Opinie: Prawo Jazdy AM: Kogo będzie dotyczyć?

“Osoby, które w przyszłym roku skończą 18 lat będą musiały ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM, w następnym roku 19 latkowie i tak dalej będzie szło, czyli za 10 lat będą musiały mieć prawo jazdy AM osoby, które ukończą lat 28.” Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Mam obecnie 28 lat - czy to znaczy że za 10 lat muszę robić kategorię AM?

Piotrek107 dobre pytanie!!! oznacza to ze będą szukać kasy nawet na nas

A co z posiadaczami karty motorowerowej ? Ponowne egzaminy i jazda, czy tylko wymiana papierka na plastik ?

Uf a już myślałem, że nie kupię sobie skutera, bo chyba lekarz nie zgodziłby się na wydanie takiego prawa jazdy ze w względu na mój wzrok. Na szczęście mnie to nie dotyczmy bo już mam skończone 27 a przy zakupie pewnie i 28. Wiele osób pewnie stwierdzi no tak “krecik” na skuterze nie powinien jeździć. Jednak to co widzę jak jeżdżąc do pracy jak kierowcy wymijają mnie na podwójnej ciągłej na przejeździe kolejowym na psach dla pieszych, to sądzę że prawko powinien dostać każdy z oświadczeniem, że postara się nie zabić siebie lub innych przez rok i tyle. Sorry za sarkazm.

@piotrek107 Dobre pytanie. Pod warunkiem że ktoś się nie starzeje. No chyba, że coś źle zrozumiałem.

Jak masz teraz 28 lat to nie będziesz musiał robić kategorii… Osoby, które w przyszłym roku skończą 18 lat będą tą granicą, czyli wszyscy starsi nie będą musieli a wszyscy młodsi będą musieli…

A CO JEŚLI MAM 15 LAT (ROCZNIKOWO 16) I POSIADAM KARTĘ MOTOROWEROWĄ?

A można będzie wymienić kartę motorowerową na prawo jazdy AM? Czy na nowo trzeba będzie zdawać?

haha juz i tak zdążyłem :smiley: mam to gdzieś

Pozdrowienia dla pana Jana!!!

ja mam 26 i też nie bede musiał robić ;p

czyli co ? jak jestem rocznik 1996 to żeby teraz jeżdzic skuterem będe musiał zdać ten nowy test ? CZYLI JAK MAM KARTE MOTOROWEROWA TO MOGE JĄ WYŻUCIĆ BO NIEOPŁACA MI SIE TERAZ KUPOWAC SKUTERA BO ŻEBY NIM JEŻDZIC MUSZE NAJPIERW ZDAC NOWY EGZAMIN. TO JEST CHORE!!!1

no właśnie nie wiem czy będziesz musiał bo prawo nie działa wstecz. Czyli teoretycznie jak masz kartę motorowerową albo zrobisz ją w tym roku to nie powinno Cie to objąć. Ale lepiej poszukaj odpowiedzi gdzieś jeszcze.

Jak ja sie ciesze ze jeszcze łapię sie na normalne A :D:D (jeszcze 8 jazd :D)

aha no trudno jak coś mam jeszcze 2 lata do pojeżdżenia xd

[quote]Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Mam obecnie 28 lat – czy to znaczy że za 10 lat muszę robić kategorię AM?[/quote] Czytanie ze zrozumieniem Panowie… Sięgnie to tych co w następnym roku będą mieli 18 lat, a za 10 lat taki 18 latek będzie miał 28, za 20 lat 38, itd :wink: Więc jazda na tak zwany “dowód” nie bezie obowiązywać tych co bedą w następnym roku mieli 18 i następnych 18 latków w kolejnych latach… i od danego rocznika, będzie wymagane prawko, bez możliwości jazdyna dowód. Wy też za 10 lat przecież nie będziecie mieli tych 20, 30 40 obecnych, prawda? :smiley:

Moim zdaniem powinni zrobić coś takiego, ze jak ktoś ma już prawo jazdy na samochód , to żeby mógł tez jeździć na tym prawku motorowerem , ale widzę ze to bardziej chodzi o pieniądze niż o bezpieczeństwo , kartę motorowerową robiło się za darmo albo jakieś tam grosze chyba 10 zł a na AM to tak jak na motor ma być .

Oczywiście, że pieniądze, a wmawia nam się że o bezpieczeństwo. Dlaczego w krajach gdzie łatwiej jest zdać prawko, zdaje się je w znacznie wcześniejszym wieku, oraz nie ma tak skomplikowanych testów / przesiewu na egzaminach, albo nawet istnieje coś takiego jak “przyuczenie przez znajomego w roli instruktora” (jeździsz z “Lką” w samochodzie, a obok Ciebie kumpel mający prawko), lub tak jak wspomniałeś ludzie mający “B” mogą prowadzić moto do pojemności 125 cm3, jeździ się bezpieczniej niż w PL? Tu nie o trudność egzaminu chodzi i o skuteczność przesiewu, tylko o kulturę jazdy, wynikającą z nieuchronności prawa. Czego uczy egzamin tak naprawdę? Teorii praktycznie, bo i tak doświadczenie zdobywasz w ciągu jazdy później. Nie zastanawiał Was fakt, dlaczego nasi rodacy na zachodzie i w Czechach / Słowacji jeżdżą przepisowo, nie wyprzedzają na 3go, itp (poza wyjątkami)? Nagle stajemy się poza naszymi granicami kulturalnymi i miłymi dla innych kierowcami. I nie są potrzebne ograniczenia do 50, schowany w krzakach policjant, itp - miasta są tam tak monitorowane, że lepiej nie ryzykować mandatu… zresztą działa też i efekt w stylu “skoro inni tak jeżdżą to ja się dostosuje”… wiec jest podobnie jak u nas, tylko na odwrót. Owszem nie wszędzie jest idealnie “tam”, ale ogólnie lepiej niż u nas.

Panie Janie Szumiał-kompromitujesz siebie i swoją szkołę jazdy tymi wypowiedziami a zarazem wprowadzasz w błąd.Po pierwsze przed wejściem w życie ustawy kto miał kartę motorowerową będzie mógł ją za opłatą wymienić na prawo jazdy kat.AM.Po drugie osoby które ukończą 18 lat przed wejściem w życie ustawy będą mogli jezdzić na tzw.dowód osobisty.Po trzecie nie ma żadnego przesunięcia czasowego dot. zdawania egzaminu na kat.AM.Proszę się zapoznać dokładnie z ustawą panie Szumiał a administracje portalu proszę o usunięcie wideo i jego wypowiedzi z sieci tego pseudo eksperta by nikt więcej się nie musiał denerwować na dowód tego link do strony gdzie rzetelnie wytłumaczono o co tak na prawdę biega w tej nowelizacji ustawy i samym prawo jazdy kat.AM http://www.naukajazdy-malta.pl/motor.html

dzuniek81 dzieki za ten link, a co do video to Pan Jan nie ogarnął :slight_smile: