Prawo jazdy Kategoria. A1

Mam pytanie,mam 43 lata i obecnie mogę jezdzić tylko motorowerem 50 CC,jestem w trakcie nauki jazdy na Kat.A,i moje pytanie: czy gdy bym nie dał rady na egzaminie praktycznym to czy mogę zdawać na niższą Kat.A1 do 125CC ? czy trzeba znowu nowy Profil kierowcy zakładać i przechodzić badanie lekarskie od nowa czy nie? Pozdrawiam.

Jeżeli już zacząłeś zdawać A, to nie ma sensu schodzić na niższą kategorię. Nawet gdybyś chciał tak zrobić to na egzaminie i tak musisz zrobić tak samo wszystkie zadania bez względu na kategorię. Ja ostatnio zdawałem prawko B i 3 razy nie wychodził mi łuk. Wykupiłem godzinę na placu WORD-u, poćwiczyłem i za 4 razem zdałem bez problemu. Tak więc jak nie zdasz to nie ma tragedii, wykup dodatkowe 2 godziny i poćwicz to co Ci nie wyjdzie na egzaminie. W końcu się uda.

Mając badania i profil PKK na kat. A oraz ukończony kurs prawa jazdy, możesz zdawać także na wszystkie niższe kategorie, które się w grupie A zawierają (tj. A2, A1 i AM). Por art. 50 ust. 4 pkt 3)
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170000978/U/D20170978Lj.pdf
Nie wiem tylko, czy w razie potrzeby zdawanie na kat. A1 ma sens. Jeśli masz prawko kat. B dłużej niż 3 lata, to w Polsce możesz jeździć motocyklami do 125 cm3 i 11 kW/15 KM mocy (pojazdy zawierające się w kat. A1).
Gdyby na kat. A nie wychodziło, jeśli na A2 masz jakiś lżejszy i bardziej zwrotny motocykl, można najpierw spróbować tej opcji. Chociaż często na A2 są te same motocykle co na A, tylko zdławione do 35 kW/48KM.
Dlatego tak jak pisał kolega wyżej: lepiej dobrze przygotować się do kat. A, w razie potrzeby wziąć dodatkowe jazdy.

Witam.
Dziękuje Michalk i Evert za informacje:) Kat. B nie mam,kończyłem tylko karte mororowerową w szkole w 1989 r,a teraz ja urodzony przed 2013 r moge na dowód osobisty jeżdzić na motorowery 50 CC,ale chciałem kupić skuter 125 CC żeby szybciej ruszać i pod górke nie mieć problemów,A 1 by wystarczyło ale wybrałem A bo nigdy nie wiadomo co w przyszłosci,tylko ten Suzuki Gladius w porównaniu ze 125 CC jest o wiele cięższy i trzeba sie troche wysilić by przejść slalom wolny,a na 125 szło mi z jedną ręką,w cudzysłowie,chodzi o wage,ale cóż na razie bede próbował na kat. A …Pozdrawiam i dzięki za info )

Witam.
Dziękuje Evert za informacje:) Kat. B nie mam,kończyłem tylko karte mororowerową w szkole w 1989 r,a teraz ja urodzony przed 2013 r moge na dowód osobisty jeżdzić na motorowery 50 CC,ale chciałem kupić skuter 125 CC żeby szybciej ruszać i pod górke nie mieć problemów,A 1 by wystarczyło ale wybrałem A bo nigdy nie wiadomo co w przyszłosci,tylko ten Suzuki Gladius w porównaniu ze 125 CC jest o wiele cięższy i trzeba sie troche wysilić by przejść slalom wolny,a na 125 szło mi z jedną ręką,w cudzysłowie,chodzi o wage,ale cóż na razie bede próbował na kat. A …Pozdrawiam i dzięki za info )