Rok produkcjia akumulatora?

Prosze o rozszyfrowanie rocznika aku z mojego Kymco. Jedyne oznaczenie wybite która na nim odnalazłem to:
130610
czy mozna to odczytać jako: 2013.06.10? Rok produkcji skutera to 2013

Pytanie 2 jesli można.
Jesli faktycznie jest z 2013 r. jak zywotne sa takie aku?
Problem z nim jest taki: skuter stoi w garażu, co prawda nieogrzewanym ale zeby spadła temperatura w środku musi być na zewnątrz co najmniej -7C przez kilka dni. Jak wiemy w tym roku taka sytuacja nie miała miejsce. Więc można przyjąć że nie przemarzł u mnie
Skuter odpalał jeszcze w lutym, trzeba było troche przytrzymać starter ale odpalił. Po zgaszeniu 2 raz bez problemu.
Natomiast chiałem powtórzyć próbę w kwietniu - niestety AKU kompletnie padł, zegary nie chciał obrócić (Kymco Downtown 125). Ładowałem ok 5-8 godz i z ok 10.x V przed ładowaniem, doszedłem do 12.34 V. Teraz odpala, podczas pracy silnika napiecie na aku jest 14.34 V
Pytanie zasadnicze - czy bedzie jeszcze żył, czy podczas sezonu moze zaistniec sytuacja ze po postoju ok 1 tygodnia - momentalnie padnie?
Proszę o pomoc

Jacek

bedzie żył albo nie. akumulatry róznie reagują na takie rozładowanie.

A czy 7 lat (jesli dobrze odczytałem rocznik) to juz jego końcówka czy połowa życia? Poprzednio jeździł w UK wiec mozna przyjąc że na okrągło (bez zimowych postojów)
Jak uruchomić skuter na wtrysku jak padnie nam w trasie akumulator?

Tu nie ma takich reguł. Akumulatory mają czasem trudne zycie wiec ile wytrzyma to kwestia eksploatacji. 7 lat to sporo ale to też nie musi coś oznaczać.
Wtrysk uruchomisz tylko jak wsadzisz dobry akumulator. Pompa musi zbudować ciśnienie a z popychu alternatora w skuterze nie napędzisz. W biegówce to można jeszcze próbować ale z automatem sie nie da

A gdyby jakaś dobra dusza w takie jsytuacji chciała mi pomóc uruchomić pojazd poprzez przewody z aku samochodu?

to by pomogła

Tak :slight_smile: ale co z elektroniką w skuterze jesli aku 10 A bede pobudzał takim co ma np 140A?
Nie bedzie wiecej problemów?

nic. skuter i tak pociągnie tylko tyle A ile potrzebuje

A wiec jest jakieś wyjscie a takiej sytuacji. Dzieki za odpowiedzi