Prawidłowa regulacja obrotomierza Zipp pro 50

Witam serdecznie.
Chce prawidłowo wyregulować obrotomierz w Zipp pro, dla tego może ktoś z was wie jakie napięcie ma przy jakich obrotach? Albo ile obrotów powinien mieć przy 3,5,9 lub 12v ? Może ma ktoś jakiś wzór?

Pozdrawiam

to jest raczej ilość impulsów na sekunde. on ma sygnał z instalacji zapłonowej - w 4T jeden impuls to dwa obroty wału, w 2T co obrót to zapłon

Jeśli masz dostęp do generatora i wiesz jak go podłączyć, to możesz sobie sprawdzić czy dobrze pokazuje. Przelicznik częstotliwości na obroty masz tutaj —> https://www.convertworld.com/pl/czestotliwosc/obrotow-na-minute.html

i jakbyś dłubał to pamietaj że wskazówkowe zegary ustawia się dla wskazanej wartości a im bardziej od niej odbiega pomiar tym bardziej sie to rozjeżdża. Bo “mechanika” wskazówki generuje bład pomiaru.
Np predkościomierz samochodu ustawia się na 100km/h a im bliżej do 0km/h i im wyżej powyżej 100km/h wskazanie jest coraz mniej precyzyjne.
Chyba że to CYFROWY WYŚWIETLACZ - cyferki lub kreski, bez grama mechaniki (wskazówki, zacierającej się ośki mającej inne tarcie zimą, inne latem…itd. Tylko że te sie raczej nie rozkalibrowywuja.

Wiec np ustawiaj sobie obrotomierz na 7000 obr i miej na uwadze że im dalej od tego punku tym bardziej może kłamac.

Ok, dziękuje bardzo. Generatora nie mam, ale w gniazdku jest 50 Hz co nie? w sumie gdzieś miałem przetwornicę XL6009 step down-up, takie coś da radę czy niezbyt? Ona ponoć jest impulsowa.

Pozdrawiam

Tylko nie podłącz bezpośrednio 230V :smiley: . Przy 50Hz powinien Ci wskazać 3000 obr/min (przy 4T - 1500).

Nie nie, no wiem :stuck_out_tongue: Ja to pod akumulator miałem. Przez zasilacz dający napięcie akceptowane przez przetwornicę da radę? Czy będę musiał jeszcze inaczej kombinować?:stuck_out_tongue:

będziesz musiał kombinować.

Możesz podłączyć jakiś mały transformatorek który na wyjściu ma nie więcej niż 12V luzem (czyli bez obciążenia). Sam transformatorek bez prostownika - na wyjściu musisz mieć 12V zmiennego. Tylko nie wiem czy to zadziała, bo w sieci masz sinusoidę, a obrotomierz pracuje przy prostokątnym. Ale spróbować możesz.
Najlepszy by był generator.

A jakbym ustabilizował sygnał z głośnika komputerowego i ustawił w programie 50 Hz?

A to tak. Są darmowe softy “Generator” w których możesz sobie ustawić co chcesz. Na wyjściu audio masz sygnał; tylko że to nie będzie 12V ale spróbować możesz.

tylko najlepiej jakbyś ten obrotomierz ustawiał nie na 3000 tylko na 5-7 tys

Wie ktoś może, które kable z całej tej wiązki od zioła są od obrotomierza?

Do obrotomierza z reguły dochodzą trzy przewody:
zielony - masa
brązowy z niebieskim paskiem - zasilanie
czarny z żółtym paskiem - impulsy
Ale kolory możesz mieć u siebie inne. Zielony to na pewno masa. Impulsy z reguły pobierane są z wejścia do cewki zapłonowej a czasami z dodatkowych wyjść z modułu CDI.

Co do sygnału z głośników, to wypróbuję, chyba, że ktoś wie, że jeżeli nie będzie 12v to nie zadziała. Co do podłączenia, to rozumiem, że masa do masz zasilanie do 12v, a i pulsy z głośników z plusa (drugi koniec z głośnika do masy)? Czy inaczej to podłączyć?

Masa - do -12V i do masy wyjścia głośnika
Zasilanie - +12V
impulsy - wyjście sygnału na głośnik

Dzięki wielkie, dzisiaj będę testował.