Po jakich drogach można jeździć skuterem?

Witam, ostatnio kłóciłem się gdzie moge jeździć skuterem. Wiem że po ekspresówce i po autostradzie nie wolno. Ale np po takiej drodze 86 z katowic do bielska chyba moge jechać? to nie jest ani ekspresówka, ani autostrada. ja na to mówie droga szybkiego ruchu, ale osoba z którą się sprzeczałem stwierdziła że droga szybkiego ruchu nie istnieje bo to to samo co ekspresówka. Wiec jak to wgl tam jest?

Droga szybkiego ruchu to inaczej właśnie ekspresówka. Skuterami o poj. 50ccm3 nie można jeździć po autostradach, drogach szybkiego ruchu ( czyli ekspresówki - jedni na to mówią tak a drudzy tak ) i drogach średnicowych. Czyli tam gdzie jest oznaczenie że to droga ekspresowa bądź autostrada motorowerem nie można wjechać. Jest też znak zakazu wjazdu motorowerów ale to jest chyba jasne.

nie możesz jeździć po drogach z oznaczeniami S - droga ekspresowa (np S1, S86) oraz A - autostrada (np A1, A4).

Kapuchon - droga szybkiego ruchu to droga klasy GP (główna przyśpieszona) - nie jest to droga ekspresowa. :)

A po DK(droga krajowa) do jakich ona się zalicza? można po niej śmigać ?

Dk jeśli nie jest ani E ani A

A nie orientujecie się czy na DK 44 można jeździć skuterem (50ccm)?

przeczytaj mój post ten powyżej jeszcze raz i zobacz czy była mowa o drogach krajowych.

Leszku, E to oznaczenie drogi europejskiej i jeśli nie jest ekspresówką ani autostradą to można nią jechać.

Informacja dla wszystkich:
skuterem po drogach typu:
-lokalnego
-wojewódzkich /żółte tabliczki czyt tabliczka E-15b np/
-krajowych /czerwone tabliczki czyt tabliczka E-15a np/
to drogi dozwolone do poruszania się po nich skuterem.

Jasiu twoje pytanie odnośnie "naszej" DTS-ki tzn odpowiedz na nie brzmi możemy poruszać się tą drogą normalnie.

Całkowity zakaz wjazdu dla skuterów jest dla dróg:
EKSPRESOWYCH oznaczonych tabliczkami np E-15d
AUTOSTRAD oznaczonych tabliczkami np E-15c

oprócz tego oznaczenia innego typu dotyczące autostrad i dróg szybkiego ruchu.

UWAGA !!!!!!
Zdarzają się drogi / ja nazywam je równoległymi / o dwóch klasach jednocześnie. Zaskoczeni??? Już wyjaśniam zawiłość. Za przykład posłuży mi ulica Górnośląska w Katowicach. należy ona do dosyć ucząszczanego ciągu komunikacyjnego, stanowi swego rodzaju obwodnice południową części miasta a jednocześnie wchodzi w skład autostrady A4. Tak tak dobrze czytacie. i tutaj jest właśnie myk :) Sama droga jest przebudowana na 4 pasmową. Jej wewnętrzne dwa pasy w każdą stronę to autostrada a dwa zewnętrzne to droga "miejska". W takiej sytuacji występują w niej miejsca gdzie można się po niej poruszać skuterem bez obawy że zatrzyma nas patrol policji i poinformuje że wjechaliśmy na drogę nie przeznaczoną dla naszego pojazdu i zamierzy się do wystawienia mandatu. Nie ukrywam ze sam miałem już taka sytuację jednak po spokojnej rozmowie w bezpiecznym miejscu Pan Policja sam doszedł do wniosku że nie złamałem zasad ruchu drogowego. Dodatkowo okazało się że na wjeździe w ten ciąg komunikacyjny gdzie wjechałem nie mam znaku zakazu poruszania się motorowerem czyt. skuterem a wiec pamiętajcie o to czym napisałem na wstępie i o znakach zakazu dotyczących motorowerów nasze skutery są właśnie jako one zarejestrowane.

Madi ma rację tabliczki z numerem dróg na zielonym tle i literą E oznaczają ciąg dróg europejskich

Witam, ja natomiast mam pytanie. Skuter mam chwilkę i chciałbym się wybrać w rodzinne strony do Słomnik, jest to droga z Krakowa do Słomnik i tu moje pytanie czy, mogę jechać "siódemką z Krakowa do Słomnik czy objazdami?

Proponuję wejść w jakąś mapę online i zobaczyć czy gdzieś po drodze nie ma expresówki.... Troszku chęci.

https://www.youtube.com/watch?v=b_ZrJnWsApM

https://www.youtube.com/watch?v=R8lyZQHqfiA

Czyli po wislance mogę jechać ale mam taką wątpliwość. Podobno skuterem należy się poruszać poboczem chyba że takiego nie ma. A co jeśli jest droga z poboczem asfaltowym ale oddzielnym ciągła linia? Jechać poboczem czy droga?

poboczem teoretycznie. ale to zależy od warunków na drodze.

Powinien poruszać się poboczem, bez względu na to, czy oddzielająca go linia jest ciągła czy przerywana. Oczywiście, tak jak pisze Wombat, warunki na drodze mogą być różne: poboczem mogą poruszać się też piesi, rowerzyści, ciągniki, pojazdy wolnobieżne etc. Może dojść do wyprzedzania, wymijania, omijania itp. Przepisy nie regulują aż tak szczegółowo możliwych sytuacji (np. przekraczanie w niektórych sytuacjach linii ciągłej pobocza) i może być wiele niejasności.

Wracając do pytania w tytule wątku, należałoby zacząć od tego, jak dany skuter został zarejestrowany:

1/ jako motorower - zakaz poruszania się po drogach ekspresowych i autostradach;
2/ jako motocykl - brak ograniczeń dotyczących korzystania z dróg ekspresowych i autostrad.

Ad. 1
Motorower nie jest - zgodnie z przepisami - pojazdem silnikowym, a tym bardziej pojazdem samochodowym.
Podstawa prawna: Art. 2 pkt 3), 4), 32), 33) i 46) ustawy prawo o ruchu drogowym: https://prawooruchudrogowym.pl/l/przepisy-ogolne

Ad. 2
Znalazłem taki artykuł, gdzie narobiono paniki z powodu wjazdu skutera na drogę ekspresową.
https://www.l-instruktor.pl/aktualnosci/skuterem-po-ekspresowce.html
Wystarczy jednak spojrzeć na wielkość tablicy rejestracyjnej, aby przekonać się, że do złamania przepisów nie doszło - to był po prostu skuter zarejestrowany jako motocykl, najprawdopodobniej o pojemności 125 cm3.

Tak ogólnie, to nie ma innych ograniczeń dotyczących korzystania z dróg publicznych przez tego rodzaju pojazdy, no chyba że mamy do czynienia np. ze znakiem “zakaz wjazdu motorowerów” lub “zakaz wjazdu motocykli”. Dlatego nawet mały skuterek z silnikiem 125 cm3 może dostać mandacik, jeżeli będzie poruszał się np. ul. Świętojańską w Gdyni - obowiązuje tam właśnie zakaz wjazdu motocykli.

A w kontekście wjazdu skutera na autostradę jeszcze taka ciekawostka: http://info-car.pl/infocar/artykuly/skuterem-po-autostradzie-tak-i-nie.html

Panowie, wiem, ze odgrzebuje stary temat- ale mam wątpliwości. Czy wolno mi jechać motorowerem na Alejach jerozolimskich od Dw. Centralnego do Ul. Popularnej/Jutrzenki? Patrzę na mapę i durnieje. Jakiego rodzaju to jest w końcu droga? Krajowa? Ekspresowa? CZy wszystkiego po trochu?

możesz. całe lata tak jeździłem

Ja też, nawet czasami potrafiłem przejeżdżać cały ciąg od Ronda Wiatraczna aż do Piastowa i nigdy nie miałem problemów.

Witam, mieszkam w Zabrzu i zastanawiam się czy mogę jeździć po drodze DTŚ skuterem 50 ccm proszę o podpowiedz

po wojewódzkikich i krajowych możesz. A dawny DTŚ to obecnia chyba droga wojewódzka nr 900-ilestam…

nie możesz po tych oznaczonych A oraz S