Opinie: Światła do jazdy dziennej w motocyklu lub skuterze: Czy warto inwestować?

Wyświetla 1 wpisów z $
 • Autor
  Wpisy
 • #312935 Reply
  Michał Brzozowski
  Użytkownik
  • 108
  • 117Postów:

  Od 1 lipca 2016 r. polskie prawo dopuszcza akcesoryjne światła do jazdy dziennej w motocyklach, zatem nie będzie kolizji z prawem o ile lampy będą posiadały stosowną homologację (RL) i zostaną zamontowane zgodnie z wytycznymi podanymi w najnowszym rozporządzeniu. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000858 Inna rzecz to jakość oświetlenia DRL, bo z tym różnie bywa – nawet wśród wyrobów homologowanych.

  #312946 Reply
  Wombat
  Moderator
  • 55
  • 21 495Postów:

  Warto podać warunki montażu:
  1) powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włącza- jące lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika,48)
  2) mogą być włączone gdy – automatyczna skrzynia biegów jest w pozycji P – hamulec postojowy jest uruchomiony – przed ruszeniem pojazdu po raz pierwszy po każdym ręcznym uruchomieniu urządzenia zapłonowego,
  3) mogą być wyłączone ręcznie, gdy prędkość pojazdu nie przekracza 10 km/h, pod warunkiem automatycznego włączenia po przekroczeniu prędkości 10 km/h lub gdy pojazd przejechał odległość większą niż 100 m i światła pozostają włączone do czasu ich ponownego rozmyślnego wyłączenia,
  4) powinny wyłączać się automatycznie, gdy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu uniemożliwiającym pracę silnika po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzy- stywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu,

  1 lub 2 moga być
  jeżeli dwa nie bliżej jak 60cm od siebie
  musza być między 25 a 150cm nad ziemią
  oczywiście kosze z oznaczeniem RL i homologacją

  #312965 Reply
  Evert
  Uczestnik
  • 1
  • 239Postów:

  W rozporządzeniu jest odnośnik do przypisu, który pozwala na zmniejszenie odstępu między dwoma światłami DRL do minimum 40 cm, jeżeli szerokość pojazdu nie przekracza 1,3 m – czyli większość motocykli się załapie. Te z wózkiem bocznym i trajki już nie, więc ich obowiązywać będzie 60 cm.

  #312967 Reply
  Wombat
  Moderator
  • 55
  • 21 495Postów:

  tam jest raczej taka interpertacja że jak to jest motocykl to jedno, centralnie. a jak to jest motocykl poszerzony (np o kosz, trajka, Can Am) to wtedy dwa.
  Oczywiście tu jest znowu fikołek że dwa światła koło siebie (na logikę i z wyglądu dwa) ale umieszczone pod jednym kloszem i pełniące tą samą funkcje to jedna lampa.. tzn jedno światło – w rozumieniu ustawy.

  #312971 Reply
  Evert
  Uczestnik
  • 1
  • 239Postów:

  Nie ma tam takiej interpretacji w rozporządzeniu w odniesieniu do DRL. Są pewne zasady ogólne, ale szczegóły dla mijania/długich, przeciwmgłowych przednich i DRL są już nieco inne. W tabeli jest wyraźnie podane, że albo 1 albo 2 bez wskazania na typ motocykla. Jeżeli coś dotyczy trójkołowych (np. światła postojowe – nie mylić z pozycyjnymi), to wyraźnie zostało to wskazane w rozporządzeniu. Inna rzecz, że zgodnie z przypisem nr 1 do tabeli: „Światła pojedyncze motocykla powinny być umieszczone w podłużnej płaszczyźnie symetrii pojazdu, z wyjątkiem świateł drogowych i mijania umieszczonych obok siebie, które powinny być symetryczne względem tej płaszczyzny; światła występujące parami powinny być symetryczne względem podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu.” W odniesieniu do świateł dziennych (dla przeciwmgielnych przednich już to nie obowiązuje): „Jeżeli szerokość pojazdu nie przekracza 1,3 m (1,4 m dla światła hamowania „stop” i pozycyjnego tylnego ciągnika), odległość ta może być zmniejszona do 400 mm (dla ciągnika min. 500 mm).” Zatem sprawa jest prosta: światło pojedyncze DRL lub przeciwmgłowe w motocyklu musi być umieszczone w środku. Jeżeli światła są dwa, to muszą zostać zamontowane symetrycznie – poniżej 1,3 m odstęp musi wynieść cn. 40 cm, a przy szerszych – cn. 60 cm. Odstępy te dotyczą świateł dziennych, nie obowiązują natomiast dla przeciwmgłowych przednich. Moim zdaniem błędem jest to, że dla motocykla nie jest dozwolone palenie światła mijania razem z DRL (nie tylko w nowych przepisach polskich, ale i w tych rozporządzeniach EKG ONZ). Dałoby to lepszy i nieoślepiający efekt od używania lightbarów ze światłami długimi.

  #312976 Reply
  Wombat
  Moderator
  • 55
  • 21 495Postów:

  dobrze to pokręcone. jak to przeczytałem z 5 razy przypominając sobie różne przykłady z życia to zaczynam rozumieć zasady umieszczania świateł.

Wyświetla 1 wpisów z $
Odpowiedz na: Opinie: Światła do jazdy dziennej w motocyklu lub skuterze: Czy warto inwestować?
Twoje informacje:
Back to top button