Rejestracja na nieletniego

Wyjaśnijcie Mi kilka rzeczy. Przy rejestracji nowego motoroweru czy mogę zostać właścicielem z rodzicem jako współwłascicielem, czy rodzic musi być właścicielem? Czy na nieletniego może być wykupione ubezpieczenie czy osoba musi być pełnoletnia? I czy na umowie kupna musi być mój podpis? Odpowiedzcie, bo się w tym pogubiłem:) Nakierujcie mnie na dobrą ścieżkę:)

Umowa musi być na osobę na którą rejestrujesz. Co do rejestracji dużo zależy od urzędu. Nie wiem jak od strony prawnej ale np. w mieście gdzie kupowałem skuter nie mają problemów z rejestracją na osoby mające 13 lat :D A w moim i na 16latka potrafią robić problemy. Co do ubezpieczenia to lepiej jednak w takim układzie rejestrować na rodzica i na niego ubezpieczać, bo po pierwsze taniej a po drugie przy ubezpieczania nieletnich większe cyrki są. Podobnie jakbyś chciał skuter przed 18 sprzedać to sprawę musisz załatwiać przez sąd rodzinny co jest tak w sumie absurdem ale jest.

Sumując: Lepiej rejestrować na rodzica bo:
-Tańsze ubezpiecznie
-W razie sprzedaży obejdzie się bez sądu
-Mniej roboty przy rejestracji

LwG! :)

Czyli tak: rejestracja na dorosłego,a ja współwłascicielem, OC na dorosłego a dla mnie fun z jazdy:) A na umowie muszę się podpisać, czy wystarczy jak rodzic podpisze? I czy muszę być na niej wpisany jako kupujący?

Większych głupot, bredni, nie słyszałem.

Jeżeli skuter jest nowy to fakture vat robisz od razu na siebie (na nieletniego) - nie podajesz żadnych danych rodziców NIGDZIE. Jeżeli kupujesz używany to podpisujesz się na U. K/S Ty, i niżej twój rodzic.
Aby zarejestrować na siebie pojazd rodzic piszę pismo "Oświadczam, że wyrażam zgodę na rejestracje motoroweru o nr. VIN xxxxxxxxxx mojego syna - ... ...., najlepiej aby dwoje rodziców zrobili własne dwa takie pisma. Potem idziesz z jednym z rodziców, uzupełniasz wniosek o rejestracje. Oddajesz: Wniosek o rejestracje + Umowa KS/Faktura VAT, Wyciąg ze świadectwa homologacji + oświadczenia rodziców. Urząd wydaje tymczasowy dowód rejestracyjny na Twoje dane, z tym kwitkiem możesz już jeździć 30 dni, a zaraz po urzędzie udajesz się to TU, i wykupujesz na siebie OC. Samo OC w moim przypadku wyniosło 117 zł, a pakiet OC + AC + NNW 249 zł. Jeżeli dowód rejestracyjny będzie już do odbioru idziesz z rodzicem, i odbierasz go.
Wszystkie dane są na Ciebie, nie ma ani słowa o rodzicach.

Co do sprzedaży motoroweru to w moim przypadku wystarczyła Umowa KS - Ja - Klient + na dwóch umowach podpisał się ojciec zaraz pod moim podpisem. Żadnych problemów nikt nie miał.

A pojazd to można rejestrować na Siebie nawet mając 10 lat :)

Powinien wystarczyć podpis właściciela do rejestracji. Ale pamiętaj, że wtedy zostaje problem przy sprzedaży bo potrzebna będzie zgoda sądu. Więc przemyśl dobrze czy warto ;) Skuter rzecz nabyta i nigdy nie wiadomo czy nie najdzie Cię ochota na jakiś inny co będzie się wiązało ze sprzedażą obecnego ;)

Montecjusz napisał:

Powinien wystarczyć podpis właściciela do rejestracji. Ale pamiętaj, że wtedy zostaje problem przy sprzedaży bo potrzebna będzie zgoda sądu. Więc przemyśl dobrze czy warto ;) Skuter rzecz nabyta i nigdy nie wiadomo czy nie najdzie Cię ochota na jakiś inny co będzie się wiązało ze sprzedażą obecnego ;)

Człowieku! Nie wiesz? NIE PISZ!

Czego nie wiem jeżeli możesz wyjaśnić? :) Jeżeli właścicielem będzie np. ojciec to na niego ma być faktura i tyle.

izdebski12 napisał:

A pojazd to można rejestrować na Siebie nawet mając 10 lat :)

Art. 15 KC.: Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat TRZYNAŚCIE, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

Art. 18. § 1 KC.: Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

Także, życzę powodzenia wszystkim 10-latkom chcącym sobie zarejestrować na siebie motorower :)

Montecjusz napisał:

Czego nie wiem jeżeli możesz wyjaśnić? :) Jeżeli właścicielem będzie np. ojciec to na niego ma być faktura i tyle.

Pisałeś, że nieletni aby sprzedać motorower będzie potrzebował zgody sądu. Przeczytałeś to na innym forum - ja też kiedyś, jednak prawda jest taka, że nikt tego nie robił a każdy mądry od poprzedniego. Jeszcze raz odpowiadam: Jeżeli pojazd jest zarejestrowany na niepełnoletniego nie potrzeba żadnej zgody sądu aby go sprzedać.

Lucek - Przeczytałem gdzieś, że była jakaś afera bo tatuś rejestrował na kilkuletnie dziecko samochody, a potem był zwolniony z jakichś opłat.

@izdebski przeoczyłem Twój post wyżej. Ja nie mówię jakie jest prawo tylko jakie są realia. W jednym mieście nie robią problemu a w drugim jak widzą, że osoba niepełnoletnia to czepiają się o każdą pierdołę tylko po to żeby jej życie utrudnić :) Witamy w Polsce.

Co do sprzedaży to tez jest to kwestia szczęścia po prostu bo mogli np. Przy przerejestrowaniu robić problemy o to, że osoba niepełnoletnia będąca właścicielem nie może bez zgody sądu sprzedać. Druga opcja jest taka, że nowy właściciel bzyka nie przerejestrował bo po prostu nie ma kary za nie wykonanie tego. Nie wierzysz to poszukaj sobie np. na forach prawnych ile jest pytań w związku z taką sprzedażą ;)
Prawo takie ma za zadanie chronić interes nieletnich których rodzice mogą chcieć pozbawić bądź co bądź majątku, a w praktyce sprowadza się do trucia dupy o nic ;) W praktyce zresztą i tak wszystko zależy od konkretnego urzędu i humoru miłej pani za biurkiem.

To prawo ma też chronić rodziców przez sprzedażą ruchomości, na które ciężko pracowali, za garść magicznych fasolek :)

Czyli że wszystko może być na mnie, tak? Tylko na umowie K/S musi się podpisać rodzic? A pod ubezpieczeniem wystarczy mój podpis?

Refresh


tak.

Wielkie dzięki:)