Rocznik, jakie ma znaczenie?

Witam, próbowałam już wyszukiwać odpowiedzi w necie, ale ciężko znaleźć konkretnie to co chcę wiedzieć, a że na większość moich wcześniejszych pytań wygrzebałam odpowiedzi na tym forum, to może oto już spytam sama.

Jak w temacie, jakie ma znaczenie rocznik podczas zakupu nowego motoroweru/motoru/samochodu? Rozchodzi się oto, że mam pewien motorower na oku ale najprawdopodobniej nie będzie już rocznika 2019, 2018 nie mogę znaleźć a 2017 jest w sklepie i to nawet nie tak daleko ode mnie. Czy on będzie jakiś gorszy? Czy może OC/AC będzie większe/mniejsze? Chodzi o nowy, nieużywany motorower.

Teoretycznie leżak magazynowy sprzed 2 lat powinien być tańszy niż tegoroczny model. To teoria. W praktyce bywa różnie.
Takie “leżakowanie” mogło mieć wpływ na stan - jeżeli stał w kartonie/skrzyni, w fabrycznych zabezpieczeniach to miare ok. Jeżeli stał załozony jako sztuka pokazowa to dosiadło go 1000 dup i być może służył jako magazyn części zamiennych a teraz został postawiony na nogi na sprzedaż - tylko że zapewne jak najtańszym kosztem. Albo miał odpięty licznik a cały salon jeździł nim po pizze. Rożne sa te losy maszyn pokazowych. A jak tylko stał złożony to wszystko było narażone na utlenianie bez możliwości smarowania…itd. Najsłabiej na takim staniu wychodzą elementy gumowe (uszczelnienia, elementy tulei metalowo-gumowych i niestety opony.

Zdawałam sobie sprawę, że macało go tysiące osób ale faktycznie jest to “sztuka pokazowa”, która do tego była wystawiana na zewnątrz. Po tym co napisałeś jednak go sobie odpuszczę i poszukam gdzie indziej… albo znajdę inny podobny model.

to wszystko zalezy od stanu - co wyjdzie przy oględzinach i odpowiedniej do tego stanu ceny.