Prawo jazdy Kat. AM okresowe ?

byłem ostatnio w salonie i podczas rozmowy sprzedawca mówi że nawet jeśli osiągnołem 18 lat przed wejściem ustawy to i tak za 5 lat będe miał obowiązek posiadac AM a nie dowód!! I ten okres będzie się zmniejszałby wszyscy w penym momencie mieli prawko.... (tak jak z emeryturami powoli będzie wiek emerytalny rósłdo 67roku)

czytałem dużo o AM ale jakoś chyba mi ten zapis umknął?? czy sprzedawca miał racje?? jeśli tak to bardzo proszęo wskazanie konkretnego miejsca w ustawie.
zbiór ustaw pod tym adresem http://isap.sejm.gov.pl/
ja tu szukałem:
Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1137 ale może przoczyłem albo jest coś jeszcze

miał racje :) akurat dzisiaj uświadomił mi to pan z drogówki. Od wejścia ustawy masz jakieś 10 - 15 lat na wymianę karty motorowerowej na właśnie to prawo jazdy.

Masz 5 lat aby zakupić własny pociąg, oraz zrobić licencje pilota sił powietrznych, dopiero wtedy będziesz mógł jeździć skuterem.
PS Opcja szukaj nie boli. Ten temat był już omawiany miliardy razy.

Karta motorowerowa jest ważna do uzyskania pełnoletności. Trzeba było zapytać na jakiej podstawie ten sprzedawca tak uważa, ja takiego zapisu o dacie granicznej na możliwość jazdy na dowód w ustawie nie spostrzegłem.

Po prostu kolega zapytał sprzedawce w jakiejś wiosce, a instruktorem AM jest brat sprzedawcy. Po co klient ma płacić tylko z skuter, jak jeszcze bratu może zapłacić za zrobienie AM?

A jest sens się dalej rozwodzić nad wymianą karty. Pominęliście 2 istotne informacje "18 lat skonczone prze wejsciem nowych przepisów" i "AM zamiast dowodu osob.".
Do "studenta": posiadając dowód i warunek 18 lat "przed" nabyłeś uprawnienia. Patrząc logicznie jeżeli ustawodawca będzie wymagał kiedyś innego dokumentu to musi ci go udostępnić "z urzedu" (bez konieczności egzaminowania) tak jak ma to miejsce w przypadku wymiany karty na AM. O ile kojarzę to nie masz na razie obowiązku posiadania AM