Przeróbka zasilania świateł z prądnicy na zasilanie akumulatorowe

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Skutery Przeróbka zasilania świateł z prądnicy na zasilanie akumulatorowe

Ten temat zawiera 10 odpowiedzi, ma 5 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe Muciek Muciek 1 tygodni, 3 dni temu.

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 11 łącznie)
 • Autor
  Wpisy
 • #672906 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Szumek811
  Szumek811
  Użytkownik
  • Postów: 660

  Po wielu próbach, testach, masie godzin spędzonych w garażu postanowiłem napisać ten poradnik. Widziałem wiele pytań jak przerobić instalację w skuterze aby światła świeciły po podłączeniu do akumulatora a nie z prądnicy ale bez odpowiedzi. Mi udało się to zrobić.

  Poradnik ma zastosowanie w statorach z 5 przewodami. W takim statorze masa (najczęściej zielony przewód) przylutowana jest do końca uzwojenia cewek i korpusu statora. Musimy odlutować koniec uzwojenia jak i zielony przewód od korpusu statora i zaizolować(zielony przewód ma być nadal zlutowany z końcem uzwojenia ale nie z masą czyli korpusem statora). Stator mamy przygotowany. Następną częścią jest zakup takiego mostka prostowniczego :
  https://allegro.pl/oferta/mostek-prostowniczy-35a-1000v-kbpc3510-7366804610
  oraz takiej przetwornicy, która pozwoli nam dokładnie kontrolować prąd i napięcie :
  https://allegro.pl/oferta/przetwornica-napiecia-1-2v-do-32v-step-down-lcd-cv-8392615438.

  Gdy mamy już mostek prostowniczy wcześniej odmasowioną cewkę (przewód zielony) lutujemy do konektora ze znakiem ” ~ ” mostka, biały przewód (ładowanie) podłączamy do drugiego znaku ” ~ ” mostka. Do znaku + mostka lutujemy przewód o przekroju przynajmniej 1,2mm i podłączamy do wejścia „IN + ” przetwornicy. Do konektora ze znakiem ” – ” lutujemy przewód i podłączamy do masy pojazdu. Następnie od masy pojazdu ciągniemy przewód do wejścia ” IN – „. W kolejnym kroku ciągniemy przewód 1,2mm z ” OUT +” do dodatniego zacisku akumulatora a ” OUT – ” do ujemnego zacisku. Przewód żółty- zasilający światła odcinamy przy kostce statora i nie podłączamy do niczego, przewód ma być wolny. Część żółtego przewodu od strony instalacji elektrycznej podłączamy do + po stacyjce aby światła zapalały się po przekręceniu kluczyka. Ja na przetwornicy ustawiłem napięcie 14,8 V i natężenie 6A, przy zapalonych światłach ładowanie na zaciskach akumulatora to 13.9 V i 1.2A. Akumulator nie jest przeładowywany. Koszt takiej przeróbki to ok 70 zł a komfort jazdy na światłach zasilanych z akumulatora nie do opisania.

  Dodam jeszcze, że mostek prostowniczy dobrze jest zaopatrzyć w radiator, lub kawałek aluminiowej lub miedzianej blachy, która pomoże odprowadzać ciepło.

  Zakaz wynoszenia na inne fora. Kopiując ten poradnik bez mojej zgody łamiesz prawa autorskie. Pozdrawiem 😉

  Nie pomagam na priv 😉
  #672912 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Wombat
  Wombat
  Moderator
  • Postów: 20 285

  sa rozwiązanie prostownika od razu z przetwornicą. jednoukładowe. mozna prostowac wprost to co idzie na lapy

  ziuuummmm…. (nie bije piany na PW)
   
  Czytaj
  REKLAMA

  Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

  Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.
  #672913 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Szumek811
  Szumek811
  Użytkownik
  • Postów: 660

  Być może, aczkolwiek ja przetestowałem to rozwiązanie i działa. 2 żarówki po 25 watt + tylne światło + stop + oświetlenie tablicy idzie z aku i prądnica nadal daje radę ładować aku. Oczywiście w przedstawionym rozwiązaniu całkowicie usuwamy oryginalny regulator napięcia

  Nie pomagam na priv 😉
  #672964 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Kiler
  Kiler
  Użytkownik
  • Postów: 252

  A czy możliwa jest przeróbka w skuterach z iskrownikiem, który posiada 4 kable wychodzące?
  1 moduł
  2 iskra
  3 zielony (nie wiem co oznacza)
  4 żółty (prawdopodobnie ładowanie)

  #672996 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Szumek811
  Szumek811
  Użytkownik
  • Postów: 660

  Pokaż mi foto tego statora ale powinna być możliwa, oczywiście jeżeli skuter posiada aku 😉 Dziwne, że masz tylko żółty przewód. Bo z zasady wychodzi, że zielony to masa a żółty to światła, chyba że masz już fabrycznie światła z aku to wtedy zostaje tylko ładowanie

  Nie pomagam na priv 😉
   
  Czytaj
  REKLAMA

  Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

  W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW. Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride
  #672998 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Szumek811
  Szumek811
  Użytkownik
  • Postów: 660

  Najlepiej zrób foto statora tak aby było widać punkty lutownicze przy statorze albo znajdź foto w necie identycznego statora 🙂 Coś zaradzimy, bo wydaje mi się, że cewki masz odmasowione ale pokaż foto

  Nie pomagam na priv 😉
  #688452 Odpowiedź

  TomeK
  • Postów: 0

  Już dawno chciałem zrealizować taką przeróbkę instalacji lecz właśnie brakowało mi pomysłu na realizację regulatora napięcia, stabilizator liniowy odpadał w przedbiegach ze względu na małą sprawność. Szumek811 jak z perspektywy czasu oceniasz tą przeróbkę? Czy przetwornica nie uległa awarii? Martwię się czy np. przy wyłączonych światłach, na wysokich obrotach nie przekroczę maksymalnego napięcia wejściowego i układ pójdzie z dymem.

  #688523 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Szumek811
  Szumek811
  Użytkownik
  • Postów: 660

  Z perspektywy czasu wszystko działa jak powinno. Ja świateł nie wyłączam ale można to rozwiązać za pomocą przekaźnika i rezystora. Podaj e-mail to podeślę Ci schemat komputera, który tym steruje jak i regulatora odpowiedniej konstrukcji. Nie mogę zamieścić ich na forum, gdyż właściciel nie zezwala.

  Nie pomagam na priv 😉
  #688645 Odpowiedź

  TomeK
  • Postów: 0

  O super by było. Możesz mi podesłać schemat na: endrjukapun (at) gmail . com Z góry dzięki!

  #689137 Odpowiedź
  Zdjęcie profilowe Pavlak
  Paweł
  • Postów: 0

  U mnie niestety po przeróbce zasilania, nawet nawinięciu statora grubszym drutem patent się nie sprawdza gdyż akumulator nie jest ładowany….

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 11 łącznie)
Odpowiedz do: Przeróbka zasilania świateł z prądnicy na zasilanie akumulatorowe
Informacje o Tobie: