suzuki zilion lc 2000r remont kaptalny, kilka pytań

Witam jestem tu nowy i ogólnie zielony w temtyce skuterów ale los chciał że w moje ręce trafił zaniedbany suzuki zilion lc 2000r z silnikiem morini. Postanowiłem go wyremontować gruntownie żeby "wiedzieć co w trawie piszczy" :) W tym celu zakupiłem u MIelocha w Poznaniu Wał firmy Top Racing, Cylinder Tec HQ 50cm3 i kilka innych części. A teraz do sedna :

Skuter przed remontem miał iskrę ale nie odpalał, po jakimś czasie gdy sie za niego zabrałem okazało się że iskry juz niema, teraz przy skręcaniu silnika zauważyłem że jeden z magnesów Magneta jest pęknięty na pół, czy może to być przyczyna braku iskry?

Po drugie jeśli posiadam stator 8 zwojowy, czy przypasuje w zamian stator 4 zwojowy z magnetem z suzuki katany chłodzonym cieczą?

Po 3 wiem że to głupie pytanie, ale na tłoku jest strzałka, w którą stronę powinna być skierowana po zamontowaniu ? Natomiast na pierścieniach znajduje się literka R więc to samo pytanie w którą stronę literką?

Proszę o wyrozumiałość

Jestem wyrozumiały ale się poddaje :) Wujek google pewnie też :)

Pozdrawiam

Dobra mniejsza w te iskre z tym sobie poradze a co z tym tlokiem i pierscionkami?:)