Pierwszy skuter - garstka pytań

Cześć.

Wczoraj przyszedł do mnie mój nowy Romet Retro 7. Nie kupiłem go, tylko wygrałem, więc wpływu na markę, model, czy nawet kolor nie miałem żadnego :slight_smile:
Już go zarejestrowałem, ubezpieczyłem, kupiłem kask i jestem po pierwszych 3 (słownie: trzech) kilometrach przyjaźni.
Kilka rzeczy mnie nurtuje, więc popytam:

  1. Po pierwsze, zaraz po odpaleniu gaśnie na wolnych obrotach. Gdzieś czytałem że fajnie jakby chwilę pochodził przed jazdą i nabrał choć minimalnej temperatury. Mój zaraz po odpaleniu gaśnie jeżeli nie ruszę. Po przejechaniu kilkuset metrów już można stanąć i fajnie sobie na wolnych obrotach pyrka, czy tak powinno być?
  2. Po drugie, słynne odblokowanie. Wiem że muszę go dotrzeć, więc narazie zawrotnych prędkości nie chcę osiągać, jednak po tych 300km przyjdzie pewnie taka ochota. Czytałem że jest pewnie wyposażony w kilka blokad, czy dopiero zdjęcie wszystkich spowoduje wzrost Vmax, czy jeśli zdejmę jedną lub dwie mniej problematyczne, to już dodam sobie 10-15 km/h (bo tyle mnie zadowala). Poza tym, czy po odblokowaniu skuter będzie głośniejszy (chcę tego uniknąć)? Czytałem że niektóre blokady są w tłumiku, więc przypuszczam że mają też pewien wpływ na głośność maszyny. Chciałbym żeby był jak najcichszy.
  3. Przypuszczam że potrzebuje mechanika (Śląsk, Tychy). Czy w serwisie ceny za usługę będą porównywalne z tymi samochodowymi? Czy może prostsze rzeczy, jak wymiana oleju, najlepiej robić samemu mimo braku doświadczenia?

Na tą chwilę tyle potrzebuję wiedzieć :slight_smile:
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Bartosz

Witaj gaśnie ci prawdopodobnie że nie jest on do końca wyregulowany gdzieś przy silniku gaźniku są 2 śrubki 1 od obrotów 2 od powietrza. olej można samemu wymieniać sciągać ze zbiorniczka strzykawką 100ml z wężykiem olej wg mnie najlepszy to elf miałem i moge polecić chociaż też dobre są motul. Blokady są prawdopodobnie gdzieś przy silniku czy gażniku ale o tym musisz poczytać bo nie chcem wprowadzać w bląd

prawdopodobnie suchy coś słyszał ale nie jest pewien.

Ok… Gaśnięcie to pikuś, a co z tym odblokowaniem? Czy trzeba ściągać wszystkie blokady, czy 1-2 żeby już coś ugrać i czy to wpłynie na głośność skutera?

co ty masz z tą głosnością.
blokady działaja roznie bo zalezy gdzie sa.
najglosniejsza bedzie taka co sciagnie limiter obrotow bo sie bedzie krecił wyżej czyli bedzie głosniej.
natomiast bez dramatu. może masz uszczelke wydechu wywaloną skoro to dla ciebie za głosne

Strasznie irytuje mnie jak ktoś mi pod blokiem taką pierdziawą przejeżdża, jakby serię z automatu w blaszany rondel wystrzelić… Zazwyczaj w momencie kiedy właśnie położyłem dzieciaki spać. Nie chę stać się jednym z nich :slight_smile:

ale słyszałes go z zewnątrz jaki to jest poziom hałasu?

te pierdziawki to dwusuwy, twój to 4t. dopiero jakbyś odkręcił tłumik i jeździł bez niego to by był porównywalny hałas więc nie masz się o co martwić.

Nie było okazji posłuchać. Opieram się na tym co sam słyszę jadąc.