Romet RXL ECO 50 - docieranie

Witam. Wczoraj dotarł do mnie skuterek Romet RXL 50 ECO 4t . Jak na razie przejechałem nim 10 km. Otóż mam do was pytanie.

Przez te 10 km jechałem ze zmienną prędkością, raz 5 km/h raz 45 km/h, oczywiście sporadycznie dokręcałem manetkę do oporu. Czy taka jazda przez te 10 km z takimi zmiennymi prędkościami mogły/ mogą zaszkodzić mojemu Rometowi? Jeździłem max 30 minut, kolejną jazdę planuję na jutro :). Proszę o szybką odpowiedź na to nurtujące mnie pytanie.

Dobrze docierasz, najważniejsze to nie przegrzać silnika i często hamować silnikiem (w 4T ma to bardzo dobry wpływ na docieraną jednostkę). Można na chwilę go pogonić i odpuścić manetkę aby silnik nie przegrzał się.

I o takie odpowiedzi mi chodziło ;) Bardzo dziękuję !
Można powiedzieć że te 45 km/h utrzymuję max 3 sekundy, na dziurach po 5-10. Jak na 114 kg skuter jest świetny, pod strome górki jedzie płynnie bo aż 30 km/h. Co ile czasu dawać odpoczywać skuterowki?

Co jakieś 10 km dać mu ostygnąć ( wyłączyć i odczekać z 15 min żeby ostygł ) ale to zależy też od temperatury otoczenia . Po około 30 km zmienić olej.

Przez pierwsze kilometry "układają" się pierścienie, ja osobiście robiłem tak, że jak nowy silniczek to odpalałem i dawałem mu chodzić na wolnych obrotach ok 15 minut, potem przerwa i docieranie jak pisałeś, z tym że przez 50 km go oszczędzalem i nie cisnąłem manetki do oporu, po 50 km zwiększalem prędkość, aktualnie chodzi jak ta lala, jedynie przez moje jeżdżenie i zamykanie budzika już tłok przytarty(4500km) ale cisnienie rzędu 8bar jeszcze jest:)

Panowie z salonu mówili ze olej po 300 km wymieniać ( na przeglądzie). Powiedzieli także że na 1 przeglądzie zdejmą jedną blokadę. O którą blokadę im chodzi ;)?

Przez pierwsze kilometry nie tyle układają sie pierścienie co docierają się wszystkie współpracujące powierzchnie w silniku i napędzie.Oprócz takiego czysto mechanicznego dopasowywania się elementów na skutek tarcia to pod wpływem temperatury zachodzą zmiany w powierzchniach/strukturach tych materiałów (np powierzchniowe) utwardzenie..itd.
I nie jest to pierwszych 20-30km tylko 200-500km dla pierwszych widocznych (raczej nie gołym okiem) w strukturze materiałów. Za długie trzymanie na wolnych wcale nie jest zdrowe.

Co do blokady to się spytaj panów którą sobie wybrali.