Opinie: Pilne: Sejm przyjął ustawę o 125 ccm dla posiadaczy prawa jazdy B

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Wasze Opinie Opinie: Pilne: Sejm przyjął ustawę o 125 ccm dla posiadaczy prawa jazdy B

Ten temat zawiera 8 odpowiedzi, ma 6 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe Evert Evert 5 lata, 11 miesiące temu.

Oglądasz 9 postów - 1 przez 9 (z 9 łącznie)
 • Autor
  Wpisy
 • #169334
  Zdjęcie profilowe Druid
  Druid
  Użytkownik
  • Postów: 2 876

  Wśród dyskutujących na tematy bezpieczeństwa, poza oczywistymi głosami rozsądku, jest też cała masa dyletantów, którzy o statystyce nie mają zielonego pojęcia. Klasa 125ccm jest obecnie słabo rozpowszechniona w Polsce. Idę o zakład, że najdalej za dwa lata pojawią się u nas głosy, że wprowadzenie tego przepisu (125ccm na kat. B) „spowodowało znaczny wzrost wypadków”.

  —————————————————
  Aprilia SR MAX 125 i.e. v2.0
  #169336
  Zdjęcie profilowe spiewaczek1
  spiewaczek1
  Użytkownik
  • Postów: 3

  A mam do szanownego grona takie oto pytanie? Czy już mozna przyjąć że ustawie nic sie nie wydarzy, i juz moge na poważnie kupować swoją wymarzoną 125? Czy jeszcze sie wstrzymać? Nie chciałbym aby okazało sie że zie uciesze z posiadanego sprzętu a tu coś pójdzie nie tak i co wtedy. Albo jeździć bez kwita albo iść na A.

   
  Czytaj
  REKLAMA

  Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

  Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.
  #169331
  Zdjęcie profilowe Leszek Śledziński
  Leszek Śledziński
  Jednoślad.pl
  • Postów: 2 361

  W sumie trochę zaskakujące jest nagle bardzo negatywne stanowisko i panika posła-motocyklisty Macieja Banaszaka z TR. We wcześniejszej, majowej dyskusji sam pytał, dlaczego ograniczamy się do automatu, bo są również półautomaty itp.

  Słabo natomiast wypadł (wczoraj i dziś) wiceminister Zbigniew Rynasiewicz (zresztą wspólnie z M. Banaszakiem należący do Parlamentarnego Klubu Miłośników Motocykli i Samochodów), tłumacząc stanowisko senatu wyłącznie lobbingiem. Z tego, co pamiętam, chodziło tam bardziej o wątpliwość, dlaczego motorowerem można jeździć manualu, a motocyklem już nie i na podstawie tego dopiero wyszła obawa lobbingu. Minister nie odniósł się też do kwestii, dlaczego rząd na komisji poparł poprawkę nr 2 bez żadnego „ale”. W sumie nietrudno się domyśleć dlaczego – przecież ludziom się spodoba.

  Warto dodać, że odrzucono poprawkę senatu, w myśl której przepisy o zniesieniu obowiązku szkolenia teoretycznego weszłyby w życie po 3 miesiącach zamiast pół roku, jak pierwotnie proponowano. W sumie wszystko poszło zgodnie z rekomendacją komisji infrastruktury. Niemniej wystąpienie Banaszaka musiało przekonać niektórych posłach i co poniektórzy zagłosowali zgodnie z jego apelem, wbrew wczorajszej deklaracji swoich klubów sejmowych:

  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=7&NrPosiedzenia=70&NrGlosowania=48

  Podsumowując – mnie w tych wszystkich dyskusjach, które miały miejsce od kwietnia (a właściwie od lutego, bo poprawka PZM już wtedy się pojawiła, tylko została przez redaktorów różnych portali przeoczona) zabrakło odniesienia do przepisów europejskich oraz jakich te dodatkowe uprawnienia funkcjonują w innych krajach.

  Czas zweryfikuje, co będzie dalej z tym przepisem, o ile prezydent podpisze ustawę. Podobno we Francji pojawiły się głosy ograniczenia uprawnienia kat. B na 125-tki z powodu wzrastającej liczby wypadków. W innych krajach europejskich, w których to funkcjonuje, na razie nie ma takich planów.

  Testuję nowy Sklep Jednoślad.pl. https://sklep.jednoslad.pl
  #169338
  Zdjęcie profilowe Tomu
  Tomu
  Użytkownik
  • Postów: 3

  Ja na Twoim miejscu wstrzymałbym się minimum te 30 dni do podpisu Bronka. Te hieny z ośrodków szkolenia będą teraz robiły wszystko żeby prezydent nie podpisał ustawy. Zaskarżą ja gdzie tylko się da, bo to dla nich oczywisty spadek dochodów, a i tak już cienko przędą.

  #169339
  Zdjęcie profilowe Druid
  Druid
  Użytkownik
  • Postów: 2 876

  Chłopie… jak tylko możesz, to realizuj swoje marzenia… Jak coś pójdzie nie tak (bardzo bym się zdziwił), to najwyżej zrobisz kat. A i też Ci nie zaszkodzi! 😉

  —————————————————
  Aprilia SR MAX 125 i.e. v2.0
   
  Czytaj
  REKLAMA

  Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

  Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.
  #169341
  Zdjęcie profilowe Evert
  Evert
  Użytkownik
  • Postów: 239

  W sumie, patrząc na wyniki głosowania, posłowie są w stanie raczej bez problemu zebrać kwalifikowaną większość 3/5 głosów, żeby obalić prezydenckie weto, gdyby zostało zgłoszone.Widać, że większość parlamentarzystów była w miarę jednomyślna. Poprawka nr 2, którą torpedował M. Banaszak, została przyjęta trochę mniejszą ilością głosów niż pozostałe, ale i tak powyżej 3/5 obecnych na głosowaniu. Dlatego ustawa w całości raczej nie powinna mieć problemu. Nie zmienia to faktu, że OSK mogą rozpocząć rozpaczliwy lobbing na rzecz odrzucenia ustawy w całości i nie tylko ze względu na te 125-tki. W sumie w tej nowelizacji mogliby dopatrzyć się szans dla siebie: na pewno będzie wielu zainteresowanych dodatkowymi jazdami na 125. Czemu więc tego faktu nie wykorzystać? Z drugiej strony warto pomyśleć o przepisach, które w większym stopniu będą uderzały w WORD-y niż w OSK. OSK-i to firmy prywatne, a WORDy to molochy administracyjne, które w ogóle nie muszą być potrzebne. W wielu krajach ich kompetencje egzaminacyjne posiadają wydziały ruchu drogowego policji, albo egzamin prowadzi urzędnik wydziału komunikacyjnego.

  #169355
  Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  Kisiu1981
  Użytkownik
  • Postów: 4 647

  Evert napisał: Podobno we Francji pojawiły się głosy ograniczenia uprawnienia kat. B na 125-tki z powodu wzrastającej liczby wypadków. W innych krajach europejskich, w których to funkcjonuje, na razie nie ma takich planów.

  Właśnie we Francji żaden motocykl nie może posiadać więcej niż 100 koni mechanicznych. Wszystkie mocniejsze muszą być zdławione. Protesty na nic się nie zdały i ten przepis ciągle obowiazuje. Francuska wolność nie jest tak słodka jak choćby francuskie ciasteczka…

  #169363
  Zdjęcie profilowe
  Anonimowy
  • Postów: 2 986

  Francja to już praktycznie państwo muzułmańskie, różne ciekawe rzeczy, z naszego punktu widzenia, będą od nich napływać z biegiem czasu 😉

  #169409
  Zdjęcie profilowe Evert
  Evert
  Użytkownik
  • Postów: 239

  Wygląda na to, że we Francji ten limit 100 KM zostanie zniesiony: http://www.motocykl-online.pl/newsy/Francja-limit-mocy-100-KM-bedzie-wreszcie-zniesiony,2545,1 Swoją drogą rozwiązania szkoleniowo-egzaminacyjne na kat. A są bardzo ciekawe i warto może brać z nich przykład. Jeśli ktoś posiada A2, to może otrzymać pełne A po min. 2 latach stażu na A2 i odbycia szkolenia, ale już bez egzaminu. Wynika z tego, że po szkoleniu egzamin trzeba zdać, jeśli się idzie na A1 i A2 oraz A (gdy się nie miało wcześniej A2), natomiast samo szkolenie wystarczy dla motocykli 125 na kat. B oraz – jak wyżej – dla kat. A, gdy się posiada A2. Z treści poniższego artykułu zrozumiałem, że szkolenie na 125 dla kierowców osobówek jest wymagane dla praw jazdy wydanych po 1 marca 1980. Wcześniejsze nie muszą tego przechodzić. http://fr.wikipedia.org/wiki/Permis_moto_en_France U nas oczywiście wybiera się najgorsze rozwiązania, nabijające tylko kasę państwu. Wczorajsze głosowanie to mimo wszystko mały krok w dobrym kierunku, ale ustawa o kierujących pojazdami wymaga dalszych zmian. Zresztą z wypowiedzi Rynasiewicza w senacie wynika, że plany ułatwiające otrzymanie innych kategorii prawa jazdy są dyskutowane. Konkretów jednak nie podał: http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,277,1.html

Oglądasz 9 postów - 1 przez 9 (z 9 łącznie)

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie