Opinie: Skutery: Nietolerancja na Drodze

Piękne słowa, i miło się to czyta.

Święta racja. Jazda po mieście to nieustanna “walka” o prawa, które należą się każdemu użytkownikowi drogi jak psu miska. Według moich obserwacji wynika to wyłącznie z faktu iż (przynajmniej w PL) moje jest bardziej mojsze niż twoje twojsze. Droga jest dla wszystkich. Dla tira, dla osobówki i dla skutera. Wolny kraj, podatki płacą wszyscy i naprawdę każdy ma prawo robić to na co ma ochotę - oczywiście w granicach prawa i pewnych niepisanych zasad. Trąbienie, spychanie itd tylko dlatego, że ktoś jedzie wolniej to tylko i wyłącznie czyste chamstwo i buractwo. Ale ludziom nie wytłumaczysz, że korzystając z tzw dóbr wspólnych można tam jeszcze spotkać kogoś innego poza samym sobą. Myślenie jest takie … niby wspólne ale niech inni korzystają tak żeby mi było wygodnie. I kółko się zamyka :slight_smile:

Ha! fajny artykuł :slight_smile: Kiedy jadę drogą i widze w lusterku jak mnie ktoś chce minąć słyszę jak redukuje biegi ,silnik wyje od wysokich obrotów ,mija mnie oczy ma krwisto czerwone ja sobie jade 50km/h,nagle kierowca musi stanąć na przejeździe lub na światłach i wtedy najbardziej co LUBIE :slight_smile: mijać GO powolutku,powolutku patrząc w jego stronę z WREDNYM UŚMIESZKIEM Ha niech sobie kupi skuter :))

doskonały artykuł !!! brawo , dziękuje za dobrej jakości lekturę

Pewnie trudno by było coś takiego zrobić … motocykliści się do tego nie przyłączą bo niektórzy sami są przeciwko skuterom ale gdyby jakaś taka akcja społeczna powstała, że “skuter też pojazd”.

Nic dodać, nic ująć. Jazda skuterem po mieście, szczególnie w korkach, to walka o przetrwanie. A puszkarzom chyba żal, że nie stoję w korku, a spalanie mam na poziomie niecałych 3 l/100 km.

mowiniak i tutaj za tobą hamstwo tez przemawia. skoro o cie wyprzedzili stoi na switalachto pusc taiego przodem niech ruszy z piskiem i stoi po tem na kolejnych przy najmniej sama na sobie potem bedzie klnal czemu sie ta spieszy skoro go swiatla stopują :slight_smile:

Jezdzilem skuterem a teraz motocyklem i czytajac ten artykul odnioslem wrazenie ze jestes jakos tak zbyt negatywnie nastawiony do wiekszych motocykli mxx_rs - mnie osobiscie na drodze irytuje tylko jeden typ skuterzystow , takie mode bajtle 13 lat co to tatus kupil im skuterka 2t i jezdza jakby to oni byli panami swiata , osobiscie robie tak , wyprzedam kolesia ustawiam sie przed nim sprzeglo pizda do odcinki strzal z wydechu rura i mnie nie ma , zawsze po czym takim sie ogarniaja i juz jada normalnie :slight_smile:

Krzysiu czy chamstwem jest mijanie z lewej strony kolesia ktory stoi w korku na swiatlach itd… gdzie widzisz tu chamstwo???

Masz rację OstRy , można było odnieść takie wrażenie . Ale to mój błąd , może wynikający z zazdrości .Mieszkam nad lokalem gdzie czasem porządne motorki podjeżdżają “zjeść” i doceniam wtedy dokładnie wszystkie ich plusy nad moim skromnym skuterkiem . Ale wiem że do mojej jazdy miejskiej bardziej się nadaje moja 50 , a o szybkim raiderze mogę sobie pomarzyć . Dlatego jeśli poczułeś się urażony , to przepraszam .

Jaki skut jest na foto? Dzięki za info

Kristof65 spokojnie nie poczulem sie urazony tylko tak ogolnie bylem ciekaw dlaczego tak a nie inaczej :slight_smile: wiesz ja swoje marzenie o wiekszej pojemnosci spelnilem za 2k zl wiec za polowe nowego chiniola :slight_smile: a roznica jest i to spora :slight_smile: ( w spalaniu niestety tez :confused: , ale cos za cos )

Niestety słowo porozumienie, konsensus, zgoda to dla Polaków pojęcia znane tylko ze słowników, niemożliwe do zastosowania i to nie tylko na drodze lecz również w innych dziedzinach życia. Moim zdaniem to się nigdy nie zmieni ponieważ w Polsce tak jest od wieków i tak pozostanie, a może będzie jeszcze gorzej. Zaczyna się od wychowania lub jego braku - najpierw w domu potem w szkole, gdzie nauczyciele w większości nie cieszą się chyba żadnym autorytetem. Do tego dochodzi system szkolenia kierowców, który polega na nauczeniu kursanta jak zdać egzamin, a nie jak zgodnie z przepisami i z kulturą poruszać się po drogach. Kolejny element to sposoby karania kierowców, którzy w przeważającej liczbie przypadków karani są za prędkość (bo to jest najłatwiej wyłapać). Dlaczego Policja nie stoi na rondach i skrzyżowaniach sprawdzając np. obowiązek korzystania z kierunkowskazów, czy też dlaczego nie wyłapuje kierowców palących papierosy podczas jazdy i strzelanie petami przez okno, jakby im szkoda było popielniczki w aucie (za co szczerze lepiłbym karę w postaci miesiąca robót społecznych albo zamiennie 5000PLN). Mandaty w Polsce to jakaś parodia. Jadąc na autostradzie 200 kmh zapłacę 500zł mandatu czyli tyle samo gdy przejadę z tą samą prędkością obok przejścia dla pieszych w okolicach przedszkola. Powodów tego o czym pisze autor jest wiele więcej. Moim zdaniem, podstawową sprawą, od której każdy powinien zacząć zmiany na lepsze, jest traktowanie innych uczestników ruchu w sposób w jaki sami chcielibyśmy być traktowani.

Ostatnio widziałem jakąś młodą babkę na drodze. Miała nowy skuter , chyba xenter 150, ale co ona robiła :o Światła, to STOP i przegląda się 10 minut w lusterku. Potem zasygnalizowała, że chce skręcać w lewo a pojechała w prawo. W poniedziałki powinno być więcej policji na drogach…

Ha, ha , ha :smiley: Niech się przesiądzie na “kunia” jak masz taką zdolną siostrę, albo niech weźmie jakiś spokojniejszy skuter, czy np. Neos, Aerox :slight_smile: będzie stwarzać mniejsze zagrożenie na drodze.

“takie mode bajtle 13 lat co to tatus kupil im skuterka 2t i jezdza jakby to oni byli panami swiata , osobiscie robie tak , wyprzedam kolesia ustawiam sie przed nim sprzeglo pizda do odcinki strzal z wydechu rura i mnie nie ma , zawsze po czym takim sie ogarniaja i juz jada normalnie :)” OstRy ale co ty w taki sposób chcesz im pokazać ?? A skuter na którym ty wcześniej jeździłeś to znalazłeś na ulicy czy rodzice ci kupili ?? Chciałeś pokazać jak jesteś dorosły a wyszło moim zdaniem na odwrót a na 100% jestem pewny że zachowywałeś się jeszcze niedawno tak samo jak oni. A TO CO NAPISAŁEŚ MOŻNA SPOKOJNIE ZALICZYĆ DO Nietolerancja na Drodze.

  1. Jako “skuterowiec”, proszę Cię - zmień w artykule słowo “motor” na “motocykl”. Jest to duża różnica - wierz mi :slight_smile: 2. Jest źle, może być lepiej - zacznijmy zmiany na lepsze od… siebie. Nasza kultura jazdy może spowodować uprzejmość “zwrotną”. Reasumując - chcesz kultury i tolerancji na drodze ?? Stosuj ją w praktyce SAM !!

Chciałem zasygnalizować zjwaisko Niewidomych Dosiadaczy Skuterów Vespa. Nie mówię, że wszyscy zapadli na tę dziwną chorobę ale wielu chyba tak. Stoi taki obok ciebie na światłach i nie odpowie nawet na twoje pozdrowienie. Bo ty masz skuter, a on ma Vespę… I fizyka się kłąnia - jak bak pełny benzyny może wybuchnąć? Przecież do wytworzenia mieszanki wybuchowej potrzebne jest zarówno paliwo jak i tlen. Bez dostępu powietrza mozesz sobie próbować zapalić benzynę i sto lat…

Kisiu1981 benzyna jest niepalna.

Benzyna ciekła się nie pali. Jej opary wymieszane z powietrzem - tak.