Problem z zarejestrowaniem

Jak w tytule mam odrobinę skomplikowany problem z zarejestrowaniem motocykla.
Zaczynając od początku zakupiłem hondę cbr 600 do drobnych poprawek od polaka mieszkającego w Belgii.
po naprawie i przeglądzie poszedłem do starostwa aby zarejestrować pojazd, tam poinformowano mnie że motocykl ma status zarejestrowany w Polsce, dostałem na karteczce starostwo gdzie jest zarejestrowany i numery rejestracyjne.
Kontaktowałem się z osobą od której kupiłem motocykl wynikło z tego że zakupił on dany motocykl od kolegi w Polsce i zarejestrował go w Belgii.
Najprawdopodobniej nikt go nie wyrejestrował po kupnie/sprzedaży po znajomości.
sprawdzałem vin w historii pojazdu widnieje jako zarejestrowany w Belgii, nie jest poszukiwany/skradziony

No a teraz mianowicie, czy jak posiadam dowód rejestracyjny belgijski, przetłumaczony, umowę kupna/sprzedaży to będę w stanie wyrejestrować go osobiście aby móc zarejestrować na siebie? Dodatkowo czy mogę to zrobić w pobliskim starostwie, czy muszę jechać do tego w którym widnieje jako obecnie zarejestrowany (300km ode mnie).
Czy musi zrobić to osoba która go sprzedała w Polsce poprzednio, bądź może ta która zakupiła i zabrała pojazd za granicę?

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.

Zbycie pojazdu powinien zgłosić właściciel w ciągu 30 dni od daty sprzedaży/darowizny.
Skoro nadal jest zarejestrowany w Polsce, sprzedający tego nie dopilnował.
Być może gdybyś dodatkowo posiadał ksero umowy kupna-sprzedaży bądź darowizny pomiędzy poprzednimi właścicielami mógłbyś zarejestrować motocykl na siebie.

zbycie pojazdu należy zgłosić dla własnego dobra (ktoś nim rozjedzie człowieka i ucieknie - juz po kupnie od nas) ale jak sie to oleje to nie ma żadnych sankcji.
Teraz twoje moto ma tzw “wadę prawną” i powinien ja sobie wyjaśnić twój wydział komunikacji w wydziałem w belgii - bo jakby nie ma w tym twojej winy

najlepiej jakbys miał ciągłosc umów polska >>> belgia >>> polska.
Kolega (ten z belgii) nie ma umowy zakupu? a może sie może skontaktowac z kolegą od któego kupił i on ma oryginał?
Bo bez tego bedzie ciezko.