Początkujący kierowca.

WITAM.Mam 16 lat i wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem mojego pierwszego skutera. Jest to chiński 4t. Jestem kompletnie zielony w sprawach eksploatacji itp. Dlatego mam do was kilka pytań.
1. Wczoraj przejechałem 25 km po drodze żwirowej(karte motorowerową będe miał za 2 tygodnie), która strasznie się kurzy. Skuter był bardzo brudny. Dzisiaj po powrocie ze szkoły oczywiście poszedłem do garażu po skuter, ponieważ chciałem troche pojeździć. Daje mu troche gazu i nic. Tak jakby w ogóle nie reagował. Postawiłem go na stopce centralnej i pomyślałem żeby troche się nagrzał i rzeczywiście to pomogło. CZy zawsze musze tak robić gdy skuter jest zimny?
2. Mam wrażenie jakby tylne koło szorowało o coś( obracam im, gdy skuter stoi na stopce centralnej)
Jeżeli możecie to podajcie ogólne najważniejsze zasady o których powinienem pamiętać w eksploatacji skutera. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

1. Unikaj takiej jazdy bo zatrzesz skuter nim dostaniesz kartę. W tej sytuacji umyj filtr powietrza i nasącz olejem do gąbek lub silnikowym z paliwem.
Nie mam pojęcia co jest powodem braku reakcji na gaz. Nic się nie przydusza?
2. Taki dźwięk jest normalny i dochodzi z przekładni.

Jak dokładnie mam wyczyścić ten filtr powietrza? Tzn. mam go poprostu umyć? Możesz mi powiedzieć gdzie dokładnie się on znajduje. Dzisiaj wziąłem suchą szmatkę i wytarłem go z kurzu. Będe starał się nim nie jeździć :/. No ale trudno te 2 tygodnie się będę musiał pomęczyć.

Myjesz ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, filtr jest w puszce nad przekładnią. Jak go umyjesz poczekaj aż wyschnie, potem ewentualnie spryskaj olejem do filtrów powietrza i włóż z powrotem do puchy.

jedź ale spokojnie, nie trzymaj cały czas manetki odkręconej do oporu po prostu go nie katuj na początku. Staraj się jeździć w okresie docierania ze zmienną prędkością obrotów, wkręć go też od czasu do czasu na wyższe obroty żeby tłok pracował w pełnym zakresie. Unikaj też na początku jazdy w 2 osoby. Co do eksploatacji to przede wszystkim pilnuj zmiany oleju po odpowiednim przebiegu, zresztą w instrukcji obsługi.

Co do uruchamiania silnika 4T - po dłuższym postoju daj mu popracować 2-3 minuty na nóżce na wolnych obrotach, jeżeli nie chce odpalić pokręć kilka razy manetką żeby dopompować do układu paliwo ale nie za dużo żeby nie zalać go.

W dziale porady masz wszystko o docieraniu: http://www.skuterowo.com/docieranie-silnika-wersja-ostateczna/ W dziale porady znajdziesz wiele innych porad dotyczących początków przygody ze skuterem m.in. dotyczące techniki jazdy więc warto tam zajrzeć.

Dzięki wszystkim za rady. W razie jakbym czegoś nie wiedział będe pisał. Pozdrawiam

A ja nie radzę jeździć w czasie docierania po polach.