Podświetlenie deski rozdzielczej

Witam!

Otóż mam seryjną żaróweczkę pod deską rozdzielczą i jej , że tak powiem świecenie nie wprawia w jakiś zachwyt, nie podświetla do końca ilość przebytych kilometrów i wskaźnika poziomu paliwa. Ta żaróweczka świeci światłem żółtym lecz deska świeci na kolorowo, gdyż ma takie detale, lecz ta jasność tej deski nie zachwyca.

Przejdę do szczegółów, chciałbym kupić żaróweczkę nawet białą LED pod tą deskę. Jaka to ma być? Myślę, że W5W T10 (wsuwane)[postojówki] ? Na pewno będą wsuwane, lecz nie wiem z tym te W5W, T10, co to jest? Bo tak szukałem na allegro i patrzę.

Deska wygląda tak: https://static.groupon.pl/31/46/1311963014631.jpg

Mam jutro iść i zakupić LED i nie wiem jaką kupić.

O i ostatnie pytanie czy jak wprowadzę tą LED to może dość to spalenia jej? wyczerpania szybszego akumulatora? jakieś zwarcie? Czytałem, że są to ekonomiczne, wytrzymalsze i bardziej oszczędne. Ale pierwszy raz kupuje u pytam Was.

Akumulator 12V
Pozdrawiam

PS: Coś takiego? http://allegro.pl/zarowki-t10-postojowki-led-w5w-high-power-light-i2352916586.html

zapewne W5W ale dobrze by było jak byś wyjął tą żarówkę i zobaczył jaki ma trzonek.

Prądu ciągnie malutko a spalić się nie powinna, chyba, że dostanie przepięcie.

@madi:

Przypuszczam, że taki wsuwany jak na tym zdjęciu z allegro, ale bym musiał rozkręcić wyjąć ją i najlepiej iść do motoryzacyjnego i pokazać i kupić na wzór LED"owe. Chyba najlepsze rozwiązanie, ale przypuszczam że te W5W, a co te oznaczenie oznacza? Słyszałem, że raz mi ktoś mówił, że ma 12V to one nie pasują? (mój akumulator 12V)

Ja myślę, że to te postojówki samochodowe.

i tak będziesz musiał ją wyjąć więc lepiej ją wyjmij i udaj się z nią do sklepu żeby nie kupić złej. W5W pasują na 12V i są bardzo powszechnie stosowane w skuterach jako podświetlenie deski rozdzielczej i jako światła pozycyjne.

Dobrze, wyjmę i zobaczę wtedy w sklepie, bo tak zła to się nie opłaca. Dziękuje za odpowiedź. To z żarówką tam zajrzę i wymienię.

A czy można jeździć tak, że jak włączam światła mijania, razem z pozycyjnymi mam(jadę; silnik wł). To jak bym wymienił w światłach pozycyjnych na te LED"y i one by świeciły na biało, a te główne tym takim światłem żółtym (takie mieszane razem) to można tym poruszać się po drodze czy najlepiej wymienić jeszcze te główne? By razem świeciły jednym odcieniem. Bo ja mam tak, że jak daje na mijania lub długie to świecą mi te pozycyjne i ta większa żarówka, jak przełączam na pozycyjne to wtedy mi sama ta żarówka świeci.

Nie wiem czy zrozumiale napisałem ;)

Niech Ci głupot nie mówią że nie pasują na 12V. Są przystosowane pod to napięcie i będą działać. Tyle tylko że diodka raczej świeci punktowo i niewiele Ci da taka zamiana. Jedynym dobrym sposobem jest zastosowana przeze mnie biała listwa LED. Kupujemy listwę LED i wklejamy ją od wewnątrz dookoła obudowy zegarów. Efektem jest idealne równomierne podświetlenie zegarów.
Światła mogą mieć różne odcienie - aby były białe, nie można tylko dawać np. niebieskich postojówek.

Ja myślę jak taka dioda LED rozświetli to tym mocnym światłem powinna nieźle rozświetlić zegary.

A jak tą listwę LED wtedy np podłączyć by świeciła, bo tam na elektryce zbytnio nie znam się ;)

Na razie zostanę też przy tej postojowej LED i zobaczę jak się spisuje , ale pewnie efekt będzie lepszy niż ta seryjna żaróweczka zwykła co mam

dioda led faktycznie świeci punktowo. Chyba, że dasz coś takiego np http://allegro.pl/zarowka-led-samochodowa-w5w-t10-13smd-l1117-wawa-i2327038742.html

Diodka świeci skupionym strumieniem światła - może się trochę poprawi ale na pewno nie zobaczysz np. licznika kilometrów. Masz przykład co daje listwa ledowa w moich zegarach. Zdjęcie zrobione przed chwilą:

U mnie był ten sam problem - dwie żaróweczki i ciemne obszary licznika - o dojrzeniu wskaźnika paliwa mogłem tylko pomarzyć. Teraz jak widać jest ok.
A listwa LED ma punkty do przylutowania 2 kabli "+" i "-". Wystarczy odciąć żarówkę i do tych 2 kabli podłączyć 2 kable z listwy i to cała praca (należy pamiętać że dioda to półprzewodnik i jak nie zaświeci po podłączeniu to należy zamienić kable).

A te żaróweczki ciekawe - tylko czy wejdą pod deskę bo są dość wysokie.

no właśnie nie wiem. Myślałem kiedyś takie dać jako pozycyjne :)

@Michalk001:

Jak piszesz , że miałeś też ciemny licznik, ale sprawdzałeś najpierw taką postojową? Co ja chciałem.

Jak mówicie, że Led skupia światło i mogę też niewiele widzieć. Hmm.. ale myślę,że na pewno coś poprawi.

Czy tą listwę dałeś na klej jakąś pod te zegary? przymocowałeś. Czyli jak mam żaróweczkę od tych zegarów, przecinam, biorę od niej kable i podłączam do tej listwy i wszystko gra? :)

Widzę na zdjęciu efekt piękny masz. Mi teraz na zwykłej tak w nocy nawet nie daje ;)

Czy cena jest taka sama listwa a dioda pojedyncza czy lekko może się różnić?

Takie coś może nawet być? http://allegro.pl/listwa-neon-led-biala-12v-24cm-postoj-tanio-i2330461284.html

lepiej coś w tym stylu: http://allegro.pl/listing.php/search?string=ta%C5%9Bma+led&country=1

Ja mam diody kierunkowe w postojówkach i i świecące naokoło w podświetleniu tablicy i zegarów. A myślałeś żeby wydrukować sobie na papierze fotograficznym skomponowane przez siebie zegary? W jakimś programie graficznym rysujesz, drukujesz w odpowiedniej skali i już. Jest trochę bawienia ale masz jakie chcesz.

Zmieniałem podświetlenie na LED u siebie:

Podświetlenie zegarów i tablicy rejestracyjnej LED

Warto to robić, bo żarówki się dość często przepalają...

Fajne te Twoje zegary, Bogo. Robią wrazenie. Są gustowne.

Taśma LED zazwyczaj jest samoprzylepna ale dla bezpieczeństwa dałem ją jeszcze na klej z pistoletu. Sprawdzałem żaróweczkę i też nie oświetlała całości. Tak podłączasz 2 kabelki z taśmy (które najpierw przylutowujesz do niej) do 2 kabelków od żarówki. Jak rozkręcisz zegary to zmierz po prostu ile centymetrów ma obudowa zegarów dookoła. Wyjdzie Ci ile taśmy masz kupić, a cena zależy od długości. Ja dałem około 40zł ale jak widać warto.

Michalk001 napisał:

Taśma LED zazwyczaj jest samoprzylepna ale dla bezpieczeństwa dałem ją jeszcze na klej z pistoletu. Sprawdzałem żaróweczkę i też nie oświetlała całości. Tak podłączasz 2 kabelki z taśmy (które najpierw przylutowujesz do niej) do 2 kabelków od żarówki. Jak rozkręcisz zegary to zmierz po prostu ile centymetrów ma obudowa zegarów dookoła. Wyjdzie Ci ile taśmy masz kupić, a cena zależy od długości. Ja dałem około 40zł ale jak widać warto.

Michał można tak zrobić, pod warunkiem że zegary da się rozkręcić, bo nie wszystkie są rozbieralne i w takim przypadku nie ma możliwości włożenia taśmy do środka.

Hejka!
To może ja pochwalę się swoimi zegarami.
[img] http://imageshack.us/photo/my-images/827/podwled.jpg [img]

diody SMD nie mają soczewek, więc światło rozprasza się idealnie.
Płytka laminowana wycięta i wytrawiona w chlorku żelaza, a po ostatecznym montaży pokryta lakierem elektroizolacyjnym.

kurcze, nie potrafię wstawić zdjęcia... ehhh