Pomocy... Czy bd miał problem z rejestracja.

Kupiłem ostatnio skuter yamhae booster jestem 3 włascicielem a on dalej jest zarejestrowany na 1. Mam wszystkie papiery odnosnie kupna ale czy nie bd miał problemu z zarejestrowaniem..??.. I czy jeżeli nie jestem pełnoletni moze byc umowa kupna na mnie.?.

Jeśli w Twojej umowie sprzedającym jest pierwszy właściciel to na bank nie. Jednak jeśli tak nie jest a kolejny właściciel nie przerejestrował sprzętu to będziesz na pewno potrzebował umowę K-S pomiędzy pierwszym i drugim właścicielem (oryginał), dobrze by było aby była z potwierdzeniem opłacenia podatku od tej umowy (choć jeśli nie został opłacony to nie będzie to raczej Twój problem, tylko poprzedniego nabywcy).

Mam papiery kupna 2 własciciela od 1. Ale skuter jest zarejestrowany na 1. Czyli nie bd miał wiekszych problemów??

Nie powinieneś, to drugi właściciel nie dopełnił formalności.

Aha. To wielki dziekuje za pomoc. A i jeszcze jedno pytanko czy umowa kupna moze byc spisana na mnie choc nie jestem osoba pełnoletnia.?. Czy wystarczy dac obok podpis prawnego opikuna??

Tak (może być tylko potrzebny Twój NIP, o ile jeszcze jest wymagany), jednak do czasu osiągnięcia pełnoletności nie będziesz mógł sprzedać skutera bez zgody sądu (o ile pamiętam rodzinnego).

Aha to jeszcze raz dziękuje
.

Drugi właściciel jeśli nie miał zamiaru rejestrować pojazd, nie musiał opłacić umowy w US. Jeżeli zarejestrujesz na siebie i potem będziesz chciał sprzedać, nie będąc pełnoletnim, będziesz mógł to zrobić bez żadnych sądowych korowodów, nie słuchaj głupot ;)

Pietro
Zanim napiszesz że toś pisze "głupoty" upewnij sie jaki jest stan prawny. Nabywca sprzętu od małoletniego będzie miał problem z rejestracją bez takiej zgody.
Przepisy mówią tu konkretnie

"Art. 15 KC.: Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.
Art. 18. § 1 KC.: Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela."

"Art. 101 § 3 KriO Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. "

A do czynności przekraczajacych ten zakres należy sprzedaż i w przypadku zakupu nabycie rzeczy o znacznej wartości. I co istotne jest to zapis chroniący m. in. prawa nieletnich tzn rodzic nie może sam nakazać sprzedaży "majątku" przez nieletniego.
W kontekście tych przepisów małoletni nie może zawierać umów K-S bez zgody opiekuna, którym w przypadku sprzedaży jest sąd.

Tak więc każda umowa zawarta z nieletnim, bez odpowiedniego potwierdzenia nie ma mocy prawnej i jest nieważna. Takie są fakty, a nie..... głupoty

Raven napisał:

Pietro
Zanim napiszesz że toś pisze "głupoty" upewnij sie jaki jest stan prawny. Nabywca sprzętu od małoletniego będzie miał problem z rejestracją bez takiej zgody.
Przepisy mówią tu konkretnie
"Art. 15 KC.: Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.
Art. 18. § 1 KC.: Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela."
"Art. 101 § 3 KriO Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. "
A do czynności przekraczajacych ten zakres należy sprzedaż i w przypadku zakupu nabycie rzeczy o znacznej wartości. I co istotne jest to zapis chroniący m. in. prawa nieletnich tzn rodzic nie może sam nakazać sprzedaży "majątku" przez nieletniego.
W kontekście tych przepisów małoletni nie może zawierać umów K-S bez zgody opiekuna, którym w przypadku sprzedaży jest sąd.
Tak więc każda umowa zawarta z nieletnim, bez odpowiedniego potwierdzenia nie ma mocy prawnej i jest nieważna. Takie są fakty, a nie..... głupoty

Wiem co pisze. Chodzi o dzieci do 13 lat. W następnym punkcie o sprzedaż rzeczy znacznych wartości, skuter nie zalicza się do takowych.

od 13-lat , do 13 nie mają żadnej zdolności do czynności prawnych.

"Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście...."

Prawo bardzo ogólnie definiuje "rzecz o znacznej wartości" i to zależy od interpretacji, zazwyczaj taka sprzedaż wiązana się z koniecznością zawarcia umowy K-S (i tu czasem tak kwota jest przyjmowana na poziomie od 1000PLN, czyli kwote podlegająca konieczności odprowadzenia podatku).
Najczęściej za czynności przekraczające zwykły zarząd przyjmuje się czynności bezpośrednio rozporządzające majątkiem (np. sprzedaż, darowizna, obciążenie)
Nie zmienia to faktu że nieletni bez potwierdzenia umowy przez opiekuna nie może sam takich rzeczy kupować i sprzedawać.

Cytowany artykuł KriO zabezpiecza małoletniego np przed wymuszeniem na nim wyprzedaży własnego majątku przez opiekunów prawnych ( czyli w przypadku ekstremalnym tatuś nie kupi wódki za pieniadze ze sprzedaży bez zgody sądu)
Wiele osób spotkało sie z problemem rejestracji pojazdu po zakupie od nieletniego bez takiej zgody. Obecnie jest to w wielu WK obligatoryjne przy rejestracji za względu na możliwośc uznania umowy K-S za nieważną.

Raven napisał:

od 13-lat , do 13 nie mają żadnej zdolności do czynności prawnych.
"Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście...."
Prawo bardzo ogólnie definiuje "rzecz o znacznej wartości" i to zależy od interpretacji, zazwyczaj taka sprzedaż wiązana się z koniecznością zawarcia umowy K-S (i tu czasem tak kwota jest przyjmowana na poziomie od 1000PLN, czyli kwote podlegająca konieczności odprowadzenia podatku).
Najczęściej za czynności przekraczające zwykły zarząd przyjmuje się czynności bezpośrednio rozporządzające majątkiem (np. sprzedaż, darowizna, obciążenie)
Nie zmienia to faktu że nieletni bez potwierdzenia umowy przez opiekuna nie może sam takich rzeczy kupować i sprzedawać.
Cytowany artykuł KriO zabezpiecza małoletniego np przed wymuszeniem na nim wyprzedaży własnego majątku przez opiekunów prawnych ( czyli w przypadku ekstremalnym tatuś nie kupi wódki za pieniadze ze sprzedaży bez zgody sądu)
Wiele osób spotkało sie z problemem rejestracji pojazdu po zakupie od nieletniego bez takiej zgody. Obecnie jest to w wielu WK obligatoryjne przy rejestracji za względu na możliwośc uznania umowy K-S za nieważną.

Napisałem do 13 lat odnosząc się do twojego art.15 KC
Ja już za komuny w państwie molochu biurokracji, głupich nakazów i zakazów, rejestrowałem na siebie i odsprzedawałem motorowery w wieku 13 lat i nie miałem żadnych problemów. Obecnie jest ta sprawa niepotrzebnie przez ciebie roztrząsana, wprowadza tylko niepotrzebne wątpliwości zainteresowanym.

Art 15 mówi o nabyciu ograniczonych praw od 13 lat (mają ci co ukończyli)

Tak myślałem że powołasz sie na lata 80 (o ile dobrze policzyłem), niestety od tego czasu się troche pozmieniało :)

Ze swojej strony podałem komplet posiadanych informacji i tez sądze, że nie ma sensu kontynuować (tym bardziej że to dane apropo sprzedaży skutera).
Ponieważ jednak takie rzeczy sie dzieją to uważam, że warto przedstawiać takie dane, choćby po to żeby potem ktoś nie był zaskoczony.

Pietro napisał:

Raven napisał:
Pietro
Zanim napiszesz że toś pisze "głupoty" upewnij sie jaki jest stan prawny. Nabywca sprzętu od małoletniego będzie miał problem z rejestracją bez takiej zgody.
Przepisy mówią tu konkretnie
"Art. 15 KC.: Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.
Art. 18. § 1 KC.: Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela."
"Art. 101 § 3 KriO Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. "
A do czynności przekraczajacych ten zakres należy sprzedaż i w przypadku zakupu nabycie rzeczy o znacznej wartości. I co istotne jest to zapis chroniący m. in. prawa nieletnich tzn rodzic nie może sam nakazać sprzedaży "majątku" przez nieletniego.
W kontekście tych przepisów małoletni nie może zawierać umów K-S bez zgody opiekuna, którym w przypadku sprzedaży jest sąd.
Tak więc każda umowa zawarta z nieletnim, bez odpowiedniego potwierdzenia nie ma mocy prawnej i jest nieważna. Takie są fakty, a nie..... głupoty

Wiem co pisze. Chodzi o dzieci do 13 lat. W następnym punkcie o sprzedaż rzeczy znacznych wartości, skuter nie zalicza się do takowych.

Właśnie chodziło mi oto, że dzieci do 13 lat nie mają zdolności prawnej. Autor tego tematu ma 13 lat, więc kupi skuter, zarejestruje i sprzeda jeśli zechce bez zgody rodziców.

Eeech... Pietro, od 13-18 lat ma tylko ograniczona zdolność prawną, która nabywa sie z ukonczeniem lat 13-stu. Obecnie nieletni nie zarejestruje sam skutera bez zgody rodzica na dokumencie zakupu, i bez z jego obecności w WK. W analogicznym wątku kolega izdebski12 nie mógł sam tego wykonac a ma 16 lat.
Inna sprawą jest to, że faktura (umowa k-s) dowód rejestracyjny będzie na niego (czyli skuter prawnie bedzie do niego należał) nie jest to jednak równoważne do pełnych praw w "zarządzaniu rzeczą", które nabywa z ukończeniem lat 18-stu.
Oczywiście zdarza sie że prawo sobie, a urzędy sobie, ale nastawiałbym sie na to bardziej literalne podejście.

Raven napisał:

Eeech... Pietro, od 13-18 lat ma tylko ograniczona zdolność prawną, która nabywa sie z ukonczeniem lat 13-stu. Obecnie nieletni nie zarejestruje sam skutera bez zgody rodzica na dokumencie zakupu, i bez z jego obecności w WK. W analogicznym wątku kolega izdebski12 nie mógł sam tego wykonac a ma 16 lat.
Inna sprawą jest to, że faktura (umowa k-s) dowód rejestracyjny będzie na niego (czyli skuter prawnie bedzie do niego należał) nie jest to jednak równoważne do pełnych praw w "zarządzaniu rzeczą", które nabywa z ukończeniem lat 18-stu.
Oczywiście zdarza sie że prawo sobie, a urzędy sobie, ale nastawiałbym sie na to bardziej literalne podejście.

Kuźwa, ale się uczepiłeś jak rzep psiego ogona! Mieszasz chłopakowi w głowie zupełnie niepotrzebnie.

Raven napisał:

Tak (może być tylko potrzebny Twój NIP, o ile jeszcze jest wymagany), jednak do czasu osiągnięcia pełnoletności nie będziesz mógł sprzedać skutera bez zgody sądu (o ile pamiętam rodzinnego).

Raven oto twoja wypowiedź. Mój ripost był taki, że może sprzedać przed osiągnięciem pełnoletności bez sądów i zgody rodziców, jeśli ma ukończone 13 lat. Koniec, kropka.

kolega nie dawno sprzedał motorower mając lat 17 i po żadnych sądach nie biegał. Być może dla tego, że motorower nie był na niego zarejestrowany tylko jeszcze na poprzedniego właściciela (podobna sytuacja jak u autora tematu). Ja gdzieś niby słyszałem o takim przepisie, że żeby sprzedać motorower nie mając 18 lat potrzebna jest decyzja sądu, jednak nigdy od nikogo nie słyszałem by po sądach biegał.

madi napisał:

kolega nie dawno sprzedał motorower mając lat 17 i po żadnych sądach nie biegał. Być może dla tego, że motorower nie był na niego zarejestrowany tylko jeszcze na poprzedniego właściciela (podobna sytuacja jak u autora tematu). Ja gdzieś niby słyszałem o takim przepisie, że żeby sprzedać motorower nie mając 18 lat potrzebna jest decyzja sądu, jednak nigdy od nikogo nie słyszałem by po sądach biegał.

Madi, Szymon2 zapytał czy spisując umowę musi podpisać się jego opiekun? W takim wypadku jeśli podpisze się opiekun, to sam stworzy sobie problem z odsprzedażą. Mnie chodziło o to że mając 13 lat, a tyle chyba ma skoro kupuje skuter (karta motorowerowa od 13 lat) spisuje umowę na siebie i potem robi z tym co chce, bez zgody opiekuna czy sądu.

Bo nigdzie nie jest napisane jawnie, że do samego sporzadzenia umowy K-S jest to potrzebne.
Ale co do ważności umowy tak

Art. 18. § 1 KC.: Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

Czyli jak przedstawiciel ustawowy ( tu już nieważne czy rodzic, ciotka, czy sąd) nie podpisze to umowa zawarta przez kogoś w wieku 13-18 jest nieważna.