Romet Retro 6; większe koła

Wyświetla 1 wpisów z $
  • Autor
    Wpisy
  • #689442
    Wojciech
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    jestem szczęśliwym posiadaczem Rometa Retro 6. “Nacykałem”na nim już 14 tys. 🙂 Jestem generalnie wielce zadowolony, ale mam jeden problem: jazda po ulicach mojego miasta to istna udręka, bo trzęsie na wybojach i łatach niemiłosiernie. Słyszałem gdzieś, że można w nim wymienić koła na 12”. Przypuszczam, że poprawi to komfort jazdy….

    #689536
    J23
    Uczestnik
    • 2
    • 412Postów:

    Koła 12 cali nie zawsze dadzą większy komfort od 10 calowych ponieważ opony do tych felg mają zazwyczaj niższy profil i po napompowaniu i tak przenoszą wstrząsy. Te mniejsze koła 10 cali zazwyczaj mają opony 3.50 o tzw. pełnym profilu, tj. 80 przez co sama opona pochłania w jakimś stopniu nierówności. W skuterach dopiero koła 16 cali (zwłaszcza z przodu) dają wyraźną poprawę komfortu. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia amortyzatorów, które z większości chińczyków działają tak sobie.

    #689566
    Szumek811
    Uczestnik
    • 19
    • 1 097Postów:

    Niższy profil w kołach 12 cali ? Ja mam oponki 110/90-12 i opona ma wysoki profil. Wymienić możesz ale musisz szukać odpowiednich kół a co za tym idzie prawdopodobnie lagów do tego gdyż nie będzie pasował przedni zacisk hamulcowy. Wymiana lagów a co za tym idzie tył może być niżej niż przód. Generalnie, jeżeli serwisuje się amortyzatory, dba o uszczelniacze i poziom oleju to zawieszenie chodzi dobrze. Jedynym problemem tych konstrukcji jest tłumik dobicia w jednym amortyzatorze a odbicia w drugim przez co zawieszenie może nie działać płynnie ale da się to przerobić i wtedy jest malinka.

    #689574
    Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 505Postów:

    Niższy profil w kołach 12 cali ? Ja mam oponki 110/90-12 i opona ma wysoki profil.

    Bo masz na to miejsce. W Większości skuterków z 10″ w serii jak ładujesz 12″ felge to “zabierasz” z opony…. z jej profilu.
    Tzn średnica koła pozostaje prawie bez zmian (bo sie z tyłu musi zmieścić a tutaj długość karterów robi)

    #689576
    Szumek811
    Uczestnik
    • 19
    • 1 097Postów:

    A czy tu aby przypadkiem nie będzie konieczności również regulacji napędu pod większe koło ? No długość karterów robi sporo bo 10″ ma krótki karter więc fakt, wymiana tylnego koła na 12″ i do tego opona na niski profil daje tylko efekt wizualny 🙂 No i dochodzi do tego aspekt prawny 🙂

    #689625
    Wojtek
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Szumek811 – Napisałeś “No i dochodzi do tego aspekt prawny”. Czy mógłbyś wyjaśnić mi – i zapewne innym – o co chodzi ?? Czy nie zmieniony przebieg ?

    #689629
    Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 505Postów:

    wg mnie to aspektu prawnego to tu nie ma. przebieg też sie mało zmieni bo sie rozmiar koła nie zmieni. zmieni sie powiększona srenica felgi na rzecz pomniejszonej ścianki bocznej opony.
    na komfort to wpłynie raczej na minus niż na plus

Wyświetla 1 wpisów z $
  • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button