Sprzedaż skutera bez dowodu rejestracyjnego i wyrobienie karty

Witam :)
Mam dwa pytania.
Jakiś czas temu skradziono mi plecak w którym miałem portfel a w nim z kolei wszystkie dokumenty.
Nie mam dowodu rejestracyjnego, a jego wyrobienie kosztuje pare groszy. Jako iż zamierzam sprzedać skuter który jest uszkodzony i nie dostanę ze niego zbyt wiele nie opłaca mi się zbytnio wyrabiać dowodu rejestracyjnego, skoro chcę go sprzedać...
I jak tak myśle- nowy właściciel i tak będzie musiał wyrobić sobie nowy dowód rejestracyjny... Czy sprzedając skuter muszę dać mu papiery? Dało by się to jakoś inaczej załatwić? Z tego co słyszałem to wyrobienie nowego dowodu kosztuje koło 80zł, a gdy za skuter chcę wziąć 350-400zł nie opłaca mi się dokładać do niego takiej sumy...

Drugie pytanie:
Razem z dowodem rejestracyjnym skradziono mi karte motorowerową. Co mam teraz zrobić? Na prawo jazdy AM jej nie zamienię, bo jej nie mam... Całego kursu na Am tez napewno nie zrobię. Mogę ubiegać się w mojej byłej szkole (gimnazjum) o wyrobienie duplikatu?
Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam :)

Dowód rejestracyjny musisz mieć do sprzedaży.
Kartę powinna wydać Ci szkoła, która wydała tamtą.
Ale na początek, komisariat policji i zgłoszenie kradzeży/zaginięcia. Dopiero na tej podstawie będziesz mógł ubiegać się o resztę.

pan aspirant na komisariacie powiedział mi, że nie muszę nic zgłaszać u nich. Podobno mam zgłaszać zaginięcie dokumentów w poszczególnych miejscach i tyle.
Też wydawało mi się tak jak mówisz, ale on mówił inaczej -.-

Każde zaginięcie dokumentów powinno się zgłaszać na policję, potem ktoś kredycik w banku weźmie na Twoje danem, jako nieletniemu Tobie to raczej nie grozi :-)