Podatek VAT 24.

Witam.
Jutro kupuję skuter sprowadzony z Francji, kupił go jakiś koleś, ale go nie rejestrował. Mam pytanie odnośnie vat 24. Czy powinien go opłacić obecny właściciel czy ja? Wyczytałem coś, że gdy on go nie opłaci ja nie będę mógł go zarejestrować tylko nie wiem czy to prawda. Nie wiem, czy go opłacił, ale wolę zapytać, żebym nie miał później z tego tytułu jakiś nieprzyjemności. Gdy go opłacił to powinien mi dać jakiś kwitek czy coś takiego ? A gdy go nie opłacił to co mam zrobić ??
Pozdrawiam

Koleś sam go sprowadził, czy kupił od handlarza już sprowadzony?

Prawdopodobnie sam, aczkolwiek nie jestem pewny. Na aukcji pisze, skuter sprowadzony z francji.

Załóżmy, że sam. Z rozmowy telefonicznej z nim wcześniej wywnioskowałem, że sam. Ale jakbyś mógł to napisz dwie możliwości. Jakby sam sprowadził. I kupił od jakiegoś handlarza.
I jeszcze jedno pytanko czy musi mi dać umowę jaką podpisał z tym francuzem u kogo kupował ? ?

Jak kupił od handlarza, to powinien dostać fakturę VAT, wtedy zakup skutera zwolniony jest z opłat skarbowych i akcyzy.
Jeśli sam, to ponosi te koszty.
Umowa powinna być przetłumaczona przez przysięgłego tłumacza, tak samo jak homologacja i dowód rejestracyjny. Musi być dokonany przegląd techniczny.
Zresztą zadzwoń wo Wydziału Komunikacji i skarbówki - oni wszystko CI wyjaśnią.

Jadę za nieco ponad godzinę. To powinien mi dać umowę, którą podpisał z francuzem ? Czy wystarczy mi tylko francuski dowód i nasz umowa sprzedaży ?

To kupować ten skuter czy czekać, aż zrobi te opłaty i dopiero wtedy ?

Ja bym się w to nie pakował, bo za dużo to cię będzie kosztowało.
Ten koleś prawdopodobnie w terminie nie dokonał obowiązkowych opłat, więc skarbówka nałoży na niego stosowne kary. Kolejne koszt z tłumaczem, przeglądem, opłatami cła i skarbówki... ja bym się nie pchał w to.