Pytanie o prędkość Romet Z50

Witam forumowiczów!
Od niedawna mam motorower Romet Z50 rocznik 14’ i mam odnośnie jego pytanie. Jaką prędkość powinien rozwijać taki motorower po przerobieniu przez poprzedniego właściciela na 80ccm. Mój osiąga 70km/h, maksymalnie jechałem 72. Wydaje mi się że powinien jechać nieco szybciej, bo jeżeli jest przerobiony na większą pojemność to ma na pewno zdjęte blokady. Może któryś z kolegów ma taki pojazd i wie jak można mu poprawić osiągi. No chyba, że nie trzeba pomocy bo tyle powinien jechać…

Silnik 4T? W 2T to powinno jechać szybciej ale jeśli 4t to niekoniecznie. Warto brac pow uwagę również obciązenie (wagę kierowcy)

Czterosuw, ja ważne niecałe 70 kg, bo jeszcze młody jestem :wink: Mimo wszystko myślałem że pociągnie szybciej…

Możesz jeszcze powymieniać zębatki , w standardzie masz zdawczą 13z - zmień na 14-15z , z tyłu pewnie masz 53z - zmień na mniejszą np. 47 - 43z - troszeczkę przyśpieszy - pod warunkiem że nie mieszkasz w górach :wink:

A wtedy spadek przyspieszenia bedzie mocno odczuwalny?

70 jest normą przy chińskim sprzęcie na chińskich częściach. Markowy skuter/motorower 4t z markowym osprzętem pod 70ccm pojechałby te 10-20km/h więcej zależy jak bardzo się wyżyłowane byłyby parametry tłoka i osprzętu.

4T nawet markowe bez grubego tuningu nie pojedzie 80-90km/h

Wombat wyraźnie napisałem że wszystko zależy od gratów jakie się wsadzi i jak się mierzy prędkość. Tylko tego zapomniałem dodać :slight_smile:

A i jest jeszcze jedna rzecz: żeby rozpędzić się do tych 70 km/h trzeba go bardzo piłować (słychać okropny dźwięk z silnika, są wibracje). Czy to jest po prostu za wysoki zakres obrotów dla tego silnika? Czy można coś z tym zrobić?

może ci sie sprzęgło ślizga

Trudno się sprzeglo wymienia? Czy potrzeba z tym do serwisu czy sam dam radę?

najpierw trzeba określić czy to sprzęgło sie slizga zanim zaczniesz sie martwić o jego wymiane

A jak to określić? W samochodzie jest chyba tak, że obroty wzrastają a nie dostaje prędkości. Tutaj tego nie zauważyłem. Są jakieś inne objawy?