Prawko B skuter

Cześć, czy mógłbym kogoś prosić o dokładne wyjasnienie na co pozwala mi prawo jazdy kategorii B? ( mówię oczywiście o jednośladach, pomijam fakt prowadzenia samochodu :D ).
Szukałem w internecie i jest stos roznych zdań na ten temat...
Głównie chodzi o to, że 18 lat ukończyłem w maju 2013 roku, co za tym idzie po wejsciu ustawy ze stycznia 2013 roku. Prawko kategorii B mam 1.5 roku.
Czy mogę prowadzić skuter o pojemności 50 cc czy NIE i muszę czekać az miną 3 lata odkąd posiadam kategorię B - wtedy będę mógł jezdzic do 125cc....
Dobrze myślę, że po tej ustawie nie mogę prowadzic legalnie nawet motoroweru? :/ Wyprowadzcie mnie z błędu :)

Inaczej
- osoby które ukończyły 18 lat przed styczniem 2013 mogą 50cm jedzić bez żadnego prawa jazdy
- osoby mające B bez względu na wiek mogą jedzić tym co na AM, B1, B.. itd
- osoby mające B ponad 3 lata mogą brykać pojazdami na A1 czyli 125 do 11kW.

No ta odpowiedź mnie ucieszyła bo poszedłem w wakacje do pracy, zeby kupić sobie skuter i zmartwiłbym się gdybym w mojej sytuacji nie mógł go prowadzić :) dzięki za odp

Mam jeszcze jedno pytanie, jest to dość wazne. Czy w moim przypadku (wyzej opisanym) kiedy w skuterze o pojemnosci 49 ccm zmienie cylinder na 72/80 to bedzie to bardziej nielegalne niz samo zdjęcie blokad?

formalnie to jest dokładnie to samo

Jeśli masz te 3 lata kat. B to możesz jezdzić DO 125ccm i 11kw. Czyli: jeśli zdejmiesz blokadę w skuterku i dasz cylinder 72 ale bedziesz jezdził na małych tablicach to będzie średnio legalne, chociarz dużo osób tak robi (oczywiście nie namawiam do niczego :P) Wtedy, aby legalnie jezdzić takim zmodyfikowanym skuterem musisz zarejestrować go na duże tablice i odpowiednio go ubezpieczyć

Nie ma czegoś takiego jak *średnio legalne*. Zdejmując blokady albo zmieniając pojemność na 72... , zaczniesz się poruszać ani motorowerem ani motocyklem. Taki pojazd jest niedopuszczony do ruchu. A z tym wiąże się to, że w razie dzwona, następuje regres ubezpieczenia czyli.... płacisz sam. A przerejestrowanie na duże tablice jest kompletnie nieopłacalne. W sumie: nie warto. Najlepiej jeździj 50-tką, a jak minie Ci 3 lata kat.B, to przesiądziesz się na 125ccm. W tym czasie nauczysz się zachowania na dwóch kółkach.