościach powinien być w przekładni a jaki w silniku.

Może będzie wszystko w porządku - czas pokaże ;-)

jak inaczej jak instrukcja pokazuje ? jak instrukcja mowi o oleju do przekladni 10w-30 to jaka jest roznica w tym co ja wlalem 10w-40 ?

W40 jest gęstszy w temperaturze roboczej.

no ale z tego co mi wiadomo to do przekladni daje się olej jeszcze gęstszy typu70w-80 czy jakoś tak wiec chyba nic się mojej nie stanie ?

odswiezam ...

Do silnika 10W-40 do przekładni 85W-90.

A jak masz napisane w instrukcji? Stosuj taki jak podają i nie poprawiaj fabryki.

do przekładni mam napisane 10w-30 więc ten co proponuje TheBogus 85W-90 chyba odpada , a ja wlałem 10W-40 więc to chyba żadna różnica?