Romet Bassa 2019 dziwny problem z elektryką

Witam wszystkich. Jestem tu nowy.

Mam pecha kilka dni temu minął rok odkąd kupiłem nowego Rometa Bassa. A gwarancja jak mnie informowano była na rok.

Tak więc kilka dni temu takie oto objawy.

  • zauważyłem brak podświetlenia licznika,
  • brak oświetlenia tylnej lampy.
  • światło z przodu tylko na wolnych obrotach, po zwiększeniu obrotów gaśnie.
    MINĘŁO KILKA DNI.
  • wróciło światło z tyłu i podświetlenie licznika ale przednie światło nie świeci nawet na wolnych obrotach.
    Czy może to być wina prądnicy. Podobno kierunki, światło stop ma z akumulatora a oświetlenie z prądnicy. Czy dobrze myślę.
    Pomóżcie proszę jestem złota rączka “Więcej spieprzy niż ulepszy” wiele różnych rzeczy naprawiłem, niemało i zepsułem, byłbym szczęśliwy gdybym z czyjąś pomocą sam to naprawił.

zacznij od pomiaru napięcia przed regulatorem, cewki zapewne zmasowane więc mierzysz żółty przewód wychodzący z prądnicy multimetrem, czerwony miernika do żółtego prądnicy a czarny miernika gdzieś do masy, na niskich obrotach powinno być bez obciązenia ok 6-14V po dodaniu gazu ok 24-36V, jeżeli napięcie będzie prawidłowe to czeka Cię rozbiórka przednich plastików i szukanie przerwy w przewodach (lubią się przecinać w miejscu ogranicznika skrętu)

I jeszcze jedno, jeżeli prądnica w dobrym stanie to nie dotykaj przewodów gołymi rękoma bo przed regulatorem prąd jest przemienny i jak skoczy na cewce napięcie do 90V to Cię piźnie :slight_smile:

Bardzo dziękuję spróbuję podziałać.

Problem rozwiązany. Okazało się, że to żarówka. Tak nie było widać, ale jak rozebrałem i się do niej dobrałem to widać było, że jest przepalona. Dziwne tylko, że przez jakiś czas nie działało mi tylne światło i podświetlenie licznika. Ale teraz wszystko jest dobrze. Bardzo dziękuję za pomoc.